İphone’da Wi-Fi’niz arızalandı mı? Nasıl Düzeltilir?

0
32

Sahip olduğunuz IOS sürümünün hiçbir önemi yoktur. Hem yaşlı adam 4S hem de tamamen yeni IOS 11 Apple 6S Plus’a sahip olabilirsiniz. Apple Mac sahipleri olmasa da iPhone akıllı telefonlarının sahipleri Wi-Fi konusunda servis merkezlerinden sık sık yardım istemektedirler. Bütün kullanıcıların problemleri farklı olabilmektedir: Bazılarının telefonu yakındaki bağlantı ağlarını bulduğu halde bağlanma sorunu çıkarmakta, bazı telefonlar ise Wİ-Fİ simgesinin gri olması sebebiyle bağlanmakta güçlük çekmektedir. IPhone’daki Wi-Fi çalışmıyorsa ne yapılmalıdır? Bu arızanın üstesinden kullanıcının kendi başına gelmesi mümkün müdür? Ya da tek bir şans bir profesyonele başvurmak mıdır?

 İPHONE’da Wi-Fi Çalışmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Az önce de belirtildiği gibi, Wi-Fi’nin çalışmamasına sebep olan sorunları farklı olabilmektedir. Bu nedenle çözüm yöntemleri de farklıdır. Genel olarak, herhangi bir arızayı telefon kullanıcısı kendi başınıza ortadan kaldırılabilir çünkü günümüzde akıllı telefonun onarımı için gereken talimatlar ile ilgili internette bir dizi video ve makale bulunmaktadır. Ancak Iphone kullanıcısının metal telefonun gövdesini ayrıştırması gerekli midir? Sonuçta telefonu tamir etmek yerine daha çok zarar verme ihtimali her zaman vardır. Öncelikle, Appstore telefonunda Wi-Fi’nin neden “Gri” olabileceğini anlamaya çalışalım. Genel olarak, aşağıdaki seçenekler mevcuttur:

– iPhone son zamanlarda düşmüş ve sonuç olarak akıllı telefonun gövdesinde dikkat çekmeyen mekanik hasarlar oluşmuş olabilir. Bu hasarlar kolayca sorunun kökeni olabilirler;

– Kısa devre oluşmuş olabilir;

– Telefonun içine nem girmesinden dolayı çip bozulmuş olabilir;

– İşletim sisteminde arıza çıkmış olabilir.

 Kullanıcı Wi-Fi Sorununu Kendi Başına Nasıl Çözebilir?

Fark ettiğiniz gibi, özel bilgi sahibi olmayan sıradan bir kişi sadece işletim sistemini etki edebilir. Yani, eğer sorun bir donanım arızası ise, sorunu çözebilir ve Wİ-Fİ performansını onarabilir. İşletim sistemiyle alakalı bir arıza değilse, akıllı telefondaki hangi “hastalık”ın buna sebep olduğunu kullanıcının anlaması mümkün değildir. Tabi eğer arızadan önce telefon suya ya da asfalta düşmemişse. Ama tahmin yürütmek yerine bir uzmana danışmak daha iyi bir seçenektir. Bir diğer yol ise kullanıcının sorunu kendi başına çözmeye çalışmasıdır. Bunun için tüm ayarların sıradan bir sıfırlamasını yapmak yeterlidir.

İphone’da Ayar Sıfırlaması Nasıl Yapılır?

Bu prosedür oldukça kolaydır ve 5-7 dakikadan fazla zaman almamaktadır. Yedekleme yapılması unutulmamalıdır.

  1. Ayarlar ikonuna tıklayın;
  2. “Temel” alt seçeneği seçin;
  3. En altta “Sıfırla” seçeneği bulunmaktadır, ona tıklayın;
  4. Onarmak istediğiniz şeyi seçin. Arıza yazılımsal olduğundan tüm ayarları sıfırlamanız gereklidir.
  5. Tüm kullanıcı ayarlarının sıfırlanacağına dair gelen uyarıyı kabul edin. Bunun için “Tüm ayarları sıfırla” seçeneğine tekrar basılmalıdır

Yapılması gereken şeyler sadece bunlardır. Bundan sonra akıllı telefon yeniden başlatılana kadar bekleyin. Daha sonra temel bir ayarları ve gerekiyorsa senkronizasyon yapın. iPhone’unuzda Wi-Fi olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin. Bu uygulama yardımcı olmazsa geriye kalan tek çıkış yolu: teşhis ve sorun giderme için servis merkezinde bir uzmanla görüşmektir.

 

Tıklayınız

 

Diğer Tavsiye edilen makaleler için :

Ana Ekran Tuşu Arızalandı Yardımcı Dokunmatik Nasıl Kullanabilirim?

Iphone Ve İpod Touch’ta Kontrol Merkezi Nasıl Kullanılır?

Apple İphone X Hakkında Bilinmeyen İpuçları