İnternetsiz Hava Durumu Uygulaması; IBM’den Geldi

0
903

Üretimleri ve yarattığı uygulamaları ile milyonlarca kullanıcıya fayda sağlayan, fakat her zaman geri plânda kalan sessiz teknoloji devlerinden IBM, oldukça ses getirecek ve milyonlarca kullanıcıya yarar sağlayacak yeni nesil bir uygulama ile gündeme geliyor.

Bildiğiniz üzere, kullanıma sunulan tüm hava durumu uygulamaları ne yazık ki internet erişimi üzerinden çalışmakta. Doğal olarak bir bölgede herhangi bir sel, afet ya da farklı bir doğa olayı yaşanması durumunda internet alt yapısı ile birlikte insanların hava durumu hakkında bilgi sahibi olma şansları da ortadan kalkıyor.

Örneğin, Uzakdoğu ülkesinde yaşanılan bir çok depremden sonra genelde tsunami riski vardır. Fakat internet alt yapısının gitmesi, insanların bu noktada haberdar olmasını güçleştirmektedir. IBM, yeni uygulamasıyla bu tür durumlarda internet olmasa da tüm hava gelişmelerinden bilgi sahibi olunmasını sağlıyor.

Şebeke Odaklı Hava Durumu Uygulaması

Uygulama, doğrudan mobil şebeke üzerinden çalışacak. Bölgedeki şebeke firmaları ile yapılacak anlaşmalar neticesinde, herhangi bir internet alt yapısına gerek kalmadan doğrudan ilgili şebeke alt yapısı üzerinden verilere kullanıcılara sunulacak. Böylelikle internet olmasa dahi, insanlar hava durumu ve bu noktada yaşanılan anlık gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Uygulama, doğal afetleri ve sorunları odak noktası olarak belirleyerek, ayrıca alarm sistemi sunacak. Bu alarm sistemi sayesinde, bulunulan bölgede herhangi bir kasırga, deprem ya da tsunami odaklı bir uyarı verilmesi halinde, doğrudan şebeke aracılığı ile uygulama sahiplerine de alarm geçilecek. Böylelikle önceden uyarı sistemi, acil durumlarda bir çok kişi için hayat kurtaran bir adım olacak.