Güvenli Klasör Nedir Ve Nasıl Kullanabilirim?

0
97

Dosya sistemi yardımcı programlarının hesaplama yaparken varsayılan olarak göstermediği bir klasör veya dosyadır; gizli klasör (bazen gizli bir dizin) veya gizli bir dosya, dizin listesidir. Genellikle kullanıcı tercihlerini depolamak veya bir yardımcı programın durumunu korumak için kullanılırlar ve genellikle çeşitli yardımcı programlar kullanılarak örtük olarak oluşturulurlar. Bir güvenlik mekanizması değildir, çünkü erişim sınırlandırılmamıştır – genellikle amaç, bir dizin listesinin içeriğinin görüntülenmesini kullanıcının doğrudan oluşturmadığı dosyalarla “dağıtmak” değildir.

Unix benzeri işletim sistemlerinde, genellikle nokta karakteri veya nokta karakteri ile başlayan nokta dosyası (örneğin, /home/user/.config) olarak adlandırılan herhangi bir dosya veya klasör gizli olarak ele alınır – örn. Ls – bir bayrak (ls-a) kullanılmadığı sürece komut görüntülenmez. Komut satırlarının çoğu, joker karakterlerle başlayan dosyalarla eşleşmiyor. Joker karakterin kendisi açık değilse. (Bu bazen yapılandırılabilir, örneğin, BASH’daki DotGlob seçeneği).

Güvenli Dosyalar Nasıl Oluşturulur?

Dosya adlarının önceliği a. Unix’te saklı olması, muhtemelen gösterilmemesinin istenmeyen bir sonucuydu. Kullanıcı başına yapılandırmayı veya bilgilendirici metni depolamak için kullanıcının giriş dizininde kimsenin görmesini istemediğiniz bilgiler ile noktalı bir dosya oluşturulur. İlk kullanımları, Bourne kabukları ve uyumlu C kabukları ve kabukları için yapılandırma dosyaları ve her ikisi de parmak tarafından kullanılan .plan ve .project gibi iyi bilinen dotfiles .profile, .login ve .cshrc. komut komutları. GNOME gibi, bash’dan masaüstü ortamlarına kadar pek çok uygulama, kullanıcı başına yapılandırmasını bu şekilde tutar, ancak Unix / Linux FreeDesktop.org XDG Temel Dizin Özelliği, kullanıcı yapılandırma dosyalarını gizli olmayan dosyalardan dotFiles’ın $ HOME’dan hareket ettirilmesini hedefler.

MS-DOS ve diğer DOS sistemlerinde, dosya dizini girdileri, attrib komutu kullanılarak işlenen bir gizli dosya özniteliği içerir. Gizli özniteliği olan dosyaları görüntülemek için komut satırı komutunu dir / ah kullanın.

Android Sistemde Güvenli Klasör

Android işletim sistemi, akıllı uygulamaların görünmemesi veya klasörün saklama yeri içeriğinin bulunmaması için boş .nomedia dosyaları kullanır. Bu, dijital fotoğrafların ve dijital müzik dosyalarının görüntü galerilerinde görüntülenmesini veya MP3 çalar uygulamalarında oynatılmasını önler. Bu, diğer klasörlerdeki kişilerin arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla özel olarak paylaşılmasına izin verirken, indirdiğiniz sesli posta dosyalarınızın bir oynatma listesindeki şarkılar arasında çalınmasını ve kişisel fotoğraflarınızın gizli tutulmasını engellemek için kullanışlıdır. .nomedia dosyasının dosya sistemi veya işletim sistemi üzerinde hiçbir etkisi yoktur, bunun yerine her uygulamanın farklı dosyaların varlığına saygı göstermesine bağlıdır.

Windows Gezgini altında, bir dizinin içeriği yalnızca öntanımlı CLSID klasör adının sonuna ekleyerek gizlenebilir. Dizin hala görülebilir, ancak içeriği Windows Özel Klasör çeşitlerinden biri haline gelir. Ancak, bu dizinin gerçek içeriği hala CLI komutu kullanılarak görülebilir

Güvenli Kasör Nasıl Kurulur?

 • Uygulamalar
 • Ayarlar
 • Kilit Ekranı ve Güvenlik
 • Güvenli Klasör
 • İleri>Başlat>Onayla>Kilit Türü Seçin>İleri>Kilit Şifresini 2 defa onaylayın>Kurulum Tamamlandı.

Güvenli Kasör Nasıl Kaldırılır?

 • Güvenli klasör ekranında Alt Altta duran üç noktaya tıklayın
 • Ayarlar
 • Diğer Ayarlar
 • Kaldır
 • Kaldır
 • İşlem tamamdır.

Tıklayınız

Google Dokümanlar indir

Google Ödüllü Anketler İndir

Samsung Bixby Nedir?