Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

0
1172

Geç alınmış bir karar olsa da, Instagram’da sosyal medya siteleri arasındaki en büyük rekabet alanlarından birisi olan canlı yayın olayına el atacağını duyurdu. Peki, Instagram’ın yeni özelliğinde nasıl canlı yayın yapılacak? Yayınların temel özellikleri ve işleyiş tarzı ne şekilde olacak? mobilgim.com olarak temel sorularınızı cevaplandırdık.

1) Instagram Stories Entegreli Özellik

Canlı yayın sistemi, doğrudan Instagram Stories özelliği ile entegreli olarak geliyor. Herhangi bir normal kayıt esnasında hemen alt kısımda “Canlı Yayın/Video Başlat” şeklinde bir ibare yer alacak. Bu butonu tercih etmeniz durumunda, artık canlı yayına başlamış olacaksınız.

Kullanım öncesinde herhangi bir ek güncellemeye ya da farklı bir yere kayıt olmaya gerek olmayacak. Direkt olarak normal kayıt yapma ekranına canlı video özelliğine ait buton eklenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Videolar Kalıcı Sistemde Olmayacak

Normalde Instagram üzerinden bir kayıt yapmak, profilinizde o kaydın yer alması anlamına gelirdi. Canlı yayında ise durum tamamen farklı olacak. Yayın bitince, yapılan tüm o kayıtta silinmiş olacak. Profilinizde canlı yayına dair herhangi bir paylaşım kalmayacak. Buda anlık olarak canlı yayın yapma, daha özgür ve rahat hareket etme, sonrasında ise hiç bir kayıt olmadan profilinizi normal haliyle kullanabilme şansını sizlere sunmuş olacak.

3) Profilde Anlık Yayın Bildirileri

Kullanıcı, o canlı yayında olduğu süre içerisinde profilinde bir ibare, canlı izlemeye yönlendirme konusunda bir paylaşım yer alacak. Diğer kullanıcılar, doğrudan ilgili canlı yayın ve profil linki üzerinden yayını izleyebilecek. Bu tarz canlı yayınlar, değişken olarak takip ana sayfasında da yer alacak. Fakat dediğimiz gibi, yayın bittikten sonra hiç bir kayıt ve video profil sayfasında kalmayacak.

 

Tıklayınız

 

İnstagram hakkında diğer makaleler için buraya tıklayınız.