İphone X Nasıl Kullanılır?

0
34

Iphone X Nasıl Kullanılır?

 

Iphone X, üzerinde herhangi bir tuş bulunmayan ilk Iphone modelidir. Bu sebeple alacak kişilerin aklında temel görevlerin nasıl yapıldığı sorusu oluşmaktadır. Iphone X oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir, işletim sistemi Iphone x modeli için tamamen özel olarak tasarlanmış olan Ios sistemidir. Önceki modellerde ana ekran düğmesinin yaptığı görevlerin tümü, Iphone X modelinde çeşitli hareketlere atanmıştır. Böylece her kaydırma hareketi ile kolayca istenen işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Iphone X Kilidini Açma

Iphone X modeli için; ” Yüzünüz parolanızdır. ” sloganını kullanmaktadır. Yani kilit açma işlemi için Face ID kullanılmaktadır. Iphone X kilit ekranına gelmek için öncelikle telefonun uyandırılması gerekmektedir. Iphone X modelini uyandırmak için diğer modellerde de kullanılan kaldırma ve dokunma hareketleri sırasıyla yapılır. Yani telefon kaldırıldığında ana ekran açılmaktadır. Aşağıdan yukarı kaydırılarak kilit bölümüne geçilir. Bu noktada bir bakış ile önceden ayarlanmış Face ID kilidi açmaktadır.

Kullanılabilirliği Kullanma

Iphone X modelinin kullanılabilirliğinin arttırılabilmesi amacıyla yapılabilen bazı işlemler vardır. Bu işlemler klavyenin tek elle kullanılabilmesi, bildirimlerin detaylı görüntülenmesi, kalın metin özelliği ve ana menü göstergesinin gizlenmesidir. Klavyenin tek el ile kullanılması ekranın büyüklüğü açısından problem oluşturmaktadır. Tek el ile kullanmak isteyen kullanıcılar için, klavye bölümüne küre simgesi yerleştirilmiştir. Buradan sağ klavye veya sol klavye seçilebilir. Bildirimlerin detaylı görüntülenmesi için bildirim geldiğinde parmak sola doğru kaydırılır. Bu şekilde bildirimin detaylarına erişilebilir.

Kalın metin özelliği ise, görme zorluğu çeken kişiler için eklenmiş bir özelliktir. Bu özellik ayarlar > ekran ve parlaklık bölümünden aktif edilebilir. Son olarak ana menü göstergesinden yani centik kısmından rahatsız olan kişiler ayarlar > gizli ev göstergesi bölümünden gizleyebilir.

Ana Ekrana Dönme

Iphone X içerisinde işlem gerçekleştirirken ana ekrana dönmek istendiğinde kullanıcının parmağını telefon ekranının alt bölgesinden yukarı doğru kaydırması yeterlidir.

Çoklu Görev Görünümü Nasıl Açılır?

Iphone X içerisinde birçok uygulama aynı anda kullanıldığından uygulamalar arası geçiş yapmak oldukça önemlidir. Açık uygulamaları görüntülemek ve uygulamalar arası geçiş yapmak için çoklu görev görünümü açılmalıdır. Çoklu görev ekranına ulaşmak için kullanıcı parmağını ekranın altından yukarı doğru kaydırmalı ve durmalıdır. Uygulamalar arasında dolaşmak için ekranın alt kısmından parmağını sağa kaydırabilir.

Çoklu Görev Açmadan Uygulamaları Değiştirme

Çoklu görev ekranına ulaşmadan başka uygulama açmak isteyen kullanıcılar, öncelikle bir uygulama içerisinde iken parmaklarını aşağıdan yukarı kaydırarak ana ekrana ulaşmalıdır. Sonrasında yeni bir uygulama ana ekran yoluyla başlatılabilir. Diğer uygulamaları kapatmak için yine kullanıcı parmağını ekranın altından ortasına kaydırabilir, sonrasında kırmızı eksi işaretine basarak uygulamaları kapatabilir. Arka planda çalışan uygulamalar Iphone X modelinin performansını etkilememektedir. Ancak kullanıcı eğer kapatmak istiyorsa buradan kapatabilir.

Siri

Iphone X modelinde Siri’ye ulaşmak ve kullanmak oldukça kolay. Kullanıcılar Siri ile konuşmak istiyorsa, telefona doğru ” Hey Siri ” demesi yeterli. Bu şekilde açmak istemiyor ise, bir alternatif olarak yan tarafta bulunan düğmeye basılı da tutabilir. Yan düğmeye basılı tutulduğunda da Siri otomatik olarak açılacak ve ” Nasıl yardımcı olabilirim? ” şeklinde cevap verecektir.

Apple Pay Ve Daha Fazlası

Apple Pay içerisinde satın alma işlemleri yine Face ID kullanılarak yapılabilmektedir. Bunu yapabilmek için kullanıcının Iphone X modelinin yan tarafında bulunan düğmeyi çift tıklaması ardından ise Iphone X’e bakması gerekmektedir. Ödemeler bu şekilde oldukça hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Apple Pay’e ek olarak Iphone X içerisinde hızlı bir şekilde arama gerçekleştirmek isteniyorsa, kullanıcı parmağını ortadan aşağı doğru kaydırmalıdır. Bu şekilde arama ekranına ulaşım sağlanabilir.

 

Tıklayınız