Jibe uygulaması hakkında herşey

0
611

Jibe nedir?

Jibe, Google tarafından geliştirilen ve önümüzdeki yıllarda popüler olması beklenen mesajlaşma, yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve dosya paylaşma servisidir.

Jibe, Rich Communications Services (Zengin İletişim Servisleri) ‘i destekleyecek ve tüm kullanıcılara esnek mobil iletişim araçları ve RCS servislerini yönetme imkanı sunacak.

Jibe Cloud nedir?

Global ağlara bağlanmayı sağlayan Jibe Cloud servisi sayesinde veriler Jibe Cloud (Bulut depolama) alanında barındırılacak ve Jibe Cloud kullanıcıların RCS servislerinden yararlanmasını sağlayacak. Bu sayede, mobil kullanıcılar gelişmelerden çok daha hızlı faydalanacaklar. Jibe Cloud, akıllı telefon platformlarında müşterilerin global profile sahip olmasına imkan tanıyacak.

google-jibe

RCS nedir?

2008 yılında başlatılan Rich Commonication Suite projesinin amacı telefon üreticileri ve operatör firmalarını buluşturarak kullanıcılara daha kaliteli hizmet sunmaktır.

RCS’nin ne faydası olacak?

Örnekler üzerinden açıklamak gerekirse, rehberimizdeki kişiye hızlı şekilde ulaşmak için Whatsapp uygulamasını açmamız ve kişiye oradan mesaj göndermemiz gerekiyor. Eğer bir telefon üreticisi ve bir firma arasında anlaşma sağlar da kullanıcı bu RCS destekli hizmeti tercih ederse direk rehber üzerinden kişiye daha hızlı ulaşabilecek. Whatsapp durum bilgisine ihtiyaç duymadan, rehberde bulunan kişilerin durum güncellemesini görebileceğiz.

jibe-1

Yine, arkadaşımızla görüntülü görüşmek için örneğin Skype uygulamasını tercih ediyoruz. Ancak RCS servislerinin barındırıldığı bir telefon ve operatör hattı sahibiyseniz arkadaşınızla görüntülü konuşmanız çok daha kolay olacak. Rehberi açın, arkadaşınızın üzerine gelin ve konuşmayı başlatın.

  • Global RCS servisiyle mobil operatörler kullanıcılara daha hızlı bağlantı yapma imkanı tanıyacak.
  • Üçüncü parti RSC ağları ile birlikte çalışan Jibe, tek bağlantı ile tüm dünyaya erişim sağlayacak.

RCS sistemini hangi operatörler kullanacak?

GSMA’nın bünyesinde bulunan 800 operatör RCS’ye kayıtlı profil oluşturarak kullanıcılara Jibe platform hizmetini verebilecek.

Webtekno’nun haberine göre Google’ın RCS’ye uygun bir mesajlaşma platformu kurması demek, mesajlaşırken fotoğraf, video gönderebilmeniz, grup konuşmaları yapabilmeniz demek. Yani telefonunuzda Whatsapp tarzı bir SMS sistemi olduğunu düşünebilirsiniz.
Jibe adı verilen bu platform, Android cihazlarına özel olacak ve GSM operatörleri tarafından desteklenecek. Benzer sistemi Apple, iPhone kullanıcılarına iMessage ile halihazırda sunuyor.

jibe-2

Jibe’nin Whatsapp’a etkisi ne olacak?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi telefon firmalarının operatörlerle ortak çalışması sonrasında geliştirilecek servislerle birlikte Whatsapp’a gerek duymadan telefon içerisindeki hizmetleri kullanarak arkadaşlarınıza daha hızlı ulaşabilecek, mesaj gönderimi, fotoğraf yollama, video gönderme, dosya paylaşımı gibi işlemleri daha kısa sürede gerçekleştirebileceksiniz.

Kullanıcılar için kullanışlılık ve hızlı verim alma ön planda olduğundan RCS destekli Jibe platformunun geliştirilmesiyle Whatsapp’ın papucu dama atılabilir.

Whatsapp ve çeşitli mesajlaşma uygulamalarının geliştirilmesiyle yaklaşık 15 milyar dolar zarar eden operatörler RCS ile intikam almayı hedefliyor olabilir.

Jibe hangi platformda olacak?

Jibe yalnızca Android işletim sistemi bulunan telefon ve tabletlerde kullanılabilecek.

 

Tıklayınız