iPhone ve iPad için Gece Görüş ayarları (iOS 10)

0
989

iOS 10 güncellemesi beraberinde keşfedilmeyi bekleyen pek çok özellik getirdi. Bu gizli iOS 10 özelliklerinden biri de “Renk Tonlaması”. Ayarlar’ın içinde derinlerde olması sebebiyle fark edilmeyen ya da pek az kullanıcı tarafından tercih edilen renk filtresi iPhone ve iPad cihazlarda işinize yarayabilir ve kullanışlılık katabilir.

Renk tonlama özelliği her ne kadar iPhone gece görüş moduna benzese de , yalnızca ekranın rengini değiştirdiği için oldukça farklı. Gece daha rahat uyumanızı ve uyumayı engelleyen mavi ışık frekansına maruz kalmaktan koruyan renk filtresi ayarlamaları sağlık dostu görünüyor.

ios-karanlik-mod-mobilgim

Ayrıca kırmızı ışık, uygulama aracılığıyla yıldızlara ve astronomiye ilgi duyan, gece ortasında telefonunu kontrol etme gereği duyan veya mobil cihaz üzerinden film keyfi yaşamak isteyen kullanıcılar için oldukça yararlı olabilir.

Renk filtresini etkin hale getirin.

Yeni iOS özelliğini kullanmaya başlamak için :

  • Ayarlar > Genel > Erişebilrilik > Ekran Kolaylıkları’na gidin. iphone-genel-1
  • Kapalı Renk Filtreleri özelliğini açık konuma getirin.
    iphone-renk-filtresi-2

Karşınıza renk paleti çıkacaktır.

  • Buradan Yoğunluğu kullanarak Kırmızı renk etkisini kalıcı hale getirebilirsiniz.
  • Renk özünü kullanarak ekran rengini bir başka renk ile değiştirebilirsiniz. Fakat varsayılan olarak gelen kırmızı renk yeterli olacaktır. Bu sebeple herhangi bir değişiklik yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bu efektin ekran görüntüsü alınamıyor. Ancak iPhone yalnızca kırmızı ışık yaydığı için karanlıkta gözlere olumsuz etkiyi minimize ediyor ve gece görüşü koruması sağlıyor.

Kırmızı filtre için kısa yol oluşturun 

Sürekli ayarlara giderek renk filtresi değiştirmek zorunda kalmak yorucu olabilir. Bunun önüne geçmek için:

  • Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Erişilebilirlik Kısayolları ‘na gidin.
    iphone-renk-filtresi-1
  • Renk Filtresi’ne basın ve bu kısayolu etkin hale getirin.

 

Tıklayınız