İnternetsiz Google haritaları nasıl kullanılır?

0
763

Bir arabada, bisikletle veya yürüyerek gidip geliyor olmanız önemli değil, A’dan B’ye gitmek istediğinizde ve telefonunuz çekmese bile Google Haritalar’ı sorunsuzca kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Çoğumuz Google Maps‘i kendi araçlarımızdaki navigasyon yazılımına tercih eder hale geldik. Ancak internet olmadığı ya da telefon çekmediği zamanlarda hemen alışkanlıklarımızı değiştirip pek de alışık olmadığımız dahili navigasyonla rota çizmeye çalışabiliyoruz. Ancak uzun zaman kullanmadığımız için güncelliğini yitirmiş bir navigasyon da bizi yanıltma riskine sahiptir.

Aslında genellikle, Google Haritalar sizi sorunsuz bir şekilde hedefinize getirir, ancak mobil veri bağlantınız stabil olmadığında bu durum aksine çok can sıkıcı bir hal alabilir. Google Haritalar‘ın harita verilerini almasını uzun süre beklersiniz veya şebekeden tamamen uzaklaşırsanız hiçbir şekilde yönlendirme alamamaya başlayabilirsiniz.

Şimdiye kadar, Google Haritalar‘da bir alan indirebildiniz, ancak bu çevrimdışı harita gezinme veya arama gibi işlevlerde çalışmamaktaydı. Yapabildiğiniz tek şey indirdiğiniz haritanın içinde olduğunuz sürece nerede olduğunuzu görmekten ibaretti.

Google çalışanları, bir süre önce, çevrimdışı hizmeti kullanarak, kaybolduğunuzda veya bir yere gitmeniz gerektiğinde bunun size yardımcı olmadığını hatta hayati risklere yol açabileceğini fark ettiler. Artı, Haritalar‘ı kullanmanın daha iyi bir yolunu bulmak ve offline iken başka uygulamalara müşteri kaptırmak yerine kendilerini geliştirmeyi seçtiler.

Veri bağlantısı olmaksızın Google Haritalar gezinme, arama ve daha fazlasını kullanma

Bu sorunları çözmek için Google Haritalar ekibi, bundan böyle çevrimiçi ve çevrimdışı Google Haritalar‘da gezinip arama yapabileceğinizin müjdesini verdiler. Haritalar‘da bir alanı indirebilirsiniz ve telefonunuzda bağlantıyı kaybedince hemen çevrimdışı haritayı kesintisiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu, adım adım gezinme, hedef arama ile çalışır ve yerler hakkında (açılış saatleri, derecelendirme veya iletişim bilgileri) yararlı bilgileri görebilirsiniz. İşin iyi tarafı bütün bunları internet bağlantısı olmadan yapabilirsiniz.

Google Haritalar’da bir alanı indirmenin iki yolu vardır:

Bir şehir, eyalet veya ülke arayın. Yer bilgilerini aşağıdan yukarı çekin ve ardından “İndir” düğmesine basın. Artık indirmek istediğiniz alanı ayarlayabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra tekrar “İndir” düğmesine basın.

Bir diğer yol ise Google Haritalar menüsündeki “Çevrimdışı Alanlar” bölümüne gitmek ve “+” düğmesine basmaktır.

İndirme işlemi tamamlandığında, Google Haritalar otomatik olarak çevrimdışı moda geçecek ve bağlantınız olmadığında indirilen harita bilgilerini kullanmaya başlayacaktır. Tekrar bağlandığınız anda Haritalar, rotanızın canlı trafik bilgileri gibi tüm özelliklerini tekrar kullanmanıza izin vermek için otomatik olarak çevrimiçi hizmete geri dönecektir.

 

Tıklayınız