Mac Yönetici Hesabı Parolası Nasıl Sıfırlanır?

0
32

Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, sıfırlayabilir ve yeni bir tane ayarlayabilirsiniz. Bazı durumlarda, diskleri açmanız veya IOS sistemi yeniden yüklemeniz gerekebilir.

İpucu Sayesinde Parolayı Hatırlamak

OS X yanlış giriş denemelerinin sayısını sınırlandırmaz, bu nedenle tereddüt etmeyin ve tüm seçenekleri deneyin. Üçüncü kez sonra sistem, şifre oluştururken eklediğiniz ipucunu verecektir. Belki bu size yardımcı olacaktır.

Apple Id Yardımıyla Parola Sıfırlamak

Aynı ekranda parola ile birlikte IPhone Apple ID’niz üzerinden sıfırlama linki görüntülenir. (Onu büyük ihtimalle hatırlıyorsunuzdur. Çünkü Apple bilgisayara kullanıcıları IOS 11 Apple olmasa da ios kullanıcı olmatadırlar). Burada her şey basit: Appstore ID hesabınızın login ve şifresini girin (Appstore ile uygulama indirirken kullandığınız), ardından şifrelerin saklanması için yeni bir anahtarlık oluşturulduğunu onaylayın. DİKKAT! FileVault şifreleme işlevi etkinse, sıfırlama yalnızca kurtarma anahtarı iCloud’da saklanırsa mümkündür (seçenek varsayılan olarak etkindir).

Diğer Yönetici Hesabı İle Parola Sıfırlamak

Sistemde yönetici haklarına sahip iki kullanıcı olduğunda, bir hesabın şifresini başka bir hesapla sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için farklı bir hesap altında oturum açmanız ve ardından kendi ayarlarınızda “Şifre Sıfırla” düğmesini tıklamanız ve yeni bir şifre ve ona bir ipucu eklemeniz gerekmektedir.

DİKKAT! Hesabınıza erişebileceksiniz, ancak anahtar zincirinden parola kullanamazsınız, bu nedenle bir sonraki oturum açışınızda yeni bir tane oluşturmanız istenir.

Kurtarma Yardımcı Programını Kullanarak Şifre Sıfırlamak

Daha karmaşık bir yol, diskteki verilerin FileVault üzerinden şifrelenmemesi koşuluyla, herhangi bir kullanıcının hesabının şifresini sıfırlamaktır.

 1. Mac bilgisayarınızı kapatın.
 2. Command ve R tuşlarını basılı tutarken, güç düğmesine basın ve sistemin kurtarma moduna geçmesini bekleyin.
 3. “Utilities” menüsünde “Terminal” seçeneğini seçin.
 4. Resetpassword komutunu girin.
 5. Birden fazla hesabınız varsa, başlangıç diskini ve şifreyi sıfırlamak istediğiniz hesabı seçin.
 6. Yeni bir şifre belirleyin, ona bir ipucu verin ve değişiklikleri kaydedin.
 7. Mac aracılığıyla Apple menüsünü kapatın ve her zamanki gibi açın.
 8. Giriş yapmak için yeni şifreyi kullanın.

DİKKAT! Önceki yöntemde olduğu gibi, hesap şifresini sıfırlamak anahtarlık zincir şifresini değiştirmeden bırakacaktır ve ilk girişte yeni bir tane oluşturmanız istenecektir.

Os X’i Yeniden Yüklemek

Diskten tüm verilerin silinmesini gerektiren uç bir yöntemdir. Bu yöntemi yalnızca başka bir yolunuz yoksa kullanın. OS X’i, kurtarma modundan yeniden yüklemek en kolay yoldur. Buna girmek için, önceki yönteme göre aynı prosedürü izlemeniz gerekir.

 1. Mac’i kapatın.
 2. Option ve R tuşlarını basılı tutarak açın ve kurtarma modunda yüklenmeyi bekleyin.
 3. Utilities menüsünde “Install OS X” öğesini seçin.
 4. Ardından, sihirbazın istemlerini takip ederek işletim sistemini kurun ve yeni bir hesap oluşturun.
 5. Bu sefer dikkatli olun ve şifreyi unutmamaya çalışın.

DİKKAT! FileVault şifreleme veya firmware şifresi etkinse bu yöntem çalışmaz.

Tıklayınız

Google E-Tablolar indir

Macbook Pro’da Smc Nasıl Sıfırlanır?