Macbook Pro’da Smc Nasıl Sıfırlanır?

0
22

Mac’inizdeki Smc’yi (Sistem Yönetim Denetleyicisi ) Sıfırlama

Dizüstü bilgisayarı veya PC’yi uzun süre kullandıktan sonra, cihazı devre dışı bırakmayan ancak normal çalışmasına da izin vermeyen hafif kesintiler olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, cihazın aniden kapanması veya düşük yüklenmede bile güçlü fan dönüşü olarak tezahür edebilir. Yeniden başlatmaya çalıştınız ancak yardım etmedi mi? Ne yapılmalı? Durum telefonun kasmasına sebep olan Appstore uygulaması gibi değildir. Yani IOS 11 Apple üzerinden genellikle yapıldığı gibi uygulamayı kaldırmak ya da durdurmak işe yaramamaktadır. Ki zaten burada uygulama değil programlar söz konusudur. Ayrıca MacBook’larda IOS değil MacOS kullanılmaktadır.

SMC SIFIRLAMA

SMC bir sistem yönetim denetleyicisidir. Denetleyici ayarlarının sıfırlanması, yeniden başlatmanıza ve normal yollarla çözülmeyen bazı sorunları gidermenize olanak tanımaktadır. SMC MacBook’u sıfırlamadan önce olası tüm temel sorun giderme yöntemleri uygulanmalıdır. Yani:

– “Command”, “Escape” ve “Option” tuşlarına aynı anda basın. Bu kombinasyon, şu anda sistem komutlarına yanıt vermeyen tüm aktif programları kapatır.

– “Apple” menüsünde, “uyku” modunu etkinleştirin. MacBook Air uykulu moduna geçtiğinde, bilgisayarı tekrar etkinleştirin.

– Aynı menüde “yeniden başlatma” komutunu kullanın. Ya da “kapat” komutunu kullanın.

– Dizüstü bilgisayar komutlara cevap vermediğinde, zorla kapatın. Güç tuşunu on saniye basılı tutarak bunu yapabilirsiniz. Kaydedilmemiş işlerdeki değişiklikler kaybolacaktır.

Şarj veya pil arızası varsa, aşağıdakileri yapın:

– Adaptörü dizüstü bilgisayardan ve güç kaynağından çıkarın. Yeniden bağlayın.

– Dizüstü bilgisayarı kapatın. Mümkünse pili çıkarın ve bu yeniden bağlayın.

– Cihazı tekrar başlatın.

Yukarıdaki adımları tamamladıysanız ancak sonuç alamadıysanız, SMC parametrelerini fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekmektedir.

Macbook Pro’da Smc Nasıl Sıfırlanır?

2009’dan bu yana, Iphone üreticisi Apple, Mac dizüstü bilgisayarlarla modellerinde batarya çıkmamaktadır. Tüm Mac Book Air dizüstü bilgisayarlar için çıkarılamaz pil özelliği vardır. Buna 2009 çıkışlı MacBook ve 2015 çıkışlı Retina ekranlı (12″) modeli dahildir

– Cihazı kapatın. MagSafe (veya USB-C) fişini dizüstü bilgisayardan ayırın. Aynı anda “Option”, “Control” ve “Shift” tuşlarına basılı tutun. Bu tuşlarla birlikte “açma” düğmesine basın. On saniye boyunca sabit tutun. Sonrasında tuşları bırakın. Adaptörü dizüstü bilgisayara bağlayın. Cihazı başlatmak için açma tuşuna tıklayın.

Pil çıkarılamıyorsa SMC ayarları nasıl sıfırlanır? Dizüstü bilgisayarı kapatın ve MagSafe (veya USB-C) adaptörünü cihazdan çıkarın. Pili kapatan kapağı açın. Bunu yapmak için mandalı çıkarın ve pili etiketle dışarı çekin. Pili çıkarın.

Güç açma tuşuna basın ve beş saniye basılı tutun. Bataryanın kenarını bölmeye eğin. Etiketi tutmaya devam edin. Akünün karşıt tarafını konektöre yerleştirin ve tamamen yerleşene kadar bastırın. Kilitleme elemanını kaldırın. Kapağını ve kilitleme elemanını indirin. Güç adaptörünü cihaza bağlayın. Dizüstü bilgisayarı başlatmak için açma tuşuna basın.

Ayarları sıfırladıktan sonra, batarya şarj göstergesi turuncu ışıktan yeşil renge değişecektir. Tüm işlemlerden sonra bile dizüstü bilgisayar hala düzgün çalışmıyorsa, cihazı teşhis etmek için yetkili bir onarım servisine başvurun.

Diğer makale için

Mac Yönetici Hesabı Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Iphone’un Herhangi Bir Modelini Nasıl Sıfırlanır

 

 

Tıklayınız