Instagram videolarını kimlerin izlediğini görebilir miyim?

0
29535

Instagram dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım sitelerinden biri. İlk kurulduğunda fotoğraf paylaşımı ile ön plana çıkan, ardından kullanıcılara video paylaşma imkanını da sunan Instagram, video ile ilgili çeşitli özellikler sunuyor. Bu özelliklerin başında video görüntülenme sayısını öğrenme ve beğenen kişilere bakma geliyor. Peki İnstagram’da videoyu kimlerin izlediğine bakılır mı? Dilerseniz “Paylaşılan videoyu kimler seyretti?” sorusunun yanıtına bakalım.

Instagram videolarımı kimler izlemiş?

İnternette pek çok kullanıcı Instagram’da video gönderileri ile ilgili çeşitli araştırmalar yapıyor. Bunlardan biri de “Videoya kimler bakmış?” sorusu. 2016 yılı içerisinde video ile ilgili duyuruda bulunan Instagram video istatistiklerine ulaşmak açısından, yapılan paylaşımı kaç kişinin seyrettiğini öğrenebileceğimiz yönünde bir geliştirme yapmıştı. Bu yenilik ile birlikte videoyu beğenen kişileri görmenin yanı sıra kaç kullanıcının videoya tıkladığını ve seyrettiğini artık öğrenebiliyoruz. Ancak bazı Instagram kullanıcıları bunun yeterli olmadığı görüşündeler ve yayınladıkları videoları kimlerin seyrettiğini de görmek istiyorlar. Peki böyle bir şey var mı? instagram-view-stats-mobilgim

Yapılan duyurular ve güncellemeler doğrultusunda Instagram’da şu an için bu sorunun cevabı bulunmuyor. Yani video izlenme sayısı dışında, video hakkında daha başka verilere ulaşmamız şu an için mümkün görünmüyor.

Instagram videoma bakanları görmem mümkün mü?

Evet, böyle bir şey mümkün. Instagram geliştiricilerinin üzerinde çalışması durumunda bahsettiğimiz özelliğin bizlere sunulması ütopik değil. Örneğin: Bazı forumlarda profilinize kimlerin baktığını görüntüleyebiliyorsunuz. Hal böyle olunca videoya tıklayan kişiler de öğrenilebilir görünüyor. En azından milyonun üzerinde izleyen videoda herkes olmasa bile bakan arkadaşların verilerine ulaşılabilir. Ancak Instagram bu durumu onaylamıyor ve uygunsuz olabileceğini düşünüyor.

Tabii, yine de, şimdilerde Facebook’un çatısı altında bulunan Instagram’ın bu yönde bir çalışması ve açıklaması olmasa bile ilerleyen zamanlarda pek çok kullanıcının merak ettiği Instagram videosuna bakan kişileri görme isteği gerçeğe dönüşebilir.

Konu ile ilgili diğer sorularınız için Forum bölümünü kullanın.

 

İnstagram hakkında diğer makaleler için buraya tıklayınız.