iOS 9 özellikleri nelerdir, güncelleme nasıl yapılır?

0
410

Apple, iPhone, iPad ve Apple Watch cihazlarında mevcut olan iOS işletim sisteminin yeni güncellemesini yayımladı. iOS’un son güncelleme paketi iOS 9 adı altında geliyor. Peki iOS 9 güncellemesi özellikleri neler, iOS 9 güncellemesi nasıl yapılır? iOS 9 hangi yenilikleri beraberinde getiriyor? İşte cevabı…

iOS 9 güncellemesi alan cihazlar nelerdir?

iPhone 6S, 6S Plus, iPhone 6, 6 Plus, iPhone 5S, 5c, 5, iPhone 4S

iPad Pro, Air 2, Air, iPad 4. nesil, 3.nesil, 2. nesil, iPad mini 4, mini 3 , mini 2, mini

iPod Touch 6. nesil, iPod Touch 5. nesil

iOS 9 özellikleri neler?

Apple yaptığı iOS 9 güncellemesi ile “Yerleşik uygulamalar, iPad, Performans, Pil” gibi konulara ağırlık verdi.

Yerleşik uygulamalar:  

Notlar: Yapılacak listesi hazırlamak not uygulaması ile artık çok daha kolay. Notlarınıza fotoğraf, harita konum, web sitesi bağlantısı ekleyebilirsiniz. Bunun yanında parmağınızı kullanarak çizim yapabilirsiniz. Yaptığınız güncellemeler iCloud’da güncellenir ve ulaşılması kolay bir hal alır.

ios-9-not

Harita: Toplu taşıma araçlarında harita uygulamasından yararlanabilirsiniz. Metro, metrobüs, otobüs, tren, vapur hatları ve duraları harita üzerinden görüntüleyebilir, rotanızı kolayca planlayabilirsiniz.

iCloud: iCloud Drive uygulamasını kullanarak kaydettiğiniz dosyalara daha hızlı ulaşın. Yönetimi kolay olan verilerinize Ana ekran’dan tek bir dokunuşla erişin. Tarih, dosya adı, etikete göre arama yapın. Kısacası bu fonksiyon ile Apple, acaba fotoğrafı nereye yüklemiştim, derdine son veriyor.

ios-9-guncelleme-yeni-ozellikler-android-ios-aktarma

Mail: İşaretle özelliğini kullanarak fotoğraf ve dökümanlara çizim, yorum ya da imzanızı ekleyin. MailDrop ile 5 GB’a kadar dosya, video, albüm ve diğer dosyaları gönderin. Alıcı, konu, gönderici filtreleri uygulayarak maillere daha hızlı erişin.

iPad:

Multitasking (Çoklu görev):

Slide Over ile bulunduğunuz uygulamadan ayrılmadan ikinci yeni bir uygulama başlatablirsiniz. Böylelikle gezinti hızınız kesilmez ve daha iyi bir deneyim yaşarsınız. Kısa mesajlara uygulamadan ayrılmadan yanıt vermek, not almak vs. çoklu görev özelliği ile çok daha basit ve kolay.

ios-9-slide-over

Split View İki uygulamayı aynı anda açık ve aktif halde gösterebilirsiniz. Örneğin, iPad’de ekranı ikiye ayırarak sol tarafa makale, sağ tarafa ise not uygulamasını alarak içerikten çıkardığınız anlamları yazabilirsiniz.

ios-9-split-view

Resim içinde Resim:  Bu özellik ile uygulama açıkken ekranın sağ alt köşesinde video izleyebilirsiniz. Uygulamalar arası geçiş yapmaya ihtiyaç duymadan, örneğin; mesajlaşırken aynı zamanda video seyredebilirsin.

ios-9-r-i-r

Quick Type (Hızlı yazım): Kolay metin seçimi, yeni klavye kısayolları, kısayol çubukları ile iPad’den daha hızlı mesaj, metin, ileti yazabilirsiniz.

ios-9-quick-type

Siri: Sesli yanıt uygulaması Siri’den artık çok daha fazla talepte bulunabilirsiniz. Örnek: Bana dün çektiğim fotoğrafları göster, taksiden indiğimde bana bunu hatırlat.

ios-9-siri

Arama ekranı: En sık konuştuğunuz, en son konuştuğunuz kişileri; zevkinize ve eğiliminize göre önerilen uygulamaları görüntüleyin.

ios-9-onerilen-kisi-mail

Müzik ve mail: Dinlediğiniz müziklere göre öneri listesi oluşturulur. Aynı şekilde sık görüştüğünüz mail kişileri önerilir.

ios-9-proaktif-kullanim

Pil:

İşletim sistemi optimize edildi ve uygulamalarda daha az enerji harcanacak düzenlemeler yapıldı. Cihazınız artık mümkün olduğunda daha verimli çalışıyor. Ortam ışığı ve yakınlık sensörleri ile pil daha dikkatli harcanıyor. Bunun yanında pil tasarruf modu pil ömrünü uzatıyor. Kısacası iOS 9 ile 1 saat daha uzun pil gücüne sahipsiniz.

Hız: 

Metal teknolojisi ile cihazınız daha hızlı çalışıyor. Hızlı kaydırma, takılmadan, donmadan animasyon oynatımı sunan iOS 9’un bu üstün performansını multi-tasking özelliği de destekliyor.

Android’den iOS’a geçiş yapma

Android’den iOS cihaza geçiş yapmak isteyen ancak tereddütte kalan telefon kullanıcıları için atılan bu adımda sunulan çözümler şunlar: Uygulama, kamera fotoğraf ve videolar, mail hesapları, mesaj geçmişi, rehber taşıma işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Ücretli uygulamalar iTunes İstek listesine eklenir.

 

iOS 9 güncellemesi nasıl yapılır?

Telefondan, tabletten güncelleme yapmak:

iPhone, iPad ve iPod Touch için iOS 9 yazılım güncellemesi yapmak istiyorsanız:

  • Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını izleyin.
  • Karşınıza çıkan iOS 9.0 güncellemesi altında bulunan İndir ve Yükle’ye basın.
  • Açılan yeni ekran penceresinde Yükle’ye basın.

iTunes ile güncelleme yapmak:

  • Eğer yoksa bilgisayarınıza iTunes programını yükleyin. (BURADAN)
  • Cihazınızı bilgisayara bağlayın.
  • iTunes programını başlatıp bağlı olan cihazınızı seçin.
  • Güncellemeleri Denetle (Check for Update)’e basın.

iOS 9 güncellemesi yapamıyorum, sebebi ne olabilir?

  • iOS 9 güncellemesi yapmak için cihazınızda boş alan gerekli olabilir.
  • Apple sunucu yoğunluğundan kaynaklı geçici yükleme hatası alıyor olabilirsiniz.

Eğer telefonda boş yer yoksa, iTunes, iCloud veri yedekleme aracını kullanarak dosyalarınızın yedeğini oluşturabilirsiniz.