Kayıtlı İris’İ Nasıl Silerim?

0
31

İris Tarayıcı Ne Demektir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber teknolojik cihazlarda da yenilikler görülmektedir. Bunlardan biri olan iri tarayıcı ile telefonun ekran kilidi parmak okuyucu dışında da açılabilmektedir. Parmak izi okuyucu özelliğinden sonra devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmıştır.

Devrimsel bir güvenlik teknolojisi olarak anılan iris tarayıcısı ilk olarak Samsung Galaxy Note 7 modelinde karşımıza çıkmıştır. Üst seviye yeni telefonlardan olan Galaxy Note 7 modelinde dikkat çeken özelliklerden biri olan iris tarayıcı, parmak okuyucudan sonra güvenlik tedbirinin alınması için geliştirilmiştir.

Telefona adeta kilit vuran bu teknoloji sayesinde telefonlarınızı gözleriniz ile açabiliyorsunuz. Bu sayede şifre belirleme ve ekrana şifre girme gibi işlemler ile uğraşmıyor ve zaman kaybetmiyorsunuz. Yalnızca ekran açmada kullanılmayan bu yöntem ile gizlenen klasörlerin kilidi de açılmaktadır.

Sadece ara yüz fonksiyonlarında kalmayacak olan iris tarayıcı, başka kişi kullanma özelliğini kilitleyerek yalnızca telefonu sahibinin kullanmasını sağlıyor. Ödeme esnasında güvenlik sağlanması için de bu yöntemden yararlanılacaktır.

 İris Tarayıcısı Nasıl Çalıştırılır?

Cihazın üst kısmında yer alan iris tarayıcı ekranı açıldıktan sonra bu tarayıcıya doğru bakıldığı zaman kızıl ötesi ışınların etkisi ile tarayıcı sizin gözlerinizi tanır ve daha sonra yüzünüzü tanır. Bu sayede telefonun sahibi olduğunuz belirlenerek istediğiniz zaman telefona şifre girmeden erişiminiz sağlanır.

Parmak izi okuyucu yeniliğine göre daha hızlı olan iris tarayıcı, telefon kilidini güvenli bir şekilde açmanızı sağlar. Parmak izi tarayıcısında alanın dar olduğu cihazlarda parmağın ilk gösterildiğinde tanınmama riski bulunmaktadır. Ancak iris tarayıcı da ilk denemede telefonun kilidi açılmaktadır.

Yazılım olarak ilk kez Lumia 950 model cihazda kullanılan iris tarayıcı, daha sonra daha da geliştirilerek donanımsal olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Hem kullanılabilirlik hem de hem de güvenilirlik açısından kararlı bir yapı sunan iris tarayıcının güvenlik teknolojisinde de kullanılması planlanmaktadır.

İris sistemi içerisinde bütün gözler özgün şekle sahiptir. Bu özelliği ile parmak izinden çok daha ayırıcı bir özelliğe sahiptir. İri şablonları ile sağ ve sol gözü birbirinden ayırt etmektedir. Her gözün kendine özgü şekli olduğu için iris tarayıcıda da bu ayrıntıya dikkat edilmiştir.

 Kayıtlı İris Nasıl Silinir?

Telefonunuza gözlerinizi ve yüzünüzü tanıtarak iri tarayıcısını aktif ettikten sonra silmek için ayarlar – kilit ekranı ve güvenlik – iris tarayıcı adımlarını takip ederek ekran kilit deseni girilmelidir. Daha sonra iris verilerini kaldır seçeneği tercih edilir ve bu aşamadan sonra ilgili bütün özellikler de devre dışı kalacaktır.

Tıklayınız

Güvenli Klasör Nedir Ve Nasıl Kullanabilirim?

Iphone Ekranınızı Dönmesini Nasıl Durdurulur?