Google Pixel & Pixel XL özellikleri ve fiyatı

0
701

Milyonlarca Google kullanıcısının merakla beklediği etkinlikte Google Pixel ile Google Pixel XL model isimli cihazların tanıtımı gerçekleşti. Uzun yıllar boyunca Nexus adı altında duyurular yapan Google tercihini Pixel’den yana kullandı ve yeni bir sayfa açılmış oldu.

Pixel özellikleri resmi olarak duyurulmadan önce hakkında pek çok sızıntı haber paylaşılmıştı ve genel hatlarıyla paylaşılan bu bilgilerin dışında bir farklılık gerçekleşmedi. Pixel ile Pixel XL arasında ekran boyutunun büyük olmasından dolayı ufak farklılıklar bulunuyor.

Pixel 5 inç Full HD AMOLED, 441 ppi, değerlerine sahipken, Pixel XL 5.5 inç QHD AMOLED, 534 ppi özelliklerini barındırıyor. Bunun yanında Pixel’in batarya kapasitesi 2.770 mAh iken, bu değer XL’de 3450 mAh.

google-pixel-specs-pixel-xl-specs

Google Pixel ailesindeki iki cihazın ortak özelliklerine göz atıldığında ise, 4GB LPDDR4 RAM (Bellek), 32, 128 GB ROM (Hafıza), Snapdragon 821 Quad Core işlemci, 12.3 MP ön ve 8 MP arka kamera bulunduğunu söylemek mümkün. Her iki cihaz da parmak izi sensörü ve 4K kalitede video çekim yapma özelliklerine de sahip.

Google Asistan ve Nougat

Geliştirdiği yeni Google Asistan’ı Pixel modellerine de yerleştiren Google, cihazda Android 7.1 (Nougat) işletim sisteminin geleceğini duyurdu. Bu da yeni cihazların tüm dünyada ses getireceğinin, akıllı cihaz piyasasında hareketliliğe yol açacağının habercisi.

4K fotoğraf, Full HD video ve Google Fotoğraflar 

Google, Pixel modellerinde bulunan F/2.0 diyafram değerine sahip kamera ile alanında en iyi olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca geliştirilmiş image ve video stabilisation teknolojileri ile eliniz titrese bile daha kaliteli resim ve videolar çekmeniz mümkün hale geliyor.

Yüksek çözünürlükteki fotoğraf ve videoları saklamak için geliştirilen Photos uygulamasına sınırsız içerik yükleyebilecek, telefon ROM’u dışında dosyalarınızı ek bir alanda saklayabileceksiniz. Görsel ve medya dosyalarının Google Photos’a yüklenmesi için senkronizasyonu açık konuma getirmeniz yeterli.

pixel-google

Google Allo ve Duo

Whatsapp’a rakip olarak geliştirilen ve daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen Google, Allo ve Duo araçlarını Pixel modellerinde yerleşik olarak kullanıcılara sunuyor.

Google Pixel ne kadar ? 

Pixel modellerinin fiyatı 649 dolar olarak belirlendi. Özellikleri itibariyle üst seviye cihaz olan Pixel’i şuan itibariyle yalnızca Amerika’da ön sipariş yöntemiyle alınabiliyor. Türkiye’ye ne zaman geleceği bilinmiyor, gelmesi durumunda ise 2300-2700 fiyat aralığında bir etikete sahip olacağı tahmin ediliyor.

Ne zaman çıkacak? 

4 Ekim tarihi itibariyle tanıtımı gerçekleştirilen Pixel ve Pixel XL çıkış tarihi 20 Ekim olarak belirlendi. Ön sipariş vermek isteyen kullanıcılar ise 13 Ekim’i beklemek zorunda.