Kamerada Titreşim Engelleme Özelliği Ne İşe Yarıyor?

0
1

Kamerada Titreşim Engelleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

            Fotoğraf ve video çekme konusuna titizlikle eğilen telefon sahipleri için yeni geliştirilmiş olan optik görüntü sabitleyici ile birlikte artık telefondan çekilen tüm fotoğraflar birinci sınıf ve profesyonel bir fotoğraf makinesinin lens özelliklerini de bünyesinde barındırmaktadır. 2015 yılı itibariyle ilk örneklerini gösteren bu özellik giderek yayılmakta ve popüler bir kullanıcı kitlesine erişmektedir. Kullanımı ise son derece basit ve pratiktir. Kameranın ayarlar kısmında kendini simgesi ve adı ile birlikte gösteren bu özellik kapalı konumda ise açık hale getirilerek tüm fotoğraf ve video çekimlerinde güncel olarak kullanılmaktadır. Bir kere açık hale getirildiği takdirde telefon kapansa da sürekli olarak güncel ve işler halde değerlendirilmektedir.

 Kamerada Titreşim Engelleme Özelliğinin Faydaları ve Avantajları

            Kamerada titreşim engelleme özelliğinin sayısız faydası ve avantajı bulunmaktadır. Fotoğraf sanatı ile hem amatör hem de profesyonel bazda ilgilenen kullanıcıların çok daha net ve billur görüntü elde etmeleri için özel olarak geliştirilmiş bu uygulama telefon kameralarının fotoğraf makinelerindeki lens kalitesini yakalamayı hedeflemekte ve bunu başarmaktadır. Görüntüdeki ana öznenin ve kişilerin çok daha net çıkması için arka planı istenilen ölçülerde soyut bir konuma getiren bu uygulama sayesinde artık tüm görseller çok daha fazla beğenilmeye aday olmaktadır.

            Işığın çok az olduğu loş ortamlarda bile son derece net görüntüler elde edilmesini de olanaklı hale getirmektedir. Kendi içerisinde titreşim engelleme özelliği bulunduğu gibi ışığı optimal boyutlarda yayarak ve tüm kadraja sığdırarak kullanma seçeneği de bulunmaktadır. İstenilen saniye kadar telefon ayarlanıp selfie çekmek de mümkündür. Aynı zamanda çoğu selfie çekim denemelerinde rüzgara ve diğer iklim şartlarına bağlı olarak gelişen el titremelerine karşı da titreşim engelleme özelliği devreye girmektedir. Bu sayede kişiler hem toplu çekimlerde hem de tekli selfie çekimlerinde çok daha derli toplu ve sanatsal içerikli fotoğrafların birinci dereceden sahibi olabilmektedir. Uygulamanın bir diğer yararı ise hiçbir şekilde telefonu yavaşlatmaması ve şarj ölçeklerini olumsuz yönde etkilememesidir.

            Aynı zamanda telefon içerisinde yer kaplamaması ve sadece kamera ayarlarında yer alması da bir diğer avantaj olarak görülmektedir. Uzak çekimlerde söz konusu özneleri ve nesneleri çok daha belirgin kılan bu özellik önümüzdeki yıllarda çok daha fazla oranda kullanılacak gibi görünmektedir.

 Telefon Alırken Titreşim Engelleme Özelliğini Dikkate Alınmalı Mı?

            Telefon alırken hem kamera hem video özellikler dikkate değer bir konumda olduğu için bu özellikle kesinlikle dikkate alınmalıdır. Bir telefon sadece iletişim kurmak değil fotoğraf ve video çekmek için de satın alındığı için titreşim engelleme özellikleri baz alınacak önemli unsurların başında gelmektedir. Birçok kullanıcı tarafından değerlendirilen ve kesinlikle tavsiye edilen bu özellikle pürüzsüz fotoğraflar ve çekimler için ideal bir standarda sahip.

 Titreşim Engelleme Özelliği 2018 Model Hangi Telefonlarda Var?

            Samsung S9 modellerinde bu özellikler mevcuttur. Bununla birlikte piyasada SM-G960F VE SM-G965F modellerinde de bu özellikle etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Son olarak Sony telefonlarının A6500 modelleri de bu özelliklere sahip olup kesinlikle önerilmektedir.

 Kamera Titreşim Engelleme Video Çekmeyi de Kolaylaştırıyor Mu?

            Kullanıcılar ve telefon sahipleri tarafından merak edilen bir diğer önemli husus ise Oıs bünyesinde gerçekleştirilen ve uygulama alanına sokulan kamerada titreşim engelleme özelliğinin videolara yansıyan etkileri olarak gündeme gelmektedir. Uygulamayı ilk kullananlar ve üretici firmalar bu özelliğin telefon ile çekilen fotoğraflarda olduğu kadar videolara da olumlu etkileri olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu sayede sadece fotoğraf çekerken değil video çekerken de istenmeyen nedenlerden ve çevresel faktörlerden dolayı sarsılan kamera çok daha sabit ve stabil bir şekilde işlev görmektedir.

Son Konular

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz