Instagram Keşfet Özelliği Nedir? Keşfet Özeliği Nasıl Kullanılır?

0
24

Instagram ilk çıktığında sadece fotoğraf paylaşımına yönelik bir sosyal mecraydı. Hala da öyle ama gün geçtikçe gelişti. Farklı bir boyut kazandı. Mesela önce video paylaşma özelliği eklendi. Sonra hikaye paylaşma özelliği hatta hikayelerde değişik surat efektleri ve gifler de paylaşılabilmekte. Şimdilerde canlı yayın bile yapılabilir oldu Instagram’da. Birkaç farklı sosyal platformun bir araya gelmiş hali gibi oldu. Artık günümüzde paylaşımlarımızın daha fazla kişiye ulaşması önemli bir hale geldi. İnstagram’da bunun için Tag’ler kullanılıyor. Fotoğrafı paylaşan kişinin ve fotoğrafın ilgi alanı doğrultusunda tag’ler yazıp daha fazla kişiye ulaşmak mümkün.

İnstagram Keşfet Özelliği Nedir?

Keşfet için Instagram’ın vazgeçilmez bölümlerinden biri denebilir. Instagram’ın keşfet bölümüyle evinizde, otobüste kısacası telefonunuzun olduğu her yerde dünya turuna çıkabilirsiniz ve olup bitenden haberdar olabilirsiniz. Keşfet bölümü sayesinde ilgi alanlarınız doğrultusunda hoşunuza gidecek gönderileri görebilirsiniz. Karşınıza çıkan gönderilerin bir kısmı sizin takip ettiğiniz kişilerin takip ettiği, beğendiği kişilerin gönderileridir. Diğer bir kısmıysa sizin kullandığınız takip ettiğiniz tag’ler ve türevleriyle paylaşılan gönderilerdir. Bir örnekle açıklamak gerekirse gezgin tagiyle yaptığınız seyahatlerin paylaşımlarını yapıyorsanız keşfet bölümünde aynı şekilde siz de gezen ya da kamp yapan ve bunları paylaşan instagram kullanıcılarının paylaşımlarını görürsünüz.

Keşfet Bölümüne Nasıl Ve Nerden Bakılır?

Keşfet bölümüne giriş yapabilmek için instagrama girdiğinizde alt tarafta sıralanmış simgelerden soldan ikinci olan büyüteç simgesine tıklayarak keşfet bölümüne giriş yapmanız mümkün. Siz başka Instagram kullanıcılarının paylaşımlarını keşfet bölümünde görebildiğiniz gibi başka kullanıcılarında sizin paylaşımlarınızı keşfet bölümünde görebilmesi mümkün. Bunun için instagram paylaşımlarınızın herkese açık olması gerekmektedir. Aksi takdirde sadece sizi takip eden takipçileriniz paylaşımlarınızı görecektir. Bu da ilgi alanlarınız ne kadar geniş olursa olsun ne kadar farklı tag’le gönderi paylaşırsanız paylaşın takipçilerinizden fazla kişiye ulaşamayacağınız anlamına gelmektedir. Aynı zamanda gönderilerinizde ne kadar çok beğeni ne kadar çok yorum olursa keşfet bölümünde görünme şansı o kadar artar.

Hikayeler Keşfet Bölümünde Nasıl Çıkıyor?

“Keşfet”te ki hikayelerde sizin ilgi alanlarınızla alakalı olarak karşınıza çıkacaktır. Yani siz sürekli futbol üzerine paylaşımlarda bulunuyor bu yönde beğeniler yapıyorsanız karşınıza çıkacak olan hikayeler de bu yönde olur.