Göz Taramasının (İris) Temel Prensibi Nedir?

0
5

            Modern çağın getirdiği sonsuz seçenek güvenlik algısını da yeni baştan düzenledi. Yeni nesil güvenlik tedbirlerinde biyometrik sistemler ön plana çıkmaktadır. Biyometrik sistemlerde başlıca parmak izi tarama, ses, yüz, el geometrisi ve iris tarama uygulamaları kullanılmaktadır. Parmak izi tarama teknolojisine göre daha güvenlikli bulunan iris göz tarama son dönemin favori güvenlik tedbiri olarak hayatımızda yerini almıştır.

 İris Taraması Nedir?

            İris gözbebeğimizin renkli halkasına verilen isimdir. Her insanın gözü parmak izi gibi eşsizdir, İriste 250‟den fazla görsel karakteristik bulunmaktadır. Bu sebeple güvenlik konusunda iyi bir kriterdir. İris taraması sıralı işlemler ile irisinize dayalı kimlik profili oluşturmaya dayanır. Bu profil ilk olarak tanıma sistemi IR kamerasının irisin renksiz bir fotoğrafının çekilmesiyle başlar, böylelikle kişinin kendi arzusuyla kameraya bakmasına dayalı ilk güvenlik adımı gerçekleşir. Bu görüntü kullanılan yazılım aracılığıyla işlenerek iris görüntüde ayırt edilir, böylelikle gerçek taramanın yapılacağı alan bırakılır ve gereksiz alan kullanım dışı kalır. Bir sonraki adımda irisin dijitalleştirilerek kodunun çıkarılmasını sağlar.

            Demodulasyon ismi verilen işlemle oldukça karmaşık bir algoritma ile DNA koduna benzer bir kod oluşturulur. Bu kod IrisCode ® olarak tanımlanan kod “2D Gabor wavelets ismindeki fonksiyon ile minimal boyuta küçültülür ve kodlar arasında karşılaştırmalar yapabilen büyük veri tabanlarına da aktarılır. Bu kodlar oldukça güvenlikli sistemler üzerinden şifrelenir. Tüm detayların düşünüldüğü sistemde insan canlılığını algılayabilen tek biometrik sistem olması sebebiyle ölen kişi üzerinde çalışmaz, herhangi bir durumda sizin izniniz olmadan kullanılması mümkün değildir.

 Neden İris Taramasını Kullanmalıyız?

            Bahsi geçen bu şifreleme sisteminin bir güvenlik açığı olup olmadığı kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. İris her insana özgü yapıda olduğu için herhangi bir karışıklığa sebep olmayacağı gibi İrisCode ile şifrelenerek güvence altına alınır. Bu sistemle dünyadaki tüm kodlar karıştırılmadan eşleştirme yapılabilir. Bu sayede günümüzdeki en güncel koruma tedbiridir. Herhangi bir kod, anahtar, ses kaydı tutulmadığı için kişinin dışına çıkması mümkün değildir. Bu sayede unutulan ya da başkalarının eline geçen şifrelerin taşıdıkları riskleri taşımaz. Iris tarayıcısı, kişinin tek irisinde 200’e kadar, iki irisinde toplamda 400 tanımlayıcı kızıl ötesi filtre ile kaydetmektedir. Sistemin yanlış bir iris taramasını kabul etme oranı, yani hata payı 1/10 üzeri 42’dir. Bir yandan güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılırken bir yandan şifre ile ilgili ayarlar sebebiyle oluşan sorunların ortadan kalkmasını sağlayan İris Tarama Sistemi kullanıcılar için oldukça idealdir, göze temas gerçekleşmez ve göze hiçbir zararı olmadığı testler sonucunda kanıtlanmıştır.

            İris taraması en çağdaş güvenlik yöntemi olarak birçok otorite tarafından kabul görmüştür. Devlet güvenlik sistemlerinde dahi kullanılmaktadır, yüksek güvenlik gerektiren havaalanı, banka gibi çalışma alanlarında kullanılmaya başladığı gibi hijyen gerektiren hastane, laboratuvarlarda da ilk tercihtir. Telefon ve tabletlerimizin ekran kilit alanında da bu teknolojinin kullanılması kilit ekranı konusundaki güvenlik endişelerini rafa kaldırmaktadır. Artık telefonların kilit ekranları da iris tarama sistemi ile üretilmektedir. Bu şekilde içinde birçok özel bilgi barındıran telefon ve tabletlerimizin kötü niyetli kullanımına karşı tedbir alınabilir. Gözünüzü tanımaması durumuna karşı da belirlenen diğer kilitler ile giriş güvenle gerçekleştirilebilir. İris tarama sistemi güvenlik tedbirlerinde riske girmek istemeyenler için vazgeçilmez bir tercihtir.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular