HTC Re Kamera inceleme

0
667

HTC yaptığı etkinlikte HTC Desire Eye ve HTC Re Camera’yı tanıtmıştı. Telefon ile istediği fotoğrafları çekmekte zorlanan kullanıcılar için özel olarak tasarlanan HTC Re isimli kamera sayesinde daha estetik görüntüler elde etmeniz mümkün. Re Camera’nın faydaları saymakla bitmeyebilir. Örneğin koşarken fotoğraf çekebilirsiniz. GoPro niyetine bisiklet sürerken istediğiniz görüntüyü alabilirsiniz. Bunun yanında telefonu tutmakta zorlanacağınız çekimleri rahatça yapabilmenizi sağlayabilir.

htc-desire-re-eye

HTC tarafından duyurusu yapılan ancak fiyatı henüz belirlenmeyen cihazın bizleri tatmin edecek özellikleri bulunuyor. Kapasitesi kısıtlı olsa bile yalnızca video ve resim çekebilmek için ideal bir cihaz. 200 Dolar gibi bir rakamla karşımıza çıkacağı düşünülen RE Camera’nın 16 megapiksellik bir kamerası bulunuyor. HTC’nin ortaya attığı ve geliştirerek son forma soktuğu bu fikir daha güzel modellerin gelebilecek olmasına işaret.

Görüntü aktarımı sağlayan Periskop’u andıran HTC Re tasarımı ve görüntüsüyle bir hayli ilginç duruyor. Telefonlarında olduğu gibi kamerada da plastiği tercih eden HTC’nin bu minik zaafını, cihazın bize verdiği tutuş hissiyle unutabiliyoruz. 8 GB dahili depolama alanına sahip olan cihazımızı dilersek microSD kart desteğiyle yükseltebiliyoruz. HD kalitesinde uzun video çekmek isteyenler için sevindirici bir özellik.

htc-re-inceleme-resimleri

Küçük USB girişi altın yer alan cihazın altında tripod ve kulaklık yeri bulunuyor. Cihazı kutudan çıkan parça ile boynunuzda taşıyabilirsiniz. Bunun yanında cihazın diğer kısımlarına baktığımızda iki adet düğmesi bulunuyor. Metalik renkteki ana düğme kamera etkinleştirme ve video kaydını sağlıyor. Kısa zamanlı bastığımızda kamera modu, uzun bastığımızda ise video çekimi yapıyor. HTC Re Camera’nın önünde de ağır çekim düğmesi bulunuyor. Bu düğmeye basılı tutarak çekeceğiniz videoları ağır çekimli yapabiliyorsunuz.

Kamera Özelliği

16 Megapiksel kameraya sahip olan cihazın 146 derecelik geniş açıyı kaydedebilme özelliği yer alıyor. Re ile fotoğraf ve video çekebilirsiniz. Bunun yanında HTC’nin size sunduğu ağır çekim ve time-lapse videolar da oluşturabilirsiniz.

htc-re-camera-20

Time-Lapse nedir?

Vine videoları desek hatırlar mısınız acaba? Kısaca video çekerken videoyu duraklatıp farklı yerden devam edebileceği şekilde yeniden başlatmak diyebiliriz.

7/24 açık olan Re cihazınız her an tetikte. Cihazı hareket ettirdiğiniz anda Re kendini fotoğraf çekmeye hazırlıyor. Kameranın kendini hazır hale getirmesi 1-2 saniye sürüyor. Fotoğrafın çekilmesi ise 1 saniyenin altında gerçekleşiyor. Ancak anı yakalamak isteyen kişiler bu süreler karşısında başarsızlığa uğrayabilir.

Fotoğraf çekerken ilk başta zorlanabilirsiniz. Sizin çekmek istediğiniz yeri tutuşunuzdan dolayı Re farklı tanımlayabilir. Bunun önüne geçebilmek için RE’ye alışmanız gerekiyor. Ayrıca fotoğraf çekerken dengeyi tutturma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 Video çekme özellikleri

1080 P kalitesinde videolar çekmenize olanak tanıyan HTC Re’nin fps gücü 30. Düşünülenin aksine Re’nin video çekme konusunda çok profesyonel olduğu söylenemez. Üstelik 4K özelliği de bulunmuyor. Ancak bunlara karşın RE video kaydetme konusunda çok da başarısız sayılmaz.

HTC-Re-Desire-8

Time-lapse

Time-Lapse modunu kullanmak için telefona ihtiyacınız olduğundan kurulumu biraz zahmetli olan Time-Laps özelliği RE’de düşünülen en güzel özelliklerden biri. Doğada Re kamerasıyla kendinize belgesel yaratabilir, kendi filminizi oluşturabilirsiniz.

HTC Re’yi almalıyım?

Öncelikli olarak telefon, aksesuar gibi ürünler tavsiye üzerine alınır. Arkadaşınız ben bunu kullandım çok beğendim diyerekten size kendi cihazının aynısını aldırabilir. Bu ülkemizde sıkça yaşanan bir durum. Ancak onun beklentisiyle sizinki bir olmayacağı için dikkatli olmanız gerekiyor.

htc-re-camera-front-macro-1500x1000

Özellikleri ve bir ilk olması itibariyle başarılı bulduğumuz HTC RE’nin gelişmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Almışken iyisini ve kalitelisini alayım diyorsanız RE beklentilerinizi karşılamama gibi bir sorun çıkarabilir. 100 Dolar civarında olsaydı hiç düşünmeden alın derdik ancak fiyatın bizim beklediğimizden 2 kat yukarıda olması herşeyi mahvediyor.

Ancak ben doğayı, fotoğraf çekmeyi, teknolojik yenilikleri, dağcılığı, doğa sporlarını çok severim; Param da var diyorsanız RE’nin özelliklerinden yararlanabilir farklılığa imza atabilirsiniz.