LG ana ekran ayarları

0
7638

LG ‘de ana ekran ayarlarına bu rehberimiz yardımıyla ulaşabilirsiniz. Ana ekran telefon başlatıldığında yada tuş kilidini açtığınızda sizi karşılayan ekrandır. Üzerinde standart uygulamalar , mesajlar, rehber ve diğer çeşitli ikonların bulunduğu menüleri kullanarak çeşitli işlemler gerçekleştirebilir, widgetleri ayarlayıp görüntüleyebilir ve uygulama kısa yollarına erişebilirsiniz.

LG Dokunmatik ekran üzerinde neler yapabilirim?

Dokunmatik cihazlarla yeni tanışan kullanıcılar gezinme işlemini daha kolay gerçekleştirmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilir.

Dokunma: Telefonda uygulama başlatmak, mesaj yazmak için tek dokunuş yeterlidir. Klavyede harfleri seçmek ve bağlantı adreslerine, uygulama çalıştırmak içi bir defa dokunmanız yeterli olacaktır.

Basılı tutma: Dokunmatik ekranda basılı tutma özelliğinden yararlanarak seçenekleri görüntüleyebilir ve uygulamaları taşıyabilirsiniz. Örneğin: Whatsapp arkadaş listenizde bulunan kişinin üzerine gelip parmağınızla basılı tuttuğunuzda ilgili kişi ile alakalı yapabileceğiniz ek işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

Çift dokunma: LG’de çift dokunma daha çok yakınlaştırma amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin; web tarayıcıda okuduğunuz bir habere daha yakından göz atmak yada browsera tam oturtmak için çift tıklamanız yeterli olacaktır. Yine albümlerdeki fotoğraflarınıza yakından bakmak veya uzaklaştırmak için çift dokunmak yeterlidir. Son olarak ekran kilidini açmak veya telefonun ekran kilidini aktifleştirmek için çift tıklayabilirsiniz.

Yakınlaştırma ve uzaklaştırma: Çift dokunmanın yanı sıra iki parmağınızı kullanarak ekrandaki görüntüyü, örneğin; haritada bir konum, yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz. Yakınlaştıracağınız ölçüde baş ve işaret parmağınızı ekranın üzerine koyun ve birleştirin. Uzaklaştırmak için ise adımın tersini uygulayın.

Ekran döndürme: LG’yi tutuş şeklini değiştirdiğinizde ekranı otomatik olarak döndürmüş olursunuz. Ekrandaki simge ve diğer ögelerin daha büyük görünmesi için cihazı yatay konumda tutun.

LG Ana ekran üzerinde neler var?

lg-g2-ana-ekran-mobilgim-com1- Durum Çubuğu – buradan saatin kaç olduğunu, şebeke sinyal seviyesi, pil yüzdesi, gelen uygulama bildirimleri, güncelleme bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

2- Widget – Widgetlar yardımıyla ana ekran üzerinde saati, hava durumunu, güncel haberleri vs. görüntüleyebilirsiniz. Kısayoldan farklı olacak şekilde Widget uygulama olarak çalışmaz.

3- Uygulamalar – Sıkça kullandığınız uygulamaları sürükleme yöntemiyle ana ekrana yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz bu uygulamaları yeni klasör oluşturarak kategorilendirebilirsiniz.

4- Hızlı İşlem Menüsü – Bu alanı kullanarak Telefon, Rehber, Mesaj ve Uygulamalar ekranına gidebilirsiniz.

5- Dokunmatik Tuşlar – Fiziksel tuşların yanında geri gelme, ana ekrana dönme gibi işlemleri bu alandan gerçekleştirebilirsiniz.

LG Ana ekran nasıl kişiselleştirilir, uygulama eklenir?

Ana ekranınızı kişiselleştirebilir, uygulama, widget veya duvar kağıdı ekleme yapabilirsiniz.

Öge eklemek için: Boş kısma gelerek parmağınızla basılı tutun. Mod ekle’ye basın. Buradan eklemek istediğiniz öge’yi seçin.

Uygulama eklemek için: Uygulamalar menüsüne basın. Ana ekrana eklemek istediğiniz uygulamanın üzerine gelerek parmağınızla basılı tutun.

Ana ekrandan uygulama nasıl kaldırılır? 

Kaldırmak istediğiniz uygulamanın, widgetin veya klasörün üzerine gelerek basılı tutun. Altta beliren çöp kutusuna sürükleyin.

Hızlı İşlem Menüsüne uygulama ekleme ve kaldırma: Eklemek istediğiniz uygulamayı resimde 4 numarayla gösterilmiş alana sürükleyin. Bu menüye en fazla 7 uygulama ekleyebilirsiniz. Uygulama kaldırmak için ise bu alana basılı tutun ve çöp tenekesine taşıyın.

lg-g2-ana-ekran-mobilgim-com-4(Uygulamalar) Simgesini değiştirme: Bir uygulamanın simgesine dokunun ve basılı tutun. Simgeyi ekrana bırakın. Sağ üst köşede düzenleme ikonuna basın. Uygulamanın simgesini ve boyutunu seçerek kişiselleştirin.

En son kullanılan uygulamaları gösterme ve geri dönme: 

lg-g2-ana-ekran-mobilgim-com-3 ögesini kullanarak en son kullandığınız uygulamaları görüntüleyebilirsiniz.

lg-g2-ana-ekran-mobilgim-com-2 ikonu ile ise bir önceki ekrana geri dönebilirsiniz.

LG Bildirim çubuğu nasıl açılır? 

Bildirim çubuğunu açmak için tuş kilidini açın. Üst kısımda bulunan çubuğa dokunarak, parmağınızla aşağı çekin.

lg-g2-ana-ekran-mobilgim-com-6

LG Bildirim çubuğundaki simgeler ve anlamları

lg-g2-ana-ekran-mobilgim-com-5