İkinci el Telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

0
1234
  • Batarya

Batarya bazı modeller için ciddi sorun olabilir, Samsung’un sırf Note 7 ‘lerde yaşadığı batarya sorunu yüzünden modeli piyasadan toplamak zorunda kalmıştı. Çünkü batarya sorunu aniden patlama ya da alev almaya kadar büyük sorunlara yol açabilir. Batarya eğer telefon bataryası çıkartılabiliyorsa fiziki olarak üzerinde bombe olup olmadığı gözlemlenerek ilk etapta kontrol edilebilir. İçindeki kimyasal maddenin bozulmasıyla birlikte batarya bombe yapabilir ve bu artık ömrünün sonuna geldiği ve daha fazla kullanılmasının büyük sorunlar ortaya çıkarabileceğinin en önemli göstergesidir. Bunun dışında fiziksel olarak dışarıdan belirgin bir değişiklik gözlemlenemese bile, kısa şarj süresinde aşırı ısınıyorsa ya da uygulamalarda normalden fazla ısınıyorsa yine sorunlu bir batarya var demektir. Özellikle standart uygulamalar ile 10 dakikalık bir kullanım sonrası bataryanın ısısını elle kontrol edin. Eğer normalden fazla ısınıyorsa yine batarya arızalı demektir. Bu ısınmanın bataryadan geldiğinden emin olmak için bataryayı ayrıca gözlemleyebilirsiniz.

  • Note Serileri S Pen Kontrolü

Kalem ile kullanılan modeller için s pen kontrolünü ilgili uygulamalarda test ederek telefonun kaleme doğru tepki verdiğini de gözlemlemelisiniz. Fazla baskı ihtiyacı duymadan kalemin algılanabiliyor olması gerekmektedir.

  • Iphone I Cloud (Iphone Bul Özelliği Kapalı)

Telefonumu bul özelliği kapalı olması gerekmektedir. Aksi taktirde satın alıcak olan kişi eski Icould hesabından çıkış yapamaz. Ve kendi hesabını giremez.

  • Fatura Kesinlikle Olmalı

Satın alınan telefonun kaçak ya da hırsızlık sonucu ele geçirilmiş bir telefon olmadığından emin olmak çok önemlidir. Bunun en kolay göstergesi sahibi olduğunu iddia eden kişinin telefonun satın alındığına dair faturaya sahip olmasıdır. Fatura bilgisi tam olarak hangi telefona ait olduğunu göstermektedir. Telefon satan kişinin telefon ile birlikte faturayı ibraz etmesi de önemlidir. Eğer satan kişi faturanın üzerinde birden fazla ürün faturalandırdığını iddia ederse en azından kendisi tarafından onaylanmış bir fotokopisini istemeyi unutmayın.

  • Kimlik Fotokopisi

Fatura ile birlikte kimlik fotokopisini de isteyin, ancak satıcı iseniz kimlik fotokopisini sorumsuzca vermek sorunlara yol açabilir. Bunun için alınabilecek en iyi önlem fotokopinin üzerine açık ve belirgin bir biçimde hangi amaçla fotokopi alındığının belirtilerek imza altına alınmasıdır. Bu sayede kimlik fotokopisi çoğaltılırsa kim tarafından çoğaltıldığı da tespit altına alınabilir.

  • Kutusu Şarj Aleti Ve Diğer Aksesuarlar

Telefonun kendi kutusu ve şarj aleti gibi orijinal diğer aksesuarlarının mevcudiyeti de o telefonun dikkat edilmesi gereken konulardandır.

  • Sensör Kontrolü

Satılan ya da satın alınan telefonun modeline göre sahip olması gereken sensörlerinin tam olarak çalıştığından emin olmak için çeşitli uygulamalar ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Örneğin Samsung J5 serisinde gyroscope bulunmamaktadır. Bu nedenle, ilgili telefon modelinde hangi sensörlerin bulunduğuna direk olarak modelin kendi sitesinden bakılıp testleri yapılmalıdır. Gyroscope uygulaması için VR bir uygulama çalıştırılarak hareket ettirilip sorun olup olmadığına bakılabilir, ısı mesafe gibi sensörlere sahipse bunlar da ilgili özellikleri destekleyen uygulamalar tarafından test edilmelidir. Sensor Box For Android  bu test için komple çözüm sunan güzel bir uygulamadır.

Sensor Box for Android
Sensor Box for Android

 

Tıklayınız