Mac’inizdeki Vurgu Rengini Ayarlama

0
14

Mac’de Vurgu Rengi Nedir?

Mac’deki vurgu rengini ayarlamanın birkaç yolu vardır. Eğer mac masa üstü değişecekse özel bir görünüm verilebilir. Masa üstü tercihlerine girerek masa üstünde görülen resim seçilir. Mac’in ekran görüntüsünü değiştirmek için birçok resim vardır. Kullanıcı masa üstüne kendi görüntüsünü koyabildiği gibi hazır resimlerden de seçebilir. Elma görüntüsüne tıklanır, ardından sistem tercihleri seçilir, masaüstü ve ekran koruyucusu yazan yerden sonra masaüstüne tıklayarak istediği resmi koyabilir.

Menü çubuğunda bulunan Dock’a, kullanıcı koyu bir renk verebilir. Bunun için önce elma menüsüne girmeli ve ardından sistem tercihlerine girdikten sonra genel yazan yere tıklamalıdır. Göz önüne ”Koyu Menü Çubuğu ve Dock Kullan” yazısı çıkacaktır. Pencere, düğme ve menünün yanında vurgu renkleri de değiştirilebilir. Yine elma menüsüne tıklayarak sistem tercihlerinin ardından genel seçilerek açılan pencerede menü renkleri arasında vurgu rengi değişimi yapılabilir. Mac’in güvenliği için her uyarıdan sonra parola girme işlemi yapılabilir. Mac’deki dinamik masaüstü kullanıcılarına kolaylık sağlar. Mac üzerinden PDF işaretleme işlemleri yapılabilir.

Mac’de Metni Vurgulama Nasıl Yapılır?

Mac’de metne vurgu vermek için vurgu modu açılmalıdır. Kalem simgesi olan yere tıklanır ve vurgu modu açılıp kapatılabilir. Vurgu rengini değiştirmek macos üzerinden oldukça kolaydır. Vurgu modu açıldıktan sonra yazılan bir metin gözlenebilir şekilde vurgulanır. Kontrol tuşları ile vurguyu kaldırmak mümkündür. Mac kullanıcılarına kolay kullanım sağlamasından ötürü bilgisayar piyasasında en çok tercih edilen bilgisayarların başında gelir. Metinlere vurgunun yanında araçlara girerek açıklama ekle kısmından not da eklenebilir.

Not kutusuna tıklayarak kişi istediği notu yazabilir. Notların yanında vurguları da görmek isteyen kişi karanlık mod sayesinde seçtiği vurguları ve notları görebilir. Mac kullanıcısı Mac’de kendi imzasını oluşturabilir. Oluşturduğu imzayı istediği metnin sonuna ekleyebilir. Mac’inde izleme dörtgeni olan kullanıcılar, imzalarını parmakları ile atabilir. Mac’inde yerleşik kamera olanlarsa bir kağıda attıkları imzayı kamera ile çekerek elektronik imzayı oluşturabilirler. İmza oluşturulduktan sonra bittiye tıklanmalıdır. PDF şeklindeki belgeye eklenmek istenilen imza seçilir. İmza boyutu ayarlanabildiği gibi belgenin herhangi bir köşesine yerleştirilebilir. Belge kayıt edildikten sonra dışa aktarılabilir.

Mac İçin Uygulama Menüleri

Değiştirilmek istenen nesne seçilir. Şekil biçimi sekmesinde dinamik masaüstü üzerinden şekil dolgusunun yanında bulunan nesneye tıklanarak istenilen renk seçilir. Değiştirilmek istenen dolgu rengi algıda seçici olabilir. Dolgu rengi kaldırılmak istenirse, şekil dolgusu üzerinde bulunan ”Dolgu Yok” imgesi seçilir. Mac’de bulunan herhangi bir renk, dolguya uygulanabilir. İletişim kutusunun en alt köşesinde renkler imgesine girilmelidir. Sayfadaki mevcut görüntüye başka bir renk bu sekmeden uygulanabilir. Mac’de yazı yazarken yazı şekli küçük olması görme zorluğu yaşayan insanları zor duruma düşürür.

Elma menüsü üzerinden sistem tercihleri seçilerek masaüstü ve ekran koruyucudan daha saydam olan bir renk veya daha koyu olan bir renk seçilebilir. Kontrası arttır seçeneği seçilirse saydamlık otomatik bir şekilde azalır ve yazılar daha okunaklı bir hal alır. Geceleri Mac’de renklerin daha hoş olması sağlanabilir. Mac’de bulunan Night Shift kullanılırsa gece belirli bir saatten sonra renkler daha hoş görünen bir hal alır. İmleç büyüklüğü de Mac üzerinden ihtiyaç şekline göre ayarlanabilir.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular