İnternet paketi yetmiyor diyenlerin alabileceği önlemler

0
23892

İnternet paketlerinin kullanıcılara yetmemesi teknolojik araçlarda yaşanan en büyük sorunlardan biri. Maalesef herkesin sınırsız internet paketi kullanabilme gibi bir şansı yok. Turkcell, Avea, Vodafone gibi operatörlerin kullanıcılara yalnızca kotalı (sınırlı) internet paketleri sunması internet kullanım noktasında sıkıntılar çekmemize yol açıyor. Bunun yanında Facebook, Twitter ve müzik kanalları gibi uygulamalar da adeta kotamızı sömürüyor.

Bunun yanında faturalı hat sahibi olan kullanıcıların kotayı aşması durumunda önüne çıkan faturalar da içler acısı. Peki daha az internet kullanmak için ve paketi bitirmemek için neler yapabiliriz? Örneğin; 2 GB’lık internet paketimizin olduğunu düşünürsek bunu nasıl tasarruflu bir şekilde kullanabiliriz? Veri paketinin bitmemesi için neler yapabiliriz? İşte ipuçları;

android-resim-telefon

Google Play Otomatik güncellemelerini iptal edin

Google Play bildiğiniz üzere yüklediğimiz uygulamaları daha iyi hizmet için otomatik olarak güncellemektedir. Ancak güncelleme demek yalnızca yenilik değil veri tüketilmesi anlamına da gelir. Otomatik güncellemeleri kapatmak ve 3G ya da Veri Paketi üzerinden güncelleme iptal etmek sizin lehinize olabilir.

Google Play otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

Uygulama veri ayarlarını değiştirin

Uygulamaların kimisi, daha kaliteli hizmet verebilmek adına kendiliğinden güncellenir. Örneğin; Google + çektiğiniz fotoğrafları ya da videoları kendi bünyesine yükleyebilir. Böylelikle kaybolma, silinme ihtimaline karşı bu dosyalarınıza erişebilirsiniz. Fakat yeterince dikkatli davranmazsanız çektiğiniz fotoğraflar ve videolar sizin için sorun teşkil edebilir.

Bu tarz uygulamaları kontrol altına alabilmek için uygulama ayarlarından veri depolama alanını azaltmak en doğru tercih olacaktır. Mesela; Google+ için veri azaltmak istiyorsak Ayarlar > Otomatik Yedekleme’ye gidelim. Buradaki bölümden dosyaların ne zaman yedekleneceğini seçelim.

android-veri-depolama

Arka planda çalışan verileri sınırlayın

Telefonumuzda bulunan uygulamalardan bazısı aktif olmamasına rağmen veri tüketebilirler. GPS verilerinde bu en çok karşılaştığımız sorunlardan biridir.. Android 4.0 ve daha üzeri bir işletim sistemine sahipseniz arka plan verilerini sınırlamak mümkün.

Verileri sınırlamak için Ayarlar > Veri Kullanımı’nı takip edin. Burada uygulamaların ne kadar veri harcadığını tespit edebilirsiniz. Uygulamalardan birinin üzerine gelip, dokunduğunuzda tükettiği veriyi görebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz uygulama çok veri tüketiyorsa “Arka Plan Verilerini Sınırla“yı seçin ve işaretleyin.

android-veri-depolama-2

Dosyaları önceden kendiniz yükleyin.

Wifi ile bağlantı imkanına sahip olduğunuzda elbette müziklere, harita ve videolara bu ağ üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Ancak yalnızca internet paketinizin olduğu durumlarda olaylara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Sonuç olarak akıllı telefonların dahili hafızası ve microSD kart ile arttırma özelliği yer alıyor. İhtiyacınız olan müzikleri, belgeleri ve dosyaları önceden indirin. İnternette tekrar veri indirmek zorunda kalmayın.

Otomatik veri senkronizasyonu

Otomatik senkronizasyon her zaman ihtiyacımızın olmayacağı bir özelliktir. Hesaplarımızı her daim senkronize etmeye, kişi listesini, bilgileri başka sistemlere aktarmaya fazla ihtiyacımızın olduğunu düşünmüyoruz. Senkronizasyon işlemi yine internet paketininden veri yiyen bir uygulamaladır.

Senronizasyon’u kapatmak için Ayarlar > Veri Kullanımı’na gidin. Karşınıza çıkan Otomatik Veri Senkronizasyonu’nın yanındaki işareti kaldırın.

android-veri-depolama-3

Operatörlerin Güncel Tarifeleri

Avea

Turkcell

Vodafone

Peki siz daha az internet verisi harcamak için neler yapıyorsunuz? Ne gibi yöntemler kullanıyorsunuz?