İos 11: Temel Bilgiler

0
68

5 Haziran 2017’de Apple IPhone, iPad ve iPod touch için yeni işletim sistemi olan IOS 11’i duyurdu. Güncellenmeyen sadece Mac cihazlar oldu denebilir. İlk beta sürümü, aynı gün geliştiricilere sunuldu ve daha fazla test başladığında, yeni işletim sistemi hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıktı.

 İos 11’deki YENİLİKLER

IOS 11 yazılım platformu, önceki ürün yazılımında olmayan birçok geliştirme ve yeni özellik içermektedir. Iphone 7 Plus için OTA güncellemesi yaklaşık 2 GB büyüklüğünde oldu ve Iphone 7 Plus için geliştirilmiş portre modu bu da artık flaş ve HDR desteği sayesinde gece bile kullanılabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca çok sayıda yeni animasyon elementi eklendi. Arayüz ve geçişle için tasarım değişikliği de unutulmadı: Cihazın kilidini açma sırasında kilit ekranı yukarı doğru kaymakta, uygulamaları kapatırken arka fonda yakınlaşma etkisi görünmekte, çoklu görev bölmesindeki sekmeler anında görünmektedir vb.

Kontrol Noktasında artık sadece bir sayfa ve özelleştirilebilir anahtarlar bulunmaktadır. Yeni gelen güncelleme sayesinde kullanıcı, ağ üzerinden veri aktarımı anahtarı ve güç tasarrufu modu dahil olmak üzere, kendi takdirine bağlı olarak hızlı eylemler oluşturabilmektedir. Ayrıca AirPods ayarlarında, sol ve sağ kulaklıklara çift tıklayarak çeşitli eylemleri hızlandırabilmektedirler. Kontrol Noktasındaki hemen hemen tüm tuşlar 3D Touch teknolojisini desteklemektedir. Kontrol Merkezindeki iletişim anahtarlarına kuvvetle basarak, modem moduna ve AirDrop’a erişebilmek mümkündür.

Ekrandan video kaydetme desteği – bunun için Kontrol Noktasında özel bir tuş bulunmaktadır. Kilit ekranı ana ekranın üstünden aşağı doğru çekilebilmektedir. İndirmeler ve AppStore alımları, Apple Pay’de olduğu gibi aynı arayüz ve sesli bildirimle birlikte sunulmaktadır. Bir tasarım özelliği olarak da sinyalin seviyesini temsil eden “daireler” yine “çubuklar” ile değiştirilmiştir. Pil seviyesi göstergesi de biraz değişmiştir.

IPhone ve iPad için yeni bir uygulama – “Dosyalar” eklenmiştir. Kilit ekranında ise yeni standart oyuncu widget’ı ortaya çıktı. Numara çevirme uygulaması da güncellendi, yazı tipi daha kalın oldu. App Store ve iTunes, “Bugün”, “Oyunlar”, “Programlar”, “Güncellemeler” ve “Arama” bölümleriyle tamamen yeniden oluşturulmuş bir tasarım aldı.

IOS 11 artık yarı ekranın yarısını kaplayan rahatsız edici bir ses şiddeti göstergesine sahip değildir. Ayrıca “Ayarlar” uygulamasının tasarımı yeniden oluşturuldu.

 İphone Kullanıcılarının Asistanı Siri İçin Ne Değişti?

Siri’nin IOS 11 Apple ‘daki sesli asistanı daha da akıllı. Apple, Siri’nin kullanıcıları daha iyi anlaması ve daha canlı ve gerçekçi sesler kullanmasını sağlamak için gelişmiş akıllı algoritmalarını ve makine öğrenim teknolojilerini uyguladı. İyileştirmeler sonucunda Siri, her zaman size ne dinleyeceğinizi söyleyen gerçek bir kişisel DJ’in yeteneklerine sahip oldu. Ayrıca sanal Asistan Siri güncellenmiş bir arayüz ve yeni bir simge aldı. Ayrıca artık Spotlight’da sanal asistan Siri’den ipuçları yer almaktadır.

Ayarlar> Genel> Genel erişim> Siri öğesinde özelliği etkinleştirmek mümkündür. Siri’ye bir ses komutuyla veya “Ana” tuşuna basarak, güncellenmiş asistan ekranında komutları yazabilirsiniz.

Ana Ekran Tuşu Arızalandı Yardımcı Dokunmatik Nasıl Kullanabilirim?

Iphone Ve İpod Touch’ta Kontrol Merkezi Nasıl Kullanılır?

Apple İphone X Hakkında Bilinmeyen İpuçları