En iyi ücretsiz 3 iOS veri kullanımı izleme aracı

0
789

Eğer yeni bir iPhone aldıysanız, izleyeceğiniz akıllı adımlardan biri de ihtiyaçlarınızı karşılayan ve telefonunuzdan internet kullanımı açısından en iyi verimi almak adına veri planı yapmak. Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi internetsiz bir iPhone yarım bir telefon bile sayılmıyor. Çünkü internet günümüz dünyasında iletişim kurmak, dünyadan ve son gelişmelerden haberdar olmak için en büyük ihtiyaçlarımız arasında yer alıyor. E-mailler, fotoğraf paylaşımı, sosyal medya ve daha pek çok çoğu vazgeçilmezlerimiz arasında.

Fakat tüm bu ihtiyaçlarımızın bir bedeli var. Özellikle Türkiye’de. Bildiğiniz üzere ülkemizde sınırsız veri kullanımı diye bir kavram yok. Hangi paketi alırsak alalım, üzerinde sınırsız mobil internet yazsa bile belli bir kullanımdan sonra yavaş kullanım hakkına sahip oluyoruz. Yüklenen fotoğraflar, ziyaret edilen web siteleri, seyrettiğimiz videolar ve daha pek çoğu hücresel veri paketinin hızlıca tükenmesine yol açıyor ve harcadığımız interneti, kalan veri paketi miktarını takip etmek pek kolay değil.

Neyse ki iTunes üzerinde harcadığınız interneti, kalan MB miktarını görüntüleyebileceğiniz uygulamalar bulunuyor. Bunun yanında kaç MB kaldığını, hangi uygulamaların en çok internet yediğininin istatistiğini çıkartıyor.

Uygulamaların öncesinde hangi önlemler alınabilir? 

Veri kullanımını azaltmak için aşağıdaki tavsiyeleri yerine getirmek sizin yararınıza olabilir.

  • Arka plan veriyi kapatın.
  • Otomatik uygulama güncellemelerini kapatın.
  • Mümkün olduğunda Wifi kullanmaya çalışın.
  • Uygulamaları Wifi yoluyla yüklemeye çalışın.
  • Cloud yedeklemesini kapatın veya daha az sıklıkta yapın.

Popüler harcanan interneti izleme ve yönetme uygulamaları

My Data Manager 

11.5 milyonu aşkın kullancııya sahip uygulama veri kullanımı ve fatura için yapılan harcamalar noktasında sizlere yardımcı olmayı amaçlıyor. My Data Manager her gün kullandığınız interneti takip eder ve gereksiz kullanım veya aşım durumunda uyarı verir.

My Data Manager & Security
My Data Manager & Security

Data Monitor 

Data kullanımını inceler ve sürpriz faturalarla karşılaşmanızın önüne geçer. Veri kullanımını anlık olarak takip eden uygulamada veri kullanım limiti oluşturma, aylık, günlük haftalık kullanımı takip etme gibi özellikler sunar. 

Data Monitor - Manage Your Usage
Data Monitor - Manage Your Usage

Onavo

Onavo daha az internet harcamanızı ve tasarruf etmenizi sğalar. Uygulama içerisinden kullanım istatistiklerini görüntüleyebilir, hangi uygulamanın ne kadar internet harcadığına hızlaca göz gezdirebilirsiniz. Bunun yanında sıkıştırma yöntemi kullanan uygulama sayesinde günlük / haftalık / aylık olarak ne kadar veri kullanımı tasarrufuna ulaştığınıza bakabilirsiniz. 

The app was not found in the store. 🙁

 

Tıklayınız