Instagram Hikayelerinize Müzik Nasıl Ekleyebilirsiniz?

0
39

Instagram uygulaması kapsamında bulunan hikaye özelliği gün geçtikçe değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Kısa süre önce hikayelere hikaye tepkileri, anketler, slow motion gibi özelliklerini getiren Instagram son olarak Soundcloud ve Spotify gibi müzik platformlarını kullanarak hikayelere müzik ekleme özelliğini getirmeye hazırlanıyor. Instagram’ın bu yeni özelliği dünya genelindeki kullanıcılarına sunmadan önce, bir grup kullanıcı üzerinde test etmesi gerekiyor. Bu testler ve testler sonucunda gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra Instagram’ın yeni sürümü geliştirilecek ve kullanıma sunulacak.

Dünya genelindeki milyonlarca Instagram kullanıcısı tarafından sabırsız bir şekilde beklenen bu özelliğin Instagram’ın yayınlanacak yeni versiyonu ile kısa süre içinde aktif hale gelmesi bekleniyor. Instagram hikayelerinin arka planına müzik ekleme özelliği gelmesinin, eserlerin telif hakları konusunda problem yaratmaması açısından, hikayelere eklenecek müzikler yalnızca belirli plak şirketlerine bağlı olan ve telif hakları Instagram ile yapılan anlaşma sayesinde korunmakta olan müzik parçaları arasından seçilebilecek.

Instagram hikayelerine müzik ekleme özelliği; Instagram’ın çatı şirketi konumunda bulunan Facebook ’un kısa süre önce, büyük plak şirketleri ile yapmış olduğu lisans anlaşması sayesinde kullanıma sunulacak. Facebook yılın başında Warner Music Group isimli plak şirketi ile telif kullanımı konusunda anlaşmaya varmış ve bu anlaşma sayesinde Facebook kullanıcılarının paylaşmak istedikleri video ve fotoğrafların arka planında; Warner Music Group şirketi ile telif anlaşması bulunan Coldplay, The Rolling Stones ve Ed Sheeran gibi yüksek profile sahip birçok sanatçının şarkılarının kullanılmasına olanak tanımıştı.

Instagram Hikayelerine Müzik Nasıl Eklenecek?

Instagram uygulamasının gerekli güncellemeler yapıldıktan sonra ile kullanılabilecek yeni sürümünde; Instagram uygulamasına hikaye eklerken, telefon ekranı üzerinde parmağı yukarı çekme hareketi ile açılan ekranın konum etiketi, ifade, gif gibi ikonların olduğu bölümünde müzik seçenekleri de görünür hale gelecek. İsminin “Müzik etiketleri” veya “Müzikli Çıkartmalar” olması planlanan bu sistem ile popüler şarkılar, müzik türleri, çıkış yapanlar ruh halleri, albüm ve çalma listeleri gibi arama seçeneklerinin bulunduğu sekme sayesinde müzik parçası araması yapılıyor. Parça seçildikten sonra, Instagram hikayelerinde paylaşılmak istenen video veya fotoğrafın arka planına bu müzik parçası eklenebiliyor.

Tıklayınız

Android’de NFC nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlarda pil kullanım menüsü nasıl bakılır?