Iphone Ve İpad’de Metin Boyutunu Nasıl Arttırabiliriz?

0
24

Mesajlarınızı daha kolay okuyabilmek için ayarlar menüsünden genel sekmesine giriş yapılır. Sonrasında erişilebilirlik seçeneğinde büyük metin özelliği bulunuyor. Bu alanda bir cetvel bulunuyor. Bu cetvel üzerinden yazı boyutunu değiştirebilirsiniz.

Görme problemleri olanlar için metinlerin boyutunu ve yazı tipi boyutunu nasıl büyütebiliriz?

Genel olarak metin için kısmından ayarlara- Ekran ve parlaklık sekmesine metin boyutuna ve yazı tipi için ayarlar kısmından daha büyük metin sekmesine geçerek bu sorunu çözebilirsiniz. Dinamik fontu destekleyen uygulamalar ile okuma puntonuzu kendinize göre ayarlamanız mümkün olacaktır. Seçtiğiniz alanda cetvel puntosu yer alacaktır. Sağa ya da sola sürükleyerek boyut ayarlaması yapılabilir. Bunları İOS 7 ve sonrasındaki sistemlerde gerçekleştirebilirsiniz. Boyutu daha da büyük bir hale getirmek için İOS 7 için Büyük Dinamik Font kullanılmalıdır. Butona bastığınızda yeşil oluyorsa özellik aktifleşmiş demektir. Farklı erişebilirlik ayarları arasında kontrastı artırmak, metni kalınlaştırmak, ekrandaki renkleri tersine çevirmekte yer almaktadır. Değişiklik yapmak istediğiniz alana tıklayarak ayarlamalar yapabilirsiniz.

İphone ve İpad Erişilebilirlik Özellikleri

Erişilebilirlik bölümünde faydalı özellikleri bulunuyor. Bunlar arasında mesajlarını gözlüksüz okuyamayanlar için kullanım pratikliği sağlayacak kullanımlar yer alıyor. Bu ayarlara ulaşmak için Settings sekmesinde General sekmesine girilmesi gereklidir. Aşağı doğru indiğinizde erişilebilirlik kısmı bulunuyor. Large text sekmesine girerek istediğiniz yazı ölçüsünü ayarlayabilirsiniz. Bu alanda kullanmak istediğiniz metni kalınlaştırma, parlaklık oranı gibi ayarları bu ekran üzerinden ayarlayabilirsiniz. Bu alanda ios üzerinden renkleri tersine çevirebilirsiniz. Beyaz noktayı azaltmanız sağlanabilir. Tonlamalar ya da grileştirme sağlanabilir.

Ekran Kolaylıkları

Çeşitli renk filtreleri arasından seçimler yapabilir ve farklı renk körlüğü biçimleri için cihazı kullanım kolaylığı elde edebilirsiniz. Farklı görme bozuklukları içerisinde de Erişilebilirlik içerisinden farklı özellikler üzerinde etkinleştirmeler yapabilirsiniz. Genel bir ön ayar seçebilir, renk tonu ve özü alanında istediğiniz gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu şekilde ekranı kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Akıllı renkleri tersine çevir ayarı ile apple cihazlar üzerinden koyu renk teması kullanıldığında otomatik olarak algılanmaktadır. Bu özellik ile videolarda belli uygulamalarda ve görsellerde uygulamaların görünümünü etkilemeden ekrandaki renkleri tersine çevirmeniz söz konusu olacaktır. Filtrelerinizi bir kez belirleyerek dynamic type içerisinde bu ayarların cihazlarınızda görünen her şey için geçerli olmasını sağlayabilirsiniz.

Büyütme özelliği ile yazılımın neresinde olursanız olun kullanabileceğiniz yerleşik bir ekran büyüteci bulunuyor. App Store üzerinden indirilen tüm uygulamalarla çalışan bu büyüteci resim içinde resim görünümü ya da tam ekran görünümü için ekranı açtığınızda görülmektedir. Ekranın diğer kısmı aynı boyutunda kalmaktadır. Büyütme oranı 100 ile 1500 arasında yer alıyor. Bunun içerisinde pek çok filtre kullanabilirsiniz. Görüntü büyüsü de cihaz üzerinde kullanmaya alışık olduğunuz tüm özel hareketleri kullanabilirsiniz. Bu özellik VoiceOver ile çalışır. Bu da ekranda neler olup bittiğini çok daha net bir şekilde görebilmenizi sağlayacaktır.

Font Ayarları ile de takvim, mail, kişiler, mesajlar, müzik, notlar ve ayarlar gibi metinlerin boyutlarını daha da büyütebilir ve çok daha kolay okunabilir hale getirebilirsiniz. Farklı uygulamalardaki metinler bu şekilde çok daha okunaklı bir hale gelir. Kalın metin seçeneği ile de çok daha belirgin ve pratik bir kullanımlar elde edebilirsiniz.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular