Android Marshmallow uygulama izinleri yönetme

0
746

Android 6.0 Marshmallow dijital dünyanızı çok daha güvenli hale getirmek için yeni uygulama izinlerini sizlere sunuyor. Önceki versiyonların aksine, izinleri yönetmek ve şüphe duyduğunuz uygulamalara kısıtlama getirmek artık sizin elinizde.

Android 6.0 sürümünde uygulamaları kullanmaya başladığınız anda sizden bazı izinler isteniyor. Eğer iznini onayladığınız bir uygulama varsa ve aklınızı karıştırıyorsa bu problemin önüne geçebilirsiniz.

Android’in yeni izin sistemine daha yakından bakmanız ve aşina olmanız amacıyla konuya birazcık daha açıklık getirelim. Tümünün temel konseptini inceleyelim ve Android’in ayarlar menüsü üzerinden nasıl düzenleme yapacağımıza bakalım.

Tüm sensörler ve Android cihazınızdaki yazılım araçları pek çok bilgiyi belirlemek için kullanılabilir. Örneğin; GPS, telefonunuzun dünyanın neresinde olduğunu bulmaya yarar. Wi-fi cihazınızın internete bağlanmasını sağlar.

Uygulamalar bazen bu bilgilere ihtiyaç duyabilir. Örneğin: Google Haritalar cihazınızın GPS statüsünü haritada nerede olduğunuzu görebilmeniz açısından öğrenmek ister. Facebook rehberinize erişim izni ister çünkü kendi platformunda arkadaşınız olan kişileri bulmanızı kolaylaştırmanızı amaçlar. Bu basit erişim izinleri hayatınızı kolaylaştırabilir ancak kimi durumlarda bu erişim izinlerinin tamamını vermeniz gerekmez.

Yine bir örnekle açıklayalım. Facebook uygulamasını kullanıyorsunuz, ancak herhangi bir check-in yapmıyorsunuz veya yaşadığınız yer ile alakalı Facebook’a bilgi vermek istemiyorsunuz. Bu durumda Facebook konum iznini devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun yanında bazı uygulama geliştiricilerinin hizmet anlayışından çok kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye odaklanması, uygulamada gerek olmamasına rağmen sizden değişik izinler istenmesi gibi durumlara karşı uygulama izinlerini kapatabilirsiniz.

Nasıl yapılır? 

Uygulama izinlerini devre dışı bırakma / açma (Yöntem 1)

 • İzinlerini yöneteceğiniz uygulamaya karar verdikten sonra Ayarlar > Uygulamalar’a gidin.
 • Biz burada Whatsapp uygulamasını seçtik.
 • İstediğiniz uygulamanın bilgilerine girip İzinler’e basın.
 • Seçili olan izinlerden kullanmadığımız izinleri kaldırdık.
  Mesela: SMS, Whatsapp tarafından doğrulama kodu onaylken,
  Telefon: Telefon sizin adınıza arama yaptığında,
  Konum: Kişilere konum atmak istediğinizde kullanılıyor.

Kategorilendirilmiş izinleri etkinleştirme / kapatma (Yöntem 2)

İlk yöntemde uygulamayı seçip aldığı izinleri görüntüledik. İkinci metotta ise Konum izni alanlar, Kamera izni alan uygulamalar şeklinde görüntüleyeceğiz.

 •   Ayarlar > Uygulamalar’a gidin.
 • Sağ üst kısımda bulunan Seçenekler’e basın.
 • Uygulamaları yapılandırın’a dokunun.
 • Uygulama izinleri’ye basın.

Erişimini kapatmak veya açmak istediğiniz uygulamaları bu kısımdan da yönetebilirsiniz.

Daha fazla bilgiye ulaşmak ve konu ile ilgili yardım almak için yorum panelini kullanın.