General Mobile 4G görüntülü konuşma nasıl yapılır?

0
22429

General Mobile 4G , geçtiğimiz yıl, uygun fiyatlı ve gelişmiş özellikler barındırması sebebiyle akıllı cihazlarla yeni tanışan veya ekonomik cihaz arayışında olan mobil kullanıcıların tercihi oldu. Haliyle internet üzerinde Google ile ortak olarak geliştirilen GM 4G (Android One) ile ilgili çeşitli aramalar yapılıyor. Bunlardan biri de görüntülü görüşme özelliği. Pek çok kullanıcı General Mobile 4G’nin görüntülü konuşma desteğinin olup olmadığını soruyor. Dilerseniz bu sorunun yanıtına hızlıca göz atalım.

GM 4G kameraya sahip olması sebebiyle görüntülü konuşmayı destekliyor. Ancak karşımızdaki kişiyle videolu görüşme yapmak için üçüncü parti uygulamalardan yararlanmamız gerekiyor. Yani rehberden numaranın üzerine gelip”Görüntülü ara, video araması yap” şeklindeki bir seçeneğe basamıyoruz. Çünkü böyle bir özellik GM 4G de dahil olmak üzere çoğu cihazda bulunmuyor.

GM 4G (Android One) görüntülü arama nasıl yapılır?

Peki birini görüntülü aramak için ne yapmak gerekiyor? Yukarıda da belirttiğimiz gibi sesli görüşmenin yanında görüntülü sohbet edebilmek için Android için özel olarak geliştirilen uygulamalardan yararlanabiliriz.

GM 4G görüntülü arama için hangi uygulamaları kullanabilirim?

Görüntülü konuşma yapmak için Google Play Store’da onlarca uygulama bulunuyor. Ancak biz yalnızca en çok indirilen ve kullanılanları listeleyeceğiz.

1-Skype

Android için ücretsiz indirebileceğiniz Skype’ta görüntülü konuşma yapılabiliyor. Bunun için Skype hesabına sahip olmanız gerekiyor. Aynı şekilde karşınızdaki kişinin de. Uygulamayı indirmek ve kaydolmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

Skype - Ücretsiz IM ve çağrı
Skype - Ücretsiz IM ve çağrı

2- Facebook

Facebook’un uzun zamandır kullanıcılarına sunduğu video araması yapma özelliğini Facebook uygulamasını indirerek gerçekleştirebilirsiniz.

Messenger
Messenger
Developer: Facebook
Price: Free

3- Hangouts 

GM 4G’de ön yüklü olarak gelen Google iletişim aracı Hangouts’u kullanarak da görüntülü arama yapmanız mümkün.

Hangouts
Hangouts
Developer: Google LLC
Price: Free

4- Google Duo

Hangouts’un popülerliğini yitirmesinin ardından Google tarafından geliştirilen ve gayet kolay kullanıma sahip olan Duo ile arama yapmak için her iki tarafta da uygulamanın kurulu olması ve uygulama erişim izninin açık olması gerekiyor .Duo’yu başlatın. Arama yapacağınız kişiyi seçerek görüntülü konuşma araması isteği yollayın. 

5- Whatsapp

Henüz Beta sürümde olsa da Whatsapp’ta görüntülü konuşma dönemi başladı. Whatsapp’ın güncel beta sürümünü indirin. (Aynı şekilde karşı tarafta da aynı sürümün yüklü olması gerekiyor.) Arama simgesine basarak video aramasına dokunun. 

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free