Hafıza Kartının Faydası Var Mıdır? Hafıza Kartı Nasıl Takılır?

0
92

08Cihazlarda Hafıza Doluluğu Problemi Yaşayanlar İçin Ek Hafıza Kartının Faydası Nedir?

Tablet, fotoğraf makinesi ve cep telefonu gibi cihazların kullanım yoğunluğunun artması ile beraber, yüksek dosya boyutuna sahip film, fotoğraf, video ve müzik gibi içerikler cihaz hafızasında gittikçe daha çok yer kaplamaya başlar. Bu durumlarda kullanıcılar sistem belleği yetmemesi gibi problemler yaşarlar. Bu cihazların kullanım rahatlığını etkileyen bir faktördür. Çünkü bu durumu yaşayan kullanıcı, çoğunlukla ihtiyaç anında bir fotoğraf çekmek istese dahi bellek dolu uyarısını alır. Bu da sosyal medya içerikleri üretme ve diğer önemli anların kayıt altına alınmasında sorun teşkil eder. Kullanıcı bu sorunu gidermek için ilk olarak, ek hafıza kartı temin etme yoluna gider.

Ancak bazı cihazlarda, cihazın dahili hafızasına ilaveten çoğunlukla pil kapağı içinde hafıza kartı girişi bulunurken, bazılarında ise bu giriş bulunmuyor. Her ikisi için de sorunu giderecek adımlar bulunmaktadır. Bulunmayanlar için yegane çözüm, cihazlardaki içeriklerin düzenli olarak bir harici diske ya da bulut depolama hesaplarına aktarılmasıdır. Bu sayede cihazdan seçilen diğer depo birimine resim aktarma, müzik ve video aktarma gibi işlemler gerçekleştirilerek; cihazın dahili hafızasında yer açılır. Cihazın hafızasında yer açılması hem cihazın işlem performansını arttırır hem de hafıza doluluğu ile doğru orantılı kasma vb. problemleri ortadan kaldırır.

İlave Hafıza Kartının Takılması İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu hafıza kartları, cihazın arka kapak içerisinde ya da yan kısmında yer alan girişlere yerleştirilerek kullanılır. Bazı cihazlarda bu girişler kolaylıkla açılır kapanır yapıda iken, bazılarını ise iğne yardımı ile açmak gerekebilir. Bunun için piyasada satılan, bu girişleri açmaya yardım eden aparatın bulunduğu kitler bulunmaktadır. Bu ürünler ile kolayca bu kapaklar da açılabilir. Bu kitin kutu içeriğinden çıkan iğne bu konuda kullanılacak kullanışlı bir aparattır. Bu sayede rahatlıkla hafıza kartlarını yuvalarına yerleştirmek mümkündür. Sonrasında cihazın hafıza kartını algılaması için çok kısa bir süre beklemeden sonra, hafıza kartı kullanıma hazır hale gelir.

İlave Hafıza Kartı Ne İşe Yarar?

Hafıza kartının cihaza takılmasından sonra kullanıcı, dahili hafızadan yeni hafıza kartına resim, video, oyun, müzik ve uygulama taşınması işlemi yapılarak cihaz performansını artırılırken ve dahili hafızasında yer açabilir. Cihazın dahili hafızasına ilave olarak, ek bir depolama hafızası sunar. Bu sayede depolama kapasitesini arttırır. Cihaz hafızasının mümkün oldukça boş tutularak ekstra içerikler için, hafıza kartının kullanılması ile de cihazın işlem performansı maksimize edilir.

İlave Hafıza Kartı Kullanımı Kolaylaştırır Mı?

Ek hafıza kartı kullanımı; hafıza derdi olmadan, yüksek işlem hızı ile cihazların kullanımı kolaylaşmaktadır. Kullanıcılara daha fazla fotoğraf ve video çekebilme, daha çok oyun, müzik ve içerik depolayabilme kolaylığını sağlar. Böylece kullanıcı cihazdan maksimum verim elde eder.

Hafıza Kartlarının Özellikleri

Kullandığı tablet ya cep telefonunda ilave hafıza kartı girişi olanlar diğerlerine göre daha şanslıdır. Çünkü 2 gb kapasiteden başlayarak 256 gb kapasiteye kadar sd ve micro sd kartları temin ederek, ilave hafızaya sahip olabilirler. Micro sd kartlar yeni nesil kartlardır ve işlem hızları sd kartlara göre oldukça fazladır. Hafıza kartı tercih ederken, işlem hızına da dikkat edilmesi gerekir. Bu konuda cihazın ne kadarlık bir ek hafıza kartına için verdiği de önemlidir. Çünkü bazı cihazların teknik özelliklerinde örneğin; “32 gb’a kadar ek hafıza kartını destekler.” gibi ibareler yer alır. Hafıza kartı almadan kapasiteyi belirlemek için buna da dikkat etmek gerekir.

 

Tıklayınız

Bebop 2 Fpv Pack Teknik Özellikleri ve Kutu içeriği