Instagram ne anlama gelir, okunuşu nasıldır?

0
386

Instagram, şimdilerde neredeyse “Bilmeyeni dövüyorlar.” dedirten bir uygulama. Dünya çapında milyarı aşkın indirme sayısıyla, Türkiye’de ise her iki akıllı telefondan birinde bulunan Instagram kullanıcıların hayatında azımsanmayacak ölçüde yer kaplıyor. Dilde ve günlük hayattaki konuşmada yeni trendlerin ortaya çıkmasını sağlayan sosyal uygulamalardan Instagram ile şimdilerde “DM”, “Trend”, “Tbt “, “LFL” vb. gibi kavramlarla tanıştık.

Tüm bunları yaparken bir şeyi es geçmiş olabiliriz: uygulamanın kendisini. Instagram’ın fotoğraf ve video paylaşım aracı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki Instagram kelime kökeni olarak ne anlama geliyor?

Instagram ne anlama gelir?

Intagram kelimesi yapısı itibariyle iki parçadan oluşuyor: insta ve gram. Gram kelimesi telegram’daki anlamla örtüşüyor. Telegram, telgraf ile mesaj gönderme gibi bir anlama gelirken, Instagram’daki “gram”in kelimede yarattığı anlam bununla benzerlik taşıyor. Insta, “instant” yani hızlı kelimesinin kısaltılmış hali. Ortaya çıkan sonuç ise Instant message şeklinde. Instant Message’i Türkçe’ye “hızlı mesaj” şeklinde çevirebiliriz.

Instant ne demek?

İngilizce’de hızlı, çabuk anlamlarına gelen Instant, Instagram kelimesindeki Insta’nın uzun halidir. Insta ile fotoğraf çekmek, görüntü almak kastedilmektedir. Normal mesajlaşmaya göre daha kısa süren “Fotoğraf gönderimi” – Instant Message yani hızlı mesaj olarak geçmektedir.

Instagram okunuşu nasıldır?

Instagram kelime anlamının yanında okunuşuyla da aklımızda olanla farklılık taşıyabilir. Instagram Türkiye’de “Instagram” şeklinde yani yazıldığı gibi telaffuz edilmektedir. Bu Instagram’ın Türkçe okunuşu olarak bilinmektedir ve bunda herhangi bir yanlışlık yoktur. Bunun yanında kelimenin İngilizce okunuşu “İnstıgrem” (ˈɪnstəɡɹæm ) şeklindedir.

Konu ile ilgili sorular

S- Instagram’ı nasıl telaffuz etmeliyim?
C- Türkçe olarak “Instegram”, İngilizce “Instıgrem” şeklinde telaffuz edebilirsiniz.

S- Instagram nasıl ortaya çıktı? 
C- Etimolojik olarak instant (kamera) ve telegram (mesajlaşma) kelimelerinin karışımından ortaya çıkmıştır.

S- Instagram İngilizce sesletimi nasıldır?
C- Amerikan ve İngiliz İngilizce’sinde sesletimi ortaktır: “ˈɪnstəɡɹæm” (intıgrem) şeklinde telaffuz edilir.

 

Tıklayınız

 

İnstagram hakkında diğer makaleler için buraya tıklayınız.