iPhone resim yedekleme nasıl yapılır

0
2374

İPhone Fotoğrafları İçin Yedekleme ve Depolama Kılavuzu

iPhone‘unuzu kaybederseniz veya zarar görürse, fotoğraflarınızın kalıcı olarak kaybolmasını önlemeye yardımcı olmak için bu yazımızda yedekleme ile ilgili ipuçlarından bahsedeceğiz.

Ayrıca, mevcut depolama alanınızın azalmaya başladığını görürseniz, telefonunuzda yer açmak için de size faydası olacaktır. Bu yazıda, iPhone fotoğraflarınızı yedeklemek için bir dizi seçenek bulacaksınız.

Bazı kişiler otomatik olarak tüm görüntüleri yedekleyen bir uygulamayı tercih edebilirken bazıları daha manuel bir yaklaşımı tercih edebilir. Tavsiyem birkaç tekniği denemek ve neyin sizin için en iyi sonuç sağladığına karar vermenizdir.

İPhone fotoğraflarınızı yedeklemek ve saklamak için iki ana seçenek vardır. Bir yöntem, görüntüleri bir bilgisayara veya harici bir sabit sürücüye yedeklemektir. Diğer seçenek onları Wi-Fi üzerinden cloud (bulut) depolama alanına yedeklemektir.

Bu yazıda, bu yöntemlerin her ikisinde de kullanılabilen çeşitli seçeneklerden bazılarına göz atacağız.

Bir Bilgisayara Veya Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

Öncelikle ve klasik olarak, fotoğraflarımızı yerel olarak bilgisayarınıza veya ayrı bir harici sabit sürücüye yedeklemeyi düşünürüz. Bu, kolay depolama ve fotoğraflarınıza erişim için mükemmel bir seçenektir. Buna ek olarak, depolama donanımınız büyük olasılıkla zaten ek maliyet gerektirmez.

İPhone fotoğraflarınızı bir bilgisayara veya harici bir sürücüye aktarmanın çeşitli yolları vardır. En popüler üç yöntemden bahsedelim;

1. iTunes Yedekleme

Göz önünde bulundurulması gereken ilk seçenek yalnızca fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yedeklemektir. Telefonunuzu bilgisayarınıza takarak iPhone‘unuzu iTunes ile senkronize ederek fotoğraflarınızı bu şekilde bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

Bu seçeneğin dezavantajı, tek tek fotoğraflara doğrudan erişiminiz olmamasıdır. Yeni bir iPhone satın alırsanız veya geçerli telefonunuzu geri yüklemeniz gerekiyorsa, yedekleme dosyasını tüm fotoğraf kayıtlarını geri yüklemek için kullanabilirsiniz, ancak depolanan fotoğrafları bilgisayarınızdan hiçbir şekilde görüntüleyemez veya manuel olarak yönetemezsiniz.

2. AirDrop

Bilgisayarınız bir Mac ise, fotoğraflarınızı iPhone‘unuzdan bilgisayarınıza aktarmanın en kolay yollarından biri ve tersi olarak, iOS ve Mac OS‘de bulunan AirDrop işlevselliğini kullanmaktır.

Her iki cihazda da hem Kablosuz hem de Bluetooth’unuzun açık olduğundan emin olun ve ardından telefonunuzdan aktarmak istediğiniz fotoğrafları seçin.

Şimdi, paylaşım menüsünü görüntülemek için ekranın sol alt köşesindeki simgeye (yukarı okla kare) dokunun. Burada en üstte AirDrop göreceksiniz.

Cihazlarınızın Bluetooth ile eşitlenmesi biraz zaman alabilir, ancak mevcut tüm cihazların adlarının ekranın aynı bölümünde göründüğünü göreceksiniz.

Seçtiğiniz fotoğrafları kopyalamak istediğiniz cihaza dokunmanız yeterlidir, ardından otomatik olarak aktarma başlayacaktır. Tamamlanmadan önce diğer cihazdan aktarmayı kabul etmeniz gerekecek, hepsi bu kadar.

3. PhotoSync Uygulaması

Fotoğrafları bilgisayarınızdan veya bilgisayarınızdan kopyalamak için bir başka benzer seçenek de PhotoSync olarak adlandırılan App Store‘dan 2.99 $ ‘lık bir uygulama. İPhone‘unuz için PhotoSync uygulamasına ek olarak, bilgisayarınız için ücretsiz PhotoSync Companion uygulamasını da indirmeniz gerekecek – bunu PhotoSync web sitesi aracılığıyla yapabilirsiniz.

Yalnızca iOS ve Apple cihazları arasında çalışan AirDrop‘ın aksine PhotoSync, Windows bilgisayarları ve Android cihazları için de mevcuttur ve böylece fotoğraflarınızı cihazlar arasında paylaşmak için size daha fazla seçenek sunar.

PhotoSync, Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları (PhotoSync uygulamasının kendisinden) seçmeniz, paylaş düğmesine (sağ üst köşedeki kırmızı daireye), ardından paylaşmak istediğiniz hedefi seçmenizden ötürü AirDrop’a çok benzer şekilde çalışır.

PhotoSync – transfer photos
PhotoSync – transfer photos

4-ICloud Yedekleme

Bulut tabanlı depolama, dosyalarınızı depolamak için inanılmaz derecede popüler bir yol haline geldi. Bulut depolaması, temel olarak, dosyalarınızın kendi yerel bilgisayarınızda veya harici sabit diskinizde değil, sunucunun sunucularında depolandığı bir özelliktir. Dosyalarınızı internet üzerinden buluta aktarmanız yeterlidir.

Fotoğraflarınızı buluta yedeklemek, yalnızca resimlerinizi korumanın bir yolu olarak mantıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda İnternet erişiminiz olan herhangi bir yerden fotoğraflarınıza kolaylıkla erişmenizi de sağlar.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok bulut tabanlı depolama çözümü vardır. Aşağıda, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç seçenek bulunmaktadır.

1. Dropbox

Bulut yedeklemeleri için en popüler servislerden biri Dropbox ‘tır. Temel (ücretsiz) hesap 2GB depolama alanı sunar, ancak çeşitli bağlantı ve diğer seçenekleri ayarladıysanız, ek ücretsiz depolama alanı elde edebilirsiniz. Ayrıca aylık 9,99 ABD doları tutarında ücretli bir hesaba geçerek 1 TB depolama alanı ve ek paylaşım ve yönetim araçları da sağlayabilirsiniz.

Bireysel klasörler içinde, fotoğraflar, belirli bir görüntüyü kolaylıkla bulmak için uygun küçük resimlerle görüntülenir.

Dropbox hesabınızdaki dosyaları kolayca aktarmak için bilgisayarınıza Dropbox’ı da yükleyebilirsiniz. Herhangi bir cihazdaki herhangi bir web tarayıcısından da Dropbox’a kolayca erişebildiğinizden bu seçenek tamamen tercih meselesi olarak size bırakılmıştır.

Dropbox gibi bir bulut depolama çözümü kullanmanın en iyi nedenlerinden biri – İnternet erişiminiz olan herhangi bir yerden fotoğraflarınıza (ve diğer saklanan dosyalara) kolaylıkla erişebilmenizdir.

Dropbox
Dropbox
Developer: Dropbox
Price: Free+

2. Google Drive

Dropbox‘a benzer şekilde Google Drive, Dropbox‘la neredeyse tamamen aynı işlevdedir. Hem dosyaları hem de diğer dosyaları Google Drive’da depolayabilir ve bunları ücretsiz Google Drive uygulaması veya herhangi bir web tarayıcısı aracılığıyla yönetebilirsiniz.

Drive’ın en önemli avantajlarından biri, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla diğer hizmetler arasında dosya paylaşmayı kolaylaştıran Google+, Google Dokümanlar ve Gmail gibi Google uygulamalarının tümü ile bütünleşmesidir.

Dropbox gibi, Drive’ınızı kullanarak fotoğraflarınızı (ve diğer dosyaları) gerçek bir kişisel depolama çözümü için özel klasörler ve alt klasörler halinde organize edebilirsiniz.

Drive’nın Dropbox üzerinden sunduğu diğer bir avantaj da, temel (ücretsiz) hesap 15GB ile (Dropbox‘ta 2GB’nın aksine) gelir.

Google Drive
Google Drive
Developer: Google, Inc.
Price: Free+

3. iCloud Resimleri

Seçeneklerden biri de Apple’ın kendi iCloud Fotoğrafları. Bu özellik tüm medya dosyalarınızı zahmetsizce tüm Apple cihazlarınızda senkronize etmenizi sağlar.

Yalnızca Apple ve iOS cihazları kullanmayı tercih edenler için bu tamamen en iyi entegre çözüm olabilir. Bununla birlikte, Mac’iniz ile tamamen entegre olması için, iCloud Fotoğrafların tamamen işlevsel olabilmesi için OS X‘in en yeni sürümüne yükseltmeniz gerekir. Bu, eski makinelere sahip bazı insanlar için bir sınırlama olabilir.

 

Tıklayınız