İnstagram Tanitim Nasil Yapilir? Reklam Nasil Verilir?

0
43

Instagram’da takipçi sayınızı arttırmak, daha fazla profil ziyareti yapılmasını sağlamak veya satışını yaptığınız bir ürüne daha fazla potansiyel müşteri çekmek istiyorsanız Instagram’ın tanıtım özelliğinden faydalanabilirsiniz. Gönderilerinizin tanıtım ve reklamları sizi kısa süre içinde milyonlarca kişiye ulaştırabilir.

Instagram uygulamasının tanıtım ve reklam imkanlarından yararlanmak için ticari bir hesap sahibi olmanız gerekmektedir. Tanıtım yapabilmek için belirli bir ücret ödenmektedir ancak ödenecek ücret ve diğer detaylar hesap sahibi tarafından belirlenir. Ticari bir hesap kullanmanız, o hesabın detaylı yöneticisi olmanızı sağlar.

Instagram’da ticari hesap sahibi olabilmek için, kişisel olarak kullanmakta olduğunuz veya yeni açtığınız hesabın ayarlar kısmında hesap ayarlarına giderek ticari hesaba geçiş yapmanız gerekmektedir.

Instagramda Tanıtım Nasıl Yapılır?

Instagram uygulamasında etkili bir şekilde tanıtım ve reklam yapmak için ilk olarak paylaşmış olduğunuz gönderilerinizi ayrı ayrı incelemelisiniz. Tanıtımı yapılacak olan gönderilerinizin içeriği, hedef kitlenizi yansıtır. Örnek olarak; evde yeni bir saç modeli deneyen bir kadın gönderisi paylaşmanız durumunda, gönderi kadınların dikkatini çekmeye yönelik olduğu için, amacınız kadınların hesabınızı takip etmesi olacaktır.

Tanıtımda kullanılacak görselin seçimi oldukça önemlidir. Gönderinizde yer alan renkler, yazılar gibi detaylar tanıtımı gören kişilerin dikkatini çekme ihtimalini arttırır. Ayrıca gönderinizin herkes tarafından anlaşılabilir olmasına dikkat etmeniz gerekir. Hesabınızda sunulan fırsatları tanıtımdaki görsellerde kullanmanız etkileşim şansını arttırır. Örneğin hesabınızın takipçileri arasında çekiliş yapmanız ve bunu tanıtım gönderisi içinde belirtmeniz insanların dikkatini daha çok çekecektir.

Yeni bir gönderi yayınladığınız zaman, eğer ki gönderinizin çözünürlüğü iyiyse ve istenen aralıktaysa, bu gönderinin altında “Tanıtımını yap” butonu çıkar. Bu butona tıkladığınızda ise Instagram uygulamasının reklam politikasına bağlı olarak, karşınıza hedef kitle, hedef bölge ve günlük bütçe seçimlerini yapabileceğiniz bir ekran gelir. Hedef kitlenize yönelik seçimlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Instagram tanıtımı bütçesi için; günlük veya tanıtım yapılacak sürenin toplam bütçesini belirlediğinizde, tanıtım gönderinizin kaç gün boyunca yayında kalacağı gösterilir. Instagram tanıtıma ayırdığınız bütçe ile doğru orantılı olarak, gönderinize erişim ve gösterim potansiyellerini belirtir. Bütçenizi ne kadar arttırırsanız gönderinize erişim ve gösterim oranı da o kadar artacaktır.

Tıklayınız

Panorama For Instagram (Beta) indir

Instagram’da kişi etiketleme nasıl yapılır?