Iphone Ana Ekran Düğmesinin Kaç Farklı Kullanımı Vardır?

0
54

Günümüzde mac gibi popüler bilgisayarlar üreten Apple firmasının Iphone ‘daki “Ana Sayfa” düğmesi günlük işlevi yerine getirir:

 • Kilit ekranını çağırmak, Şifrenizi girmeniz gereken ekran gelir.
 • Spring Board’a dönmek (ana ekran),
 • İşlevsel modu açmak,
 • Touch ID yardımıyla parmak izini taramak
 • Siri ses asistanını ve iPhone’u tek elle kullanmak için Reachability (“Kolay Erişim”) modunu başlatmak.
 • Çoklu Görev, Çift tıklama ile çoklu görev yöneticisinde çalışan tüm uygulamaları gösterir.
 • Müzik Uygulaması denetlemesinde Telefonunuz kilitli hakdeyken müzik çalıyor ise home tuşuna bir kez tıklandığında ses düzeyini ayarlayabilir, şarkı değiştirebilir, oynat ve duraklat seçeneklerine erişebilirisiniz.
 • Ekran Görüntüsü almak için; Güç tuşu ve home tuşunu kullanmanız gerekir.

Özelliklerin çoğu Iphone iOS 9 (ve üstü, Ios 11 Apple dahil) ile kullanılabilir, ancak bunların bazıları elma işletim sisteminin eski sürümlerinde de mevcut olabilir. Yani durum biraz Appstore uygulamalarının sürüm özelliklerine benzemektedir. iPhone ‘daki Home düğmesiyle çalışırken kullanılabilecek 5 ayar hakkındaki detaylı bilgi şöyledir:

Tesadüfi Tuşlanmaları Engellemek İçin Reachbility (Kolay Erişim) Modunun Kapatılması

Apple, ekranın köşegenini gayet kullanışlı olan 3,5 inç ve 4 inçten 4.7 ve 5.5 arasında arttırmaya karar verdikten sonra, cihazı bir elinizde tutarak, ekranın en uzak köşesine tıklamak çok zor hale geldi. Bu nedenle IOS sistemine Reachability fonksiyonu, Türkçe dilinde ise “Kolay Erişim”e eşdeğer özellik eklendi. Kolay Erişim’in özelliğinin özü Home düğmesine iki kez art arda dokunulduğunda (özellikle dokunulduğunda, yani basıldığında değil) arayüzün aşağı doğru hareket etmesi ve kullanıcının elinin ekranın en uzak bölümlerine ulaşmasının kolay olduğu gerçeğinde yatmaktadır.

Ancak bu işlev kâğıt üzerinde ve çeşitli reklamlarda ne kadar havalı olursa olsun, kişisel olarak kullananlar günlük faaliyetlerde bu uygulama ile yılda sadece birkaç kez etkileşime girdiklerini söylemektedir.. Daha da fazlası – kaza sonucu dokunmaya bağlı olarak periyodik olarak rahatsızlığa neden oluyor. Ayarlar → Genel → Genel erişim ve “Kolay erişim” öğesinin karşısındaki “Etkileşim” bölümüne gidip düğmeyi devre dışı konumuna getirerek devre dışı bırakmak mümkündür.

Basma Hızının Azaltılması

“Home” tuşu ile çalışırken, belirli görevleri yerine getirmek için iki veya üç kez basmak için bu tuş kullanılabilir. Varsayılan olarak, Home düğmesine, uygulamak için mümkün olduğunca çabuk basılmalıdır. Bu durumdan memnun olmayan kullanıcı, çift veya üç tıklama hızını azaltabilmektedir.

Siri’yi Devre Dışı Bırakmak

Varsayılan olarak “Home” düğmesinin uzun süre tutulması, Siri’nin başlatılmasına yol açmaktadır. Ancak, onu kullanmayan veya örneğin sık sık ekran görüntülerini yapan bir kulanıcı yanlış başlatmayı önlemek için, sesli yardımcısının başlamasını kapatabilmektedir.

Üç Kere Basışına Bir Görev Atamak

“Home” düğmesinin üç kez tıklatılmasına da belirli bir eylem atanması mümkündür. Bunu yapmak için, Ayarlar → Genel → Genel erişim’i açın ve varsayılan olarak kapalı olan “Klavye kısayol” menüsünü bulana kadar listeyi aşağı kaydırılmalıdır.

Şu fonksiyonlardan biri aktif edilebilir:

– Voice Over

– Renk Dönüşümü

– Gri Tonları

– Büyütme

– Switch Control

– Assistive Touch

RAM’in TEMİZLENMESİ

Home düğmesini kullanarak cihazın RAM’ini de silmek mümkündür, bu özellik eski IPhone ve iPad’lerde de geçerlidir. Bunu yapmak için, cihazın açma kapama düğmesi (“Kapalı”) görünene kadar “Güç” düğmesi basılı tutulmalıdır. Ardından, masaüstü görünene kadar Home düğmesini basılı tutulmalıdır (yaklaşık 10 saniye). Bitti, RAM temizlendi.

Iphone X İçin Ana Ekran Tuşu

Apple, İphone X telefonun da home tuşunu tamamen kaldırdı. Bunun yerine birkaç parmak hareketi ile telefonun kısa yollardan oluşan kolay kullanım sağladı.

 • Ekran kilidini açmak; Telefonunuzu uyandırdıktan sonra Face ID yüz tanıma sistemini kullanarak veya ekranan dokunduğunuzda Side düğmesini tıklayarak ekranın kilit kodunu girerek telefonu açabilirsiniz.
 • Ana ekrana dönmek için; bir uygulamadan çıkmak ve ana ekrana dönmek için ekranın altından yukarı doğru kaydırmanız yeterli
 • Kontrol merkezi için; ekranın sağ üst köşeden aşağıya doğru kaydırmanız yeterli
 • Çoklu Görev için; Alttan çalışan tüm açık uygulamalara erişmek için ana ekrana geri döndüğümüz gibi yukarıdan aşağıya hızlıca kaydırmanız yeterli olacaktır.
 • Ekran görüntüsü alma; side düğmesi ile ses açma düğmesi aynı anda basın
 • Reset atmak için; Ses açma düğmesine ardından ses kısma düğmesine yeniden başlatılana kadar yan düğmelere basılı tutun.

 

İphonelar İçin İsterseniz Sanal Ana Ekran Tuşu Nasıl Eklenir?

Sırasıyla;

 • Ayarlar
 • Genel
 • Erişebilirlik
 • AssistiveTouch
 • AssistiveTouch Açık / Yeşil olarak hareket ettirin.

Sanal ana ekran tuşunuz ekranda görünür. Konum olarak istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz.  İsterseniz Opaklık ayarları ile düğmeyi daha az veya daha şeffaf gösterebilirsiniz. Minimum ayar %15’dir.

 

Tıklayınız

 

 

Tıklayınız