Ios 11’de Kontrol Merkezi Nasıl Özelleştirilir?

0
47

Apple markası İphone akıllı telefonlar ve İpad tabletlerin hızlı kullanım özelliğini Ios 11 işletim sistemi ile ileri bir seviyeye taşımıştır. İOS 11 kontrol merkezi üzerinden sağlanan hızlı kullanım simgelerinin özelleştirilebilir olması ile çok daha kullanışlı bir hal almıştır. İOS 10 işletim sisteminde kontrol panelinde bulunan kamera, sayaç, uçak modu ve airplay yansıtma özellikleri yine kısa yol halinde kullanımdadır. Bluetooth, el feneri ve ana ekran uygulama kısa yolları da İOS 10 ‘da olduğu gibi İOS 11 ‘de de bulunmaktadır. IOS 11 Apple akıllı telefonlarına en çok beğenilen özellik olarak hücresel veri açma kapama kısa yolunu getirmiştir. Ayrıca notlar kısa yolu ve düşük güç modu kullanma kısa yollarını ve daha birçok kısa yolu da getirmiştir. Peki, kontrol merkezi nasıl özelleştirilir?

İOS 11 Kontrol Merkezi Özelleştirme

           Iphone da ve İpad de kontrol merkezini özelleştirmek için ayarlar bölümünden kontrol merkezi denetim merkezi kısmı açılır. Burada açılan kontroller bölümü altından istediğiniz uygulamayı ekleyebilirsiniz. Bazı telefonlarda farklılık gösterebilecek olan özellik denetimleri özelleştir şeklinde gözükebilir. Denetimleri özelleştir bölümünü açarak istenilen uygulamalar kontrol merkezine kısa yol olarak eklenebilir. Appstore üzerinden indirilerek kullanılan uygulamaların kısa yol olarak kontrol paneline eklenmesi mümkün değildir. Ekran kaydının alınması, büyüteç, metin puntosu, alarm, kronometre özellikleri kontrol merkezine kısa yol olarak eklenebilmektedir.

İOS 11 ile getirilen kontrol merkezi düzenlenme özelliğinde kontrol merkezinde istemediğiniz kısa yolları da kaldırmanız mümkündür. Akıllı telefon veya tablet üzerinden ayarlar açılarak kontrol merkezi kısmına giriş yapılır. Kontrol merkezinde gözüken uygulamalardan kaldırılmak istenilenler ( – ) işaretine dokunularak çıkartılır. Kontrol merkezi üzerinde bulunan hücresel veri açma kapatma kısa yolu, müzik ses çalma kısa yolu, uçak modu kontrol panelinden kaldırılamaz. Ayrıca wi – fi bağlantı, bluetooth, ekran kiliti, ekran yansıtma ve rahatsız etme özellikleri de kontrol merkezinde daimi olan kısa yol uygulamalarıdır.

Kısaca;

  • Uygulamalar
  • Ayarlar
  • Kontrol merkezi
  • Denetimlerleri özelleştir
  • Gelen listede kırmızı eksi olanları çıkarın
  • Yeşil artı olanları ekleyin
  • Sürükle bırak ile yerlerini değiştirin

Kontrol Merkezi Düzenleme

Apple markası özel tasarımlarla kullanıma sunduğu mac, ipad, iphone cihazlarını gün geçtikçe geliştirmektedir. Kendi işletim sistemi ile cihazları daha güvenilir ve güvenlikli bir hale getirmektedir. Cihazlarında kullanmış olduğu işletim sistemini de taleplere göre geliştirerek kullanıma sunmaktadır. Bu gelişimdeki amaç kullanıcılarına hayatı kolaylaştırıcı ve pratik kullanım sağlamaktır. İOS 11 işletim sisteminde bulunan kontrol merkezi özelleştirebilme özelliği ile birçok uygulamaya kolay erişim sağlanmaktadır. Yukarıda kontrol merkezine uygulamaların nasıl eklenip çıkarıldığına dair bilgiler yer almaktadır. Kontrol merkezinde bulunan uygulamaların düzenleme yapılması da ekleme çıkarma kadar kolaydır.

Cihaz üzerinden ayarlar bölümüne girilerek kontrol merkezi açılır. Kontrol merkezinde kısa yolu bulunan simgeler herhangi birisine uzunca dokunulur. Taşınabilir konuma gelen simgeler aşağı yukarı hareket ettirilerek istenilen konumda ayarlama yapılabilir. Düzenleme yaparken herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. İstenilen düzene gelene kadar simgeler taşınabilir.

 

Tıklayınız

 

 

Tıklayınız