Iphone Pil Durumuna Nasıl Bakılır?

0
19

İphone pil durumuna bakmada Apple Store’dan üçüncü taraf yazılımların doğru bir teşhis aracı olma ihtimali yoktur. Çünkü bu uygulamalar akıllı telefonun dahili sensörlerini kullanarak aküdeki voltajı tespit ederek pilin ilk şarj seviyesine göre çalışmaktadır. Bu seviye performans değerine dönüştürülmek üzere yeniden hesaplanmaktadır. Sonuç da iPhone modeli hakkındaki tablo verileriyle karşılaştırılmaktadır.

İPhone Pilinizin performansını bozan başlıca durumlar Nelerdir?

  • Çok sık şarj etmek
  • Iphone’nunuzu sıcak ortamlarda bırakmak,
  • Güneş ışığı altında bırakmak
  • Sürekli şarjda bırakmak
  • Soğuk ortamda bırakmak
  • Farklı şarj aletleri ile şarj etmek

 İPHONE PİL DURUMUNA NASIL BAKILIR ?

Ancak sensörler kalibre edilmiş bir bataryaya ihtiyaç duymaktadır. Bazıları uzun zamandır kalibre etme gerekliliği kalmadığını söyleyebilir. Evet, gerekli değil ancak bu, sistemdeki verilerin gerçek olanlardan farklı olamayacağı anlamına gelmemektedir. Aksine, gerçek olanlardan büyük ihtimalle farklıdır. Çünkü zamanla batarya bozulmakta, kapasitesi azalmakta ancak üzerindeki voltaj seviyeleri, sağlıklı ve yeni bir batarya ile aynı kalmaktadır.

Bu durumda, akıllı telefonların çalışmasından pil kullanım verilerinin kapasitesini ve kalitesini inceleyen programlar telefonun voltaj verileri, şarj-deşarj döngülerinin sayısı ile sonuç çıkarmaktadır. Bu aşınma ve yıpranma istatistikleri, Apple’ın kendisi ve servis merkezleri tarafından da hesaplanmaktadır. Fakat bu hesaplamanın doğru olduğu ve ona güvenebileceğimiz anlamına gelmemektedir.

Baz olarak test sırasında elde edilen veriler alınmaktadır. Şarj-deşarj döngüsü, bataryanın kalan kapasitesinin çalışılmasıyla birkaç kez tekrarlanmaktadır. Şarj ve deşarj seviyesi, toplam kapasitenin ‘u kadar olan sabit bir değerdir.

Bu değerler gerçekliğe uygun olmayabilmektedir. Döngülerin sayısını hesaplayan tam algoritma oldukça karmaşıktır ve gerçek kullanım profiliyle neredeyse hiç uyuşmamaktadır. Mesela her insan İOS telefonunu her zaman yeni bir seviyeden şarj etmemektedir. Bazıları pil tamamen boşalmışken bazıları da şarj %50 iken şarja yönelmektedir. Birçok insan da şarj sürecinde telefonunu kullanabilmektedir. Bu gibi durumlar pil sağlığı> garanti durumuna bakılırken doğru şekilde ele alınmamaktadır. Ancak yıpranma yine de gerçekleşmektedir. Dahası, her batarya farklı yıpranma sürecine sahiptir. Bazıları daha hızlı bazıları daha yavaş yıpranmaktadır. Tüm elektronik cihazların oturduğu düzen budur. Hata payı olmamasının imkanı yoktur, özellikle kullanıcı tam deşarja izin veriyorsa.

Iphone’unuzun Pil sağlığı ile detaylı olarak görmek için Iphone’nuzdaki Ayarları açın, Pil seçeneğine giriş yapın, Pil sağlığı – Beta ( Battery Health (Beta)) dokunun.

Pilinizi yeni değiştirdiysek. Yepyeni veya yenilenmiş bir cihaza sahipseniz maksimum kapasitede %100 kapasite gösteren bir pil ile gelmelidir. Piliniz zaman içerisinde siz nasıl kullanırsanız kullanın ömrü kısalacaktır. Iphone pil ömürleri 500 tam şarj döngüsünden sonra kapasitesinin %80 olarak göreceksiniz. Pil sağlığı Peak Performance Capability menüsünden görebilirsiniz. %80 altında olan pilin artık değişmesinin vakti geldiğini işaret eder.

Piliniz Kimyasal olarak bozulumu arttıkça sağlığı ve kullanım ömrü düşmeye başlar. Performans yeteneği kısmında:

Pil Sağlığı bilinmiyor; Iphone’nunuzda farklı bir pil (yan sanayi) ya da başka farklı bir yazılım (jailbreak) kullanıldıysa pilini ölçemiyor olabilir.

Pil sağlığı bozuk: Yeni bir pil ile değişmesinin vakti geldiğini söylemektedir. en yakın yetkili servis noktasına yönlendirmeniz faydalı olacaktır.

Normal performans: Piliniz normal koşullarda çalışmaktadır.

Kısıtlı performans: Cihazınızı güç tasarruf’unda kullandığınız için tam ölçüm gerçekleşememektedir.

KESİN KANIT İÇİN TEST CİHAZI

Testi gerçekleştirmek için bir test cihazı kullanılabilir. Böylece ne Apple ne de telefon servisleri batarya ömrü konusunda kullanıcıyı kandıramaz. Bu test cihazı LED ekranlı küçük bir USB çubuktur. USB kısmı adaptöre, diğer ucu telefonun şarj girişine takılmaktadır. Yani test cihazı, telefon ile şarj cihazının ortasına takılmaktadır.

 TEST CİHAZININ ELDE ETTİĞİ VERİLER

Cihazın ekranı, akıllı telefonun şarj edilmesi süreciyle ilgili verileri göstermektedir. Test edicinin tipine bağlı olarak, şunları öğrenmek mümkündür:

– Kablodan akan akım miktarı,

– Akıllı telefonun girişindeki voltaj,

– Akıllı telefonu şarj eden akımının gücü,

– Aküye akan akımın kapasitesi.

Bazı test cihazları önceden ölçülen parametreler hakkında önceki verileri saklayabilmektedir. Sıfırdan deşarj/şarj edilmesi için şarj işleminin kesintiye uğraması gerektiği durumlar için uygundur. Çok daha önemlisi, cihaz hızlı şarjı desteklemesidir. Aslında, hepsi Qualcomm Quick Charge, Mediatek Pump Express veya Apple Quick Charge ile çalışırken akıllı telefonların şarj akımını nasıl ölçeceklerini bilmektedir. Ancak bazı modellerde ekranın sınırlı sayıda akan deşarj kapasitesi vardır: birler, onda birler, yüzde birler. Bununla birlikte, kapasite ölçümünde böyle bir problem yoktur.

Her test cihazı, hızlı şarj algoritmalarında kullanılan artan voltajı geçirememektedir. Bu durumda işlem gerçekleşecek ve ölçüm doğru olacaktır ancak çok uzun zaman alacaktır.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular