Iphone ile Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

0
50

Power+Home – her İOS sahibinin ara sıra da olsa kullandığı standart bir kombinasyondur. Açık bir uygulamanın ekran görüntüsünü almak, bilgiyi muhataplara görsel olarak iletmek için çok elverişlidir. Her mesajı tek tek kopyalamak ve alıcıya yönlendirmek sadece mac bilgisayarda kolaydır. Bunun yerine, yazışmaları görüntü olarak göndermek çok daha hızlıdır. Biriyle paylaşmak veya başka amaçlarla için Iphone cihazda bir ekran görüntüsü almak gerekiyorsa, böyle bir görüntü oluşturmak için birden fazla yolu vardır. Dahası, yapmak zor değildir.

 IPHONE X’de EKRAN GÖRÜNTÜSÜ NASIL ALINIR?

Firmanın yeni IOS 11 Apple akıllı telefon modeli iPhone X, “Ana Sayfa” düğmesini kaybetti (önceki modellerde bu tuş ekran görüntüleri almak için kullanılırdı). Bu nedenle ekran görüntüsü oluşturma şekli biraz değişti.

“Ana Sayfa” düğmesine atanan birçok işlev şimdi bir açma-kapama düğmesi (cihazın sağ tarafında) ile gerçekleştirilmektedir. Ekran görüntüsü almak da bu tuşa atanan görevlerden biri olmuştur. Iphone X’de bir ekran görüntüsü almak için, açma / kapama düğmesine ve ses açma düğmesine aynı anda basılmalıdır.

İlk defadan hemen ekran görüntüsü almak çoğu zaman mümkün olmamaktadır: Genellikle ses arttırma düğmesine biraz daha geç basılmalıdır (Yani açma / kapama düğmesi ile aynı anda olmamalıdır). Bunun yanı sıra açma-kapama düğmesi çok uzun süre basılı tutulursa Siri başlatılabilmektedir çünkü bu tuşun uzun süre tutulmasına bu görev atanmıştır. Eğer hiçbir şekilde başarılı olamıyorsanız İPhone X için ekran görüntüsü almanın bir diğer yolu daha vardır: Assistive Touch.

İPHONE 8, İPHONE 7, İPHONE 6s İÇİN EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA YÖNTEMİ

“Home” tuşu olan IOS telefon modellerinde ekran görüntüsü oluşturmak için, aynı anda açma kapama tuşuna (telefonun sağ tarafında veya iPhone SE’de üstte) ve “Home” düğmesine aynı anda basmak yeterlidir – bu yöntem hem kilit ekranında hem de telefondaki AppStore uygulamalarında çalışmaktadır. Ayrıca, önceki İphone X durumunda olduğu gibi, aynı anda bir tıklama yapmıyorsanız, açma-kapamaya basılı tutmaya çalışın ve bir çeyrek saniye sonra “Ana Sayfa” düğmesini tıklayın (bazıları için bu yöntem çok daha kolay olmaktadır).

 ASSİSTİVE TOUCH İLE EKRAN GÖRÜNTÜSÜ OLUŞTURMAK

Telefonun fiziksel düğmelerini aynı anda kullanmadan ekran görüntüsü almanın başka bir yolu vardır – Assistive Touch uygulama özelliği.

  1. Ayarlar’a gidin – Genel – Genel Erişim bölümüne gidin ve Assistive Touch uygulamasını etkinleştirin (listenin sonuna yakın). Etkinleştirildikten sonra, Assistive Touch menüsünü açmak için ekranda bir düğme görünecektir.
  2. “Assistive Touch” bölümünde, “Üst düzey menü” yü açın ve “Ekran Görüntüsü” düğmesini uygun bir konuma ekleyin.
  3. İstek durumunda, Assistive Touch – Eylem Ayarları bölümünde, bir ekran görüntüsünün oluşturulmasını, görünen butona çift veya uzun basarak atayabilirsiniz.
  4. Bir ekran görüntüsü almak için 3. adımdaki yöntemi kullanın veya AssistiveTouch menüsünü açın ve “Screenshot” düğmesine tıklayın.

Hepsi bu kadar. Tüm ekran görüntüleri iPhone’da “Fotoğraflar” uygulamasında “Ekran Görüntüleri” (Screenshots) bölümünde bulunabilir.

Tıklayınız

İphone’da Wi-Fi’niz arızalandı mı? Nasıl Düzeltilir?

Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus Hiperknit Kılıf