İkinci el Telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

0
1234
  • IMEI Kontrolü:

 Telefon alıp satarken bakmanız gereken en önemli yer IMEI’nin orijinal ve geçerli olması konusudur. Geçerli olup olmadığı hattın kabul edilmesi ile kolayca anlaşılabilmektedir ancak IMEI’yi nasıl öğrenebilirsiniz? Aslında bu da yazılımsal olarak kolayca öğrenilebilmektedir. Telefonunuzdan *#06# yı tuşlayarak IMEI numarasının ne olduğunu öğrenmeniz mümkün. Cihaz kapalı iken öğrenmek isterseniz telefonun bataryası çıkabiliyorsa batarya altında kalan kısımda da orijinal IMEI numarası bulunabilmektedir. Imeı sorgulama yaparak cihaz klonlanmış mı diye kontrol etmekte fayda var.

 

Imeı sorgulama için buraya tıklayınız.

  • Kasada Darbe Nokta Hata Tespiti

Kasa üzerinde darbe olup olmadığı dikkatli bir gözlemle tespit edilebilmektedir. Eğer kasanın açtırılıp açtırılmadığını merak ederseniz küçük vidalarda aşınma gözlemlemeye çalışın. Genellikle bilirkişiler için çok daha kolay tespit yapılabildiğinden daha tecrübeli bir kişiye danışarak da emin olabilirsiniz.

  • Ekranda Hata

Ekranda mevcut dokunma hassasiyetinde bozulma olup olmadığına da dikkat etmeniz önemlidir. Eğer beyaz bir ekran açtığınızda ton farklılıkları oluşuyorsa ekran yanmış, ya da hasar görmüş demektir. Bu dokunma hassasiyetini etkilemese bile yakın zamanda telefonun kullanımına engel olacak büyük bir soruna da yol açma potansiyeline sahip demektir. Ölü pixel’ler de canlı ve kapalı olarak iki türde olabilir Beyaz ekranda kalan siyah ya da farklı bir renk ya da tam beyaz ekranda küçük siyah bir nokta ölü bir pixel olduğunun en kolay öğrenilme yoludur. Dokunmatik için ölü bölge olup olmadığını Screen Touch Test gibi basit bir uygulama ile test edebilirsiniz.

Screen Touch Test
Screen Touch Test
Developer: Nhan Cao Van
Price: Free
  • Şarj Olma

Şarj olmada sıkıntı olup olmadığı şarj cihazı yerine tam oturtulduğunda, sürekli gelip gitme olup olmadığıyla ilk etapta gözlemlenebilir ancak bu sorun şarj cihazının yerleşmesinde sıkıntı olması durumunda, şarj girişinin yıpranması ya da bozulması durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Eğer giriş ve şarj cihazınızın sağlamlığından eminseniz bir süre şarjda tutarak şarj alıp almadığını gözlemleyebilirsiniz. Bazı telefonlarda batarya sorunlu ise şarj almama sorununun aksine hemen dolduğu şeklinde uyarı da verebilir. Bu gibi durumlarda yani normal süreden daha kısa ya da uzun süren şarj durumlarında şarj olma sorunu var demektir.

  • Arama Yapması

Cihazlar küçüldükçe, antenlere ait bölgelerde de daha ileri teknolojiler geliştirildi ve antenler küçüldü, bu pek çok kişiden eski telefonlarının daha iyi çektiği akıllı telefonların bazı çekim sorunu yaşadığı gibi şikâyetlerden de anlaşılabileceği gibi akıllı telefonlarda bazı durumlarda arama esnasında çekim sıkıntısı olabilmekte ve en kolay ortaya çıkan arızalardan birisi olmaktadır. Eğer arama esnasında ses sıklıkla gidiyorsa bunun bir sebebi antenden kaynaklı bir arıza olabileceği gibi ahizenin ses giriş çıkışlarından da kaynaklanabilir. Bunu basit bir arama yaparak gözlemlemeniz mümkün, ancak sorunun nereden kaynaklandığı yine uzman bir bilirkişi ile daha doğru öğrenilebilecektir. Telefonu test ederken giden sesin de sorunlu olup olmadığını aradığınız ve sağlamlığından emin olduğunuz bir telefon ile test ederek öğrenmelisiniz.

  • Kamera Çekimi

Telefon kameraları hem yazılımsal hem de donanımsal olarak sorun yaşayabilmektedirler. Telefonu güncellemeler alınmasına ya da fabrika ayarlarına getirilmesine rağmen kamera çekiminde sorun yaşanıyorsa muhtemelen sorun donanımsaldır. Ayrıca her fotoğrafta aynı noktada çıkan kararma ya da iz için de merceği dışarıdan temizlediğinizde sorun düzelmiyorsa ciddi bir sorun var demektir.