İpad Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

0
37

IPad tabletler, yazılı raporlardan tutun program kodlamasına kadar kullanıcının metinle ilgili herhangi bir görevi yerine getirmesine izin vermektedir. Ancak çoğu insan, özellikle yeni iPad kullanıcıları, sanal klavyede yavaş yazı yazma sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bazı kullanıcılar ek bir klavye alma yoluna gitmektedir. Ancak İPad’in bazı özellikleri sayesinde buna ihtiyaç kalmamaktadır. Önemli olan bu özelliklerden haberdar olmaktır. Böylece bir klavye satın almaya gerek kalmadan nasıl daha hızlı metin girişi sağlanabileceğini göreceksiniz.

 KLAVYEYİ AYIRMAK

IOS’un standart işlevselliğine dahil edilen en basit yöntemden biri klavyeyi ikiyi bölme işlevidir. Bu yöntem, metin girerken ek kolay kullanım sağlamak için klavyenin açılmasını ve ayrılmasını içermektedir. Çalışma şekli şöyledir:

İlk adım Ayarlar -> Genel -> Klavye’ye gidip “Bölünmüş Klavye” anahtarının etkin olup olmadığını kontrol etmektir. Daha sonra, klavyeyi kullanan herhangi bir uygulamaya (örneğin, Safari) gitmeli ve yazmaya başlamalısınız. Sağ alt köşede bulunan klavye gizleme tuşunu basılı tuttuğunuzda, iki öğenin açılır menüsünü göreceksiniz: Çıkartma veya Ayırma.

Bu menüde “Çıkartma” (seçim yapmak için parmağınızı ekranda tutmaya devam etmelisiniz) seçerek, klavyenin her zamanki yerinden yok olduğunu göreceksiniz. Klavyeyi gizlemek ve herhangi bir yere kurmak için aynı düğmeyi basılı tutarak ekranın etrafına taşıma hakkına sahipsiniz. Çıkartma özelliği klavyeyi eski klasik yerinden “çıkartarak” ekranda istediğiniz bir konuma getirme

“Ayırma” öğesi ise standart iOS klavyesinin ikiye bölünmesinden sorumludur. Bu kolaylık iPad klavyesinde özellikle büyük metinler girerken veya belgeleri düzenlerken kullanışlıdır. Bu özellik etkinleştirildiğinde klavye eski yerinde kalmakta ancak harfleri ekranın iki tarafına doğru bölünmektedir. Harf dizilimi aynı kalmaktadır ancak ortadaki harfler yerine bir boşluk ortaya çıkmakta ve bu boşluk yerine normalde olması gereken harfler görünmemektedir.

İPad’e sanal klavyenin bölünme olanağı, iOS 5 sürümü ile ortaya çıkmıştır. Tabii ki, herkes bu özelliği sürekli olarak kullanmamaktadır. Ancak büyük miktarda metinsel bilgi yazarken Klavye Bölmek gerçekten çok kullanışlıdır.

 İPAD’dE KLAVYE NASIL İKİYE BÖLÜNÜR ?

Apple, cihazınızı portre modunda kullanırken, sanal klavye iPad’in iki parçasına bölünerek, iOS 5 yazılımında ilginç bir özellik ortaya koydu. Böylece tableti iki el ile tutarken iki parmağınızın yardımıyla yazmayı daha kolay hale getirmiştir. Apple tabletin birçok kullanıcısı bu ergonomik kullanım özelliğinden çok memnundur ve aktif olarak kullanmaktadır. Bölünmüş iPad klavyesini görmek için, başparmaklarınızı klavyenin her iki tarafına yerleştirin ve birbirinden ayırın. Tüm klavyeye dönmek için parmakları birleştirme hareketi yapın.

 6 GİZLİ HARF

Aslında, klavye bölümleme rahatlığı dışında, fark edemeyeceğiniz bazı klavye öğeleri de vardır. Klavye ayrıldıktan sonra gizli düğmeler ortaya çıkmaktadır. Bölünmüş iPad klavyesi diğer eli kullanma zorunluluğu olmadan Y, H, B, T, G ve V harflerine erişim sağlayan 6 gizli düğme içermektedir. Gizli bir harf yazdırmak için, normalde o harfin klavyede bulunması gereken konuma (yani boşluğa) iki kez tıklamanız gerekir. Harfler yerine orta kısımda boşluklar bulunsa da harflerin varlığı aşikardır. Görünmez harflere hangi taraftan tıkladığınızın da önemi yoktur. O sırada hangi eliniz daha kolay geliyorsa onu kullanabilirsiniz.

Bu görünmez kullanışlı püf noktalar, Apple’ın dikkatini önemli küçük ayrıntılara ve kullanıcı rahatlığına odaklanma konusunda bilgi vermektedir.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular