Mac’inizde Karanlık Modu Nasıl Etkinleştirilir

0
17

Apple’ın en yeni masaüstü işletim sistemi olan macOS Mojave’un 2018 yılında duyurulan arayüz 10.14 sürümünde, beyaz ekran pencerelerini kapatan Karanlık Mod (Koyu Mod) yeniliği 2018 Worldwide Developers Conference’da tanıtıldı. MacOS Sierra’da Apple, kullanıcıların ekranlarının üst kısımlarındaki açık ve koyu bir menü çubuğu arasında geçiş yapmalarına izin veriyordu. Bu, tüm uygulamalar, menüler ve kullanıcı arayüzü öğeleri arasında hala tam bir karanlık modun özlemini çeken kullanıcılarını tatmin etmemekteydi. macOS Mojave’un en önemli özelliği, ışık ve karanlık görünüm arasında otomatik geçişe izin vermesidir.

Apple’in bu uygulaması sayesinde kullanıcılar dinamik bir masaüstü arka planına kavuşmaktadır. Bu özellik sayesinde ekran kademeli olarak değiştirebilir ve böylece güneş battığı zaman ekran görünümünü değiştirmek gerekmez. Apple bu özellik ile medya editörleri gibi uzun saatler bilgisayar başında çalışan kullanıcıların dikkatini dağıtmayı en aza indirgemek için yararlı olarak kullanmaktadır. Karanlık Mod, gece saatlerinde çalışan veya daha konforlu film izlemek isteyen Mac kullanıcıları için de oldukça yararlıdır. macOS’in karanlık mod özelliği, App Store’dan indirilebilen neredeyse tüm Apple uygulamaları ile ve safari, mail, mesajlar, takvim, çöp kutusu, hatta uygulama geliştiriciler için sunulan Xcode gibi zaten var olan uygulamalar ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Mac’de Karanlık Mod’u Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

MacOS işletim sistemi Mac’a ilk yüklendiğinde, kullanıcıya karanlık mod denemek isteyip istemediği sorulmaktadır. Bu aşamadan sonra sırasıyla: Sistem Tercihleri > Genel> Görünüm adımları izlenerek etkinleştirilebilir.

Adım 1: İlk adım olarak Sistem Tercihleri uygulamasını açmak,

Adım 2: Genel seçeneğine tıklamak,

Adım 3: Seçenekler arasında yer alan Görünüm başlığına tıklamak.

Bu adımlar izlendikten sonra Karanlık Mod seçeneğini görmek mümkündür. Mojave’de Görünüm, iki simgeye, “ışık” ve “karanlık” seçeneklerine bölünmüştür. MacOS’u değiştirmek için “karanlık” simgesini seçmek gerekir.

Karanlık Mod seçeneğine tıklandığında Mac’e Karanlık Mod etkinleştirilmiş olacaktır. Mac’a Karanlık mod yüklemenin tek yolu, bu adımları izlemektir. Mac’de Karanlık mod etkinleştirildiğinde, Windows, menü sistemleri ve hatta varolan masaüstü duvar kağıdı bile karanlık bir temaya dönüşecektir.

Mac’de Karanlık Mod ile Hangi Uygulamalar Kullanılabilir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, Apple’ın birçok uygulaması Karanlık mod temasını desteklemektedir. Apple, Karanlık mod temasını uygulamalarına hızlı ve kolayca eklemek isteyen geliştiriciler için bir API yayınladı. Bu nedenle, henüz desteklenmeyen uygulamalar için yakın gelecekte Karanlık mod temasının desteklemesi beklenmektedir. Mac’de karanlık mod sadece MacOS Mojave’e sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Şu anda MacOs Mojave’yi herkes ücretsiz olarak indirememektedir. Apple’in, 2018 sonbaharında Karanlık modu tüm Mac kullanıcıları için kullanılabilir hale getirmesi beklenmektedir.

Mac Kullanıcıları Günümüzde Karanlık Mod’u Kullanabilir Mi?

Günümüzde, yalnızca geliştiriciler Mac Mojave beta sürümünü deneyebilir. Ancak çok yakın bir tarihte, bütün Mac kullanıcılarının Karanlık modu kullanması beklenmektedir. MacOS 10.14 Mojave sürümü tüm kullanıcıların kullanımına açıldığı zaman yukarıdaki adımları takip ederek Karanlık modu etkinleştirmeleri mümkün olacaktır. Bu sevindirici gelişmeye karşın eski Mac kullanıcılarının güncelleme sağlamaları mümkün görünmemektedir. Beklemek istemeyen kullanıcılar Apple’ın beta yazılım programına kaydolabilir ve beta sürümünü alıp test edebilirler.

Karanlık modu sevmeyen kullanıcılar, diledikleri zaman “Görünüm” bölümündeki normal simgeye geri dönebilir, Karanlık moddan çıkabilir.

Son Konular

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz