iPhone depolama alanı yer açma yöntemleri

0
561

iPhone kullanıcılarının yaşadığı temel problemler arasında yer alan depolama alanı sorunu ile ilgili olan bu yazımızda kullanılmayan, telefonda fazla yer kaplayan ön belleği boşaltma yöntemini anlatacağız.

iPhone’ların düzenli olarak güncelleme alması ve beraberinde onlarca MB alan izni getirmesi, şimdilerde yayımlanan uygulamaların daha fazla yer tutması ve uygulama güncellemelerinin büyük boyutlarda olması işimizi oldukça zorlaştırıyor. Bunun yanında iPhone kamerasının çözünürlüğünün yüksek oluşu, senkronizasyon ve yedekleme işlemleri de “Telefonumun depolama alanını nasıl arttırırım, yer açmak için ne yapmam gerekiyor?” sorularını beraberinde getiriyor.

İzleyebileceğiniz adımlar: 

1- iCloud depolamayı kullanın 

Apple’ın bulut depolama alanı olan iCloud’u kullanarak görsel ve medya ögelerini buraya aktarın. iCloud’un Apple kullanıcılarına ücretsiz sunduğu dosya yükleme platformuna arşivlerinizi yükleyin.

2- Safariyi temizleyin

Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil’e basarak telefonda fazladan yer kaplayan ön bellek dosyalarını kalıcı olarak silin.

3-İhtiyaç duymadığınız uygulamaları silin

Telefonda yer kaplayan ve şimdilerde kullanmadığınız uygulamaları, güncellemelerini ve ön belleklerini temizleyin.

4- Apple’ı kandırın

Diyelim ki kullanılabilir depolama alanınız 540MB. Yer açmak istiyorsunuz… iTunes filmlere gidin. Kapasitesi cihazınızda kalan bellekten büyük olan bir film seçin. Kirala’ya basın. Çıkan uyarı karşısında Ayarlar’a basın ve cihazın gereksiz dosyaları temizlemesini seyredin.

depolama-iphone

5- Her uygulamayı yedeklemeyin

Ayarlar > iCLoud > Saklama Alanı ve Yedekleme > Alanı Yönet kısmına gelin. Yedeklemek istemediğiniz, yer işgal ettiğini düşündüğünüz uygulama yedeklemesini etkin olmayan konuma getirin.

 

Tıklayınız

 

Peki siz iPhone’da kapasite arttırmak için hangi teknikleri kullanıyorsunuz? Diğer Apple kullanıcılarına neyi öneriyorsunuz?