Hafıza kartına uygulamalar nasıl taşınır?

0
37473

Android cihazlar için bellek miktarı her geçen gün artarken, SD Kartı desteği Android temelli cihazlarda fazlasıyla mevcut. Cihazınızda her zaman takas edebileceğiniz ucuz, tek kullanımlık ve kolayca değiştirilebilir bir ilave hafıza alanına sahip olmak, hala Android temelli cihazların sahip olduğunuz çok kullanışlı bir özelliktir ve daha küçük bellek boyutlarına sahip cihazlar için son derece faydalıdır.

Bu nedenle, bugün dâhili belleği boşaltmak için uygulamaları kolayca SD Karta nasıl aktaracağınızı size göstereceğiz.

Android‘in en yeni sürümleri, harici depolama alanını destekleme konusunda sürekli kendisini geliştirmeyi başardı.

Google‘ın bu özelliği bir süre yenilemeye çalışmasına rağmen, yazılım güncellemeleri için SD Kart desteğine ve yeteneklerinin büyük bir bölümüne güvenen gelişmekte olan pazarları hedefleyen Android One serisi akıllı telefonlar için SD Kart desteğini korumak gerekiyordu. Bunun anlamı, uygulamaların ve dosyaların SD Karta taşınması için basit ve kolay bir şekilde dâhili bir desteğe sahip olma zorunluluğudur. Bu, üçüncü parti uygulamaları gerektiren ve bazen ayarlarla uğraşan bir şeydi ancak bu sefer oldukça basitti.

Öncelikle 6.0 versiyonunda yeni bir SD Card taktığınız zaman sistem kendisi bu harici kartı verimli kullanabilmek için biçimlendirmeye ihtiyaç duyacaktır. Biçimlendirme, bilindiği gibi tüm diskin içindeki mevcut verileri de sileceği için bu işlemi yapmadan önce kart içindeki tüm verilerinizi yedeklediğiniz den emin olunuz. Daha doğrusu tüm verileri başka bir yerde muhafaza ettiğinizden emin olunuz. Çünkü işlem yani biçimlendirme sonrasında mutlaka verileriniz silinmiş ve cihazın kullanımına hazır hale gelmiş olacaktır.

Biçimlendirme işlemini Uygulamalara geldikten sonra buradan Ayarlara gelerek hafıza ve oradan da yeni kartınızı sd card olarak seçip biçimlendir demeniz gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda kartın kullanımında problemler yaşanmaması için sistem sizi biçimlendirmeye zorlamasa bile kullanmaya başlamadan önce biçimlendirme yapmanızı tavsiye ederiz.

Biçimlendirme işlemi tamamsa artık uygulamamızı karta taşıyarak dâhili hafızada yer açmaya başlayabiliriz. Dâhili hafızada yer açmanın ne gibi faydalar sağladığından yazımızın sonunda bahsedeceğiz. Öncelikle bir uygulamayı SD Karta taşımak için Ayarlar’a gidin:

Ardından, cihazınızda yüklü tüm uygulamaların bir listesini gösterecek “Uygulamalar” ı seçin:

SD Karta taşımak istediğiniz uygulamaya dokunun;

Buradan “Depolama” seçeneğini seçin:

Değiştir” seçeneğine dokunarak uygulamanın hangi depolama alanının türünü kullanması gerektiğini değiştirebileceğiniz ekrana gelirsiniz. Buradaki seçenekleriniz normalde Dâhili Hafıza ya da SD Kart olarak görünecektir.

Başka bir yere taşımayı seçerseniz, size yardımcı olması için klasör seçmenizi sağlayacak ayrı bir pencere gelecektir.

 

İlerlemek için düğmeye dokunmanız yeterlidir ve işinizi bitirdikten sonra uygulamanız SD Karta aktarılır:

Marshmallow’dan beri, bu işlem gerçekleştirmek artık çok daha kolay ve her zamankinden daha stabil çalıştığı ortada. Bir uygulamayı SD Karta aktarmanın tam olarak ne faydası olduğunu merak ediyorsanız, hemen söyleyelim, cihazın dâhili belleğinden yerden tasarruf edebilmenizdir. Düşük depolama alanı sistemin yavaşlamasına yol açabileceğinden sürekli bu konu hakkında uyarılar alıyorsanız veya performansta ani bir düşüş fark ettiyseniz, dâhili depolama alanındaki kullanılabilir alan yokluğu nedenlerden biri olabilir ve bu yöntemi kullanarak sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

Ayrıca, uygulama verilerinizin tamamı SD Kartta kalır; bu da, yeni bir cihaza girip tüm eski uygulama öğelerinizi yeni telefonda da kolayca kullanıma hazır hale getirebilirsiniz demektir.

Sd karttan silinen fotoğrafları nasıl geri getirebiliriz?

Hafıza Kartının Faydası Var Mıdır? Hafıza Kartı Nasıl Takılır?

 

Tıklayınız