Iphone Veya İpad’inizi Prompter Olarak Nasıl Kullanabilirsiniz?

0
25

Telepromter çeşitleri oldukça fazladır. Tabii ki, sadece stüdyo modelleri değil, aynı zamanda televizyoncuların kendileri ile alıp çok uzak yerlerde kullanabilecekleri oldukça kompakt olanlar da vardır. Bu tür ekipmanlar, tüm televizyon ekipmanı kadar yüksek maliyetlidir. Bir televizyon, küçük bir video stüdyosu işi veya tek bir video blogger işi olsun teleprompter cihazının sadeliği göz önüne alındığında, neden bu cihaz için çok para harcayasınız? İsterseniz, kendi başınıza bir teleprompter yapabilirsiniz.

Yarı saydam ayna yerine normal bir pencere camı kullanabilirsiniz. Camın sadece kaliteli ve hasarsız olması gereklidir. Günümüzde bunu bulmak zor değildir. Akan metin böyle bir camda yeterince net olmasa da görünür olacaktır ve bu yeterlidir. Monitör yerine de iPhone veya iPad presenter mod kullanılabilmektedir.

Presenter Mod için:

  • .PDF belgesini açın
  • Diğer ( sağ üst Üç Nokta) basın.
  • Sunum Modu

 APPLE ÜRÜNÜ PROMPTER’A DÖNÜŞTÜRME

AppStore’da «prompter» aramasında bulunduğunuzda bu görev için birçok program olduğunu göreceksiniz. Bazıları sadece hareketli metinleri görüntülemektedir, bazıları ise klavye, akıllı telefon veya özel cihazlardan kontrol gibi ek işlevlere sahiptir. Diğer farklı özelliklere sahip promter programlar da vardır ancak önemli olan prompter özellikleri şunlardır:

– Metnin siyah üzerine beyaz yapılabilmesi.

– Yazı tipi boyutunu ayarlayabilme.

– Kayan metnin hızımı ayarlayabilme.

– Metni programa sorunsuz bir şekilde yükleyebilme

– Kolay kontrol.

– Çalışma istikrarı.

Bu kriterler altında AppleStore’Da en az beş ücretsiz program ortaya çıkmaktadır. Ama en önemlisi şimdilik Japon üretimi Prompter Duo isimli programdır. Program oldukça kolaydır, oldukça istikrarlı çalışmaktadır, metinler Dropbox, pdf ve pano’dan indirilebilmektedir. Gerekli tüm ayarları vardır. Ayrıca iPhone’a ek olarak kurulabilen ve çekim sırasında iPad’deki metni yöneten bir yardımcı program olan Duo Remote da var. Promter Duo kontrolü oldukça kolaydır. Bazı diğer programlar, bir parça metni ileri-geri kaydırmaya izin vermemektedir ya da metin hareketi bir anda durmaktadır. Promter Duo ise ekrandaki herhangi bir yere dokunarak metnin hareketini duraklatmayı ve başlatmayı sağlamaktadır ki bu da çok kolaylaştırıcıdır.

 PROMPTER PROGRAMI

Promter Duo programının tüm bu avantajlarına rağmen ücretsiz olması garip gelebilir. Ancak aslında tuhaf bir şey yoktur çünkü geliştiricileri başka bir alandan kazanç sağlamaktadır. iPad için onu promter cihaz yapan özel bir çift taraflı stand satmaktadırlar. Bu set içerisinde o meşhur yarı saydam ayna da bulunmaktadır. Ayrıca sadece kamera lensinin önünde değil, aynı zamanda insanların önünde, örneğin konferanslarda konuşmada, bu teknolojiyi kullanmak için bir raf bulunmaktadır.

PROMPTER KULLANIMI

Haber ya da başka bir şeyden elinde kağıt olmadan bahseden bir TV spikeri, zaten alışılmış bir konudur. Aynı zamanda, sunucular arasında neredeyse hiç ipucu kullanmadan kafasında bütün bilgileri barındırarak çalışanı hiç yoktur. Ancak, elinde belgeler olmadan görüntüyü sağlayan programlar çok fazladır ve bunun için uzun zaman önce promter yani tele-suflör icat edilmiştir. Bu icat sayesinde sunucular okuma eylemini kağıttan değil ekrandan gerçekleştirmektedirler.

Bu promter üzerindeki metin doğrudan kamera lensinin önünde bulunur ve yavaşça aşağıdan yukarıya doğru hareket eder. Sunucuya sadece okumak kalır. Bu sırada sunum yapan kişi tam olarak objektife bakar. Göz bebekleri neredeyse görünmez bir şekilde hareket eder, promter’daki ekran bu yüzden özellikle küçük boyuttadır.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular