IOS 12 : Temel Bilgiler Ve İpuçları

0
45

iPhone ve iPad deneyimlerinin şimdikinden daha hızlı ve eğlenceli hale gelmesi için tasarlanan yeni güncelleme, dünyadaki en ileri mobil işletim sistemi olarak Apple cihazlarındaki yerini alacak. Tahmini olarak 2018 yılının Eylül sonu Ekim başı gibi Türkiye’de kullanıcılara sunulması beklenen iOS güncellemesi, kullanıcılarına heyecan verici bir deneyim vaad ediyor.

           Iphone ve Ipad’lerin çok daha hızlı, çok daha stabil ve çok daha duyarlı hale gelebilmesi için tasarlanan güncelleme, kameraya geçişlerde yüzde yetmişe, klavyenin açılmasında yüzde elliye, yoğun kullanımlarda uygulamaların açılmasında iki kata varan bir hız ulaşılabilmesi tahmin ediliyor. Iphone 5s ve Ipad Air modellerinden itibaren geçmişte kullanıma sunulan cihazların performanslarını iyileştirmek hedefleniyor.

Güncelleme ile birlikte Facetime uygulaması, 32 kişi ile aynı anda hem sesli hem de görüntülü görüşme imkanı tanıyor. Uygulama, konuşma esnasında kiminle görüşülüyorsa o kişinin görüntüsü otomatik olarak büyüyerek, sohbet rahatlıkla takip edilebiliyor. Grup Facetime özelliği mesajlar uygulamasında bulunan grup mesajlaşmasından başlatılabilip, dilenildiği gibi aktif bir aramaya katılınabilmesine olanak tanıyor.

Iphone X kullanıcıları için gelen bir özellik ise, özelleştirilebilir bir emoji. Kullanıcılar o anki ruh hallerine uygun olarak istediği kadar bir emoji oluşturabilmekteler.

Güncelleme ile birlikte kamera efektlerinin sayısı da artıyor. Animoji ve Memojilerin de kullanılabildiği efektlerde animasyonlu metin efektleri, birbirinden eğlenceli çıkartmalar ve daha fazlası kullanıcılarla buluşuyor.

AR – kit 2 özelliği ile birden fazla kullanıcının aynı anda yaşayabileceği artırılmış bir gerçeklik yaratmaları sağlanıyor. Bu uygulama vasıtasıyla AR nesneleri mesajlar ve mail uygulamalarıyla diğer kullanıcılara gönderilebilip görüntelenebilmesine olanak sağlanıyor. AR uygulamasının Ölçüm özelliği vasıtasıyla sadece kamera doğrultularak nesnelerin boyutları ölçülebiliyor.

Ekran süresi, hem kullanıcıların hem de çocukların uygulamaları kullanırken, web sitelerinde gezinirken veya aygıtın genel kullanımı esnasında geçirilen zaman hakkında daha fazla bilgi edinilebilmesine olanak sağlayan yeni bir özellik de IOS 12 ile cihazlara geliyor.

Bildirimlerin kolayca takip edilebilmesi için kilit ekranında gerçek zamanlı kontrol de yeni güncellemede bulunuyor. Örneğin belli bir uygulamadan gelen bildirimler eş zamanlı olarak Bildirim Merkezi’ne gönderilebiliyor veya kolayca kapatılabiliyor. Bununla birlikte Siri de, uyarılarla etkileşim kurma alışkanlıklarına göre kullanıcılara akıllı önerilerde bulunabiliyor.

Güncelleme ile Rahatsız Etme özelliği kullanılarak özel bir durum boyunca veya belirli yerlerde bildirimler kapatılıp açılabiliyor. Belirlenen durum sona erdiğinde ise bildirimler herhangi bir işlem yapılmadan yeniden faal duruma geliyor.

Fotoğraf arşivinde bulunan fotoğraflar diğer kullanıcılarla da paylaşılabiliyor. Bunun için gerekli olan iki şey ise aynı etkinlikte bulunulması ve diğer kullanıcıların da bu güncellemeyi kullanması. Arama önerileri ile aranılan bir fotoğrafın bulunması veya unutulan bir anın tekrar hatırlanması için öneriler geliyor. İstenirse birden fazla anahtar sözcükle arama daha da özel bir hale getirilebiliyor.

Gizlilik konusunun temel insan haklarından biri olduğunu düşünen Apple, web sitelerinin koruyamadığı kullanıcılara daha güvenli bir internet deneyimi yaşamalarına olanak sağlıyor. Ayrıca reklam veren kişilerin aygıtınızı tanımlayabilmelerine ve online reklam hedefi olarak kullanmalarını da engelliyor. Bu ve bunlar gibi birçok özellik daha sunan güncelleme ile kullanıcıların en iyi iOS deneyimi yaşamaları hedefleniyor.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular