Iphone Ve İpad’de Çocukların Ekran Süresini Nasıl Sınırlandırabilirim?

0
14

Ebeveyn Denetimleri, ios 12 ile beraber iPhone veya iPad’inizde bir ekran süresi sınırı belirlemenizi sağlar. Zaman limiti sona erdikten sonra iPhone veya iPad otomatik olarak kilitlenecektir. Apple cihazların, ebeveynlerin çocuklarının deneyimlerini şekillendirmelerine ve hazır olmadıkları şeylere erişimi engellemelerine yardımcı olan bazı süper kullanışlı ayarları ve özellikleri vardır. Ebeveynler ayrıca, ebeveyn kontrolleri iyi bir destek olsa da,% 100 etkili olmadıklarını, dolayısıyla interneti güvenli bir şekilde kullanmayla ilgili çocuğunuzla konuşmanın da çok önemli olduğunu anlamalıdır.

İnternet Denetimini Nasıl Yapabilir?

Ebeveyn denetimleri, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve oyun sistemleri dahil olmak üzere çoğu İnternet özellikli cihazlarda kullanılabilir. Ebeveyn denetimleri, çocuğunuzun çevrimiçi olduklarında uygunsuz içerikle karşılaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ebeveyn denetimlerini etkinleştirirken, çocuğunuzun etkinliklerini filtrelemek, izlemek ve engellemek için yaşa uygun ayarları kullanın. Ebeveynlerin, çocuğun ekran kullanımının başlangıç ve bitiş saati, yaşına uygun olmayan sitelere girişi gibi konulara sınırlandırma getirmesinde fayda var. Özellikle küçük çocuklar için evde bulunan tüm cihazlar ekran süresiz olmamalı, bilgisayarlar ve tabletler için ebeveyn kontrolleri kullanmanızı öneririz. Ebeveynler ayrıca, ebeveyn kontrolleri iyi bir destek olsa da,% 100 etkili olmadıklarını, dolayısıyla interneti güvenli bir şekilde kullanmayla ilgili çocuğunuzla konuşmanın da çok önemli olduğunu anlamalıdır.

Çocukların ekran süresini nasıl sınırlama yapılır?

IOS 12’ye güncelledikten sonra, Ayarlar uygulamasının Screen Time başlıklı yeni bir bölümü oluştu. Bu bölümde, aynı iCloud hesabına sahip tüm iOS cihazlarda ne kadar zaman harcadığınızı gösteren bir döküm bulabilirsiniz.

Daha da ileri giderek, Ekran Saati, telefonunuzu ne sıklıkla aldığınızı, telefonunuzu aldıktan sonra en çok kullandığınız uygulamaları ve uygulama başına kaç adet bildirim aldığınızı da dağıtacaktır.

Screen Time, geçerli günün ve son 7 günün kullanımlarını azaltır. Her pazar, bir önceki hafta için haftalık raporunuzla ilgili bir uyarı almayı bekleyebilir.

Ayarlar’ı açarak ve ardından Uygulama Limitleri → Sınırı Ekle’ye dokunun ve bir uygulama kategorisi seçin. Buradan, yalnızca Uygulama gruplarına göre belirlenen kategorileri App Store’a ekleyebilir – Ekran Saatine tek bir uygulama ekleyerek, ancak uygulamada biraz daha gömülüdür.

Uygulamaya Özel Sınırlar Belirlemek

-Ekran Saatini Ayarlar’da açın .

-Tüm Cihazlar’a dokunun .

-Yığılmış çubuk grafiğini ve önceden belirlenmiş olan Sınırları En Çok Kullanılan kısmına kaydırın.

-Özel ayrıntılarını görmek için tek bir uygulamaya dokunun.

-Bir uygulamanın ayrıntılı görünümünde, uygulamanın grafiğini, harcanan ortalama süreyi, bildirim sayısını ve Sınırlar bölümüne ulaşacak bilgileri atlayın.

-Limit Ekle’yi seçin .

-Bir zaman sınırı seçin ve uygulanacak haftanın günlerini özelleştirin.

-İsterseniz, toplu kullanımlarını sınırlamak için gruba ek uygulamalar ekleyin.

-“Uygulama sınırları, iCloud’da oturum açan tüm cihazlara uygulanır” ifadesini görürsünüz. Bu, iPad’inizin ve iPhone’unuzun cihazı paylaşırsanız göz önünde bulundurmanız gereken herhangi bir sınırı senkronize edeceği anlamına gelir.

Limit uygulandıktan sonra, kendi özel sınırlarına sahip olduğunu belirtmek için En Çok Kullanılan listesinde uygulama simgesinin yanında özel bir kum saati simgesi görürsünüz.

Apple’ın Aile Paylaşımı özelliği ve Ekran Süresinin bir kombinasyonu sayesinde, ebeveynler bir çocuğun iOS cihazları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilir. Haftalık raporlar, belirli bir uygulama veya kategorideki bir çocuğun veya genel olarak cihazda ne kadar zaman harcanacağını düzenlemek için kullanabileceği ebeveyne gönderilir.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular