Kullanılmayan Uygulamaları İphone Ve İpad’inizde Depolama Alanı Kazanmak İçin Manuel Nasıl Yüklersiniz?

0
13

IOS güncellemesi veya ortamınız için ek ücretsiz depolama alanına mı ihtiyacınız var? Öyleyse, en büyük depolama alanlarını – özellikle de uzun bir süre kullanılmadıktan sonra – iPhone, iPad veya iPod touch’unuzdan uygulama kodunu kaldıran bir süreç içinde oluşturduğunuz tüm ayarları veya belgeleri koruyarak kaldırma işlemini gerçekleştirmeniz önerilir.

*IOS 11’de yeni: kullanılmayan uygulamaları boşaltma

İkilisini ve verilerini yörüngeden ayıran bir uygulamayı silme yerine, yükleme, uygulama ayarlarının kullanıcı ayarları ve dokümanlarla birlikte cihazınızda kalmasını sağlar. Yüklü bir uygulama, App Store’da hala mevcutsa kolayca yeniden yüklenebilir.

Uygulama yükleme, iOS 11 ve üstü gerektirir.

Cihazlarını iCloud veya iTunes’da elle veya otomatik olarak yedekleyen kişiler, boşaltılan uygulamalarda oluşturulan tüm belgelerin veya diğer verilerin cihaz yedeklerinde yakalanacağını öğrenmekten memnuniyet duyacaktır. Bir cihazı yedeklemeden geri yüklemek, boşluksuz uygulamalar için ayarlarınızı ve verilerinizi geri getirir.

Eski bir telefondan bir iCloud yedeklemesini yenileyip iOS’unuza geri yükledikten sonra, yıllar içinde kullanmadığınız bir Apple kimliğinin parolasını girmeniz istenirse, yedeklemeniz bu eski Apple kimliğine bağlı yüklenmiş uygulamalar içerebilir.

*Uygulamaları boşaltma veya silme

İşte, uygulamaların silinmesine karşı boşaltmanın artıları ve eksileri.

Boşaltma — Bir uygulamanın yüklenmesi ikili dosyasının depolama yükünü azaltır, ancak içindeki belgelere ve verilere dayanır. Simge Ana ekranınızda kalır, böylece uygulamayı bir dokunuşla yeniden yükleyebilirsiniz. Boşaltma, silme işleminden daha az alan boşaltır, ancak boşaltılan uygulamalarınızla ilişkili kullanıcı verilerini korur.

Silme — Bir uygulamayı silmek, ikili dosyalarını, verilerini ve belgelerini cihazınızdan tamamen kaldırır ve bu da boşaltma işleminden daha fazla alan tasarrufu sağlar. Uygulamanın simgesi Ana ekrandan kaldırılır ve yeniden yüklemek için App Store’u ziyaret etmenizi gerektirir, ancak yeniden yapılandırmanız gerekir.

Bir uygulamanın tamamen silinmesine karşı ana yüklemenin avantajı: uygulamayı zamanınızı sizin beğeninize göre yapılandırmak zorunda kalmazsınız. Boşaltma, bir uygulamayla ilişkili verilerinizi ve belgelerinizi sağlam tuttuğundan, sıfırdan başlamak zorunda kalmazsınız.Bu, dosyalarını düzenlemek veya iCloud’da kullanıcı dokümanlarını saklayabilen uygulamaları kullanmak için iCloud Drive’dan yararlanmayan müşteriler için özellikle önemlidir.

*Kullanılmayan uygulamaları iOS’ta manuel olarak nasıl yüklerim?

Boşaltma silme işleminden farklıdır.

Bir uygulamayı ıphone veya iPad’inizden sildiğinizde, simge yanıp sönmeye başlayana kadar Ana ekrandaki simgesini tıklayıp basılı tutarsınız, ardından simgenin sol üst köşesinde “x” harfini vurursunuz.

Bir uygulamayı kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1) Cihazınızdaki Ayarlar uygulamasını açın.

2) Genel öğesine dokunun.

3) Listeden iPhone Depolama’yı seçin.

4) Boşaltmak istediğiniz bir uygulamaya dokunun.

İPUCU: Liste, önce en büyük depolama alanlarını tanımlamanıza yardımcı olmak için uygulama boyutuna göre düzenlenmiştir.

5) Uygulamadan Çıkar’a dokunun.

6) Eylemi onaylamak için açılır menüden Boşaltma Uygulamasını seçin.

İPUCU: Listelenen uygulama Asla Kullanılmadı olarak işaretlenmişse, kullanıcı verileri hakkında endişelenmeden kalıcı olarak silebilirsiniz, çünkü bu, ilk etapta oluşturulmamış. Yazılmamış bir kural olarak, son altı ayda kullanılmayan uygulamaların yanı sıra Asla Kullanılmamış olanları silmeniz gerekir.

Yine, boşaltma uygulaması ikili dosyayı siler ancak içindeki belgelerinize ve verilerinize tutar. Bir hatırlatma olarak, satın alınan uygulamalarınızı veya diğer içeriği daha sonra tekrar indirebilirsiniz.

Boşaltılmış uygulamalar nasıl yeniden yüklenir?

Boşaltma bir uygulamanın simgesini tutar ve bir dokunuşla hayata hatırlatmanızı sağlar. Bir uygulamayı yeniden yüklemek, yüklenmeden önce oluşturduğunuz verileri ve belgeleri geri yükler. Yüklenen uygulama artık App Store’da mevcut değilse, yeniden yüklemenize izin verilmeyebilir. Uygulamaları birkaç yöntemle geri getirmek mümkündür. Bunlardan en basiti;

İndirilen uygulamalar iOS Arama sonuçlarında bile görünür.

1) Herhangi bir Ana ekrana gidin.

2) Arama yapmak için herhangi bir yere çekin.

3) Bir uygulamanın adının ilk birkaç harfini yazmaya başlayın, ardından onu arama sonuçlarından seçin.

Automatically offload app – Uygulamaları otomatik olarak boşalt – İsteğe bağlı olarak iOS’a, depolama alanı düşük olduğunda uygulamaları otomatik olarak boşaltmasını söyleyin. Bunu yapmak için, sadece Ayarlar → iTunes ve App Store’da Kullanılmayan Uygulamaları Off (Kapalı) konumuna getirin.

 Apple uygulamalarını indirme

IOS, Apple’ın stok iOS uygulamalarını silmenize ve yeniden yüklemenize izin verse de, iPhone, iPad veya iPod touch’ınızla birlikte gönderilen varsayılan uygulamalar boşaltılamaz. Ancak, Ayarlar’daki pek çok Apple uygulaması için depolama seçeneklerine daha derinlemesine bir inceleme yapabilirsiniz. Örneğin, TV ve Müzik uygulamaları, cihazınızda yerel olarak depolanan tüm medyaları listeler, büyük filmleri, tüm TV şovlarını, tüm müzik albümlerini veya yalnızca tek bir şarkıyı bir veya iki dokunuşla silmeyi kolaylaştırır.

Son olarak, Yükleme-Boşaltma özelliğini kullanacaksanız aşağıdaki önemli şeyi aklınızda bulundurun; bir uygulamayı yükledikten sonra iOS cihazınızda ilişkili tüm dokümanlar ve veriler kalmaya devam ettiğinden, -yani bir nevi otomatik hafıza da denebilir- bu değerli depolama alanlarını kullanmaya devam edeceklerdir.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular