Gboard – Google Klavye indir

0
1123

Google, Gboard uygulaması ile arama çubuğunu destekli bir klavye uygulaması geliştirdi. IOS’ta uzun süredir kullanılan bu uygulama artık android’te geldi. Hızlı ve foksiyonel bir klavye. Klavye ayarları çok basit ve kolay ayarlanabilir. Standart klavyeden sıkılanlar için çok ideal olan bu klavye renkli tema seçenekleri ile göze’de hitap etmekte. Ben siyah tema tercih ediyorum. Cihazı güç tasarrufunda bulundurur ve gece karanlığında mesaj yazarken gözleri ağrıtmaz.

Gboard kurulum

aşağıdaki link’e tıklayıp yüklemeyi yaptığımızda. Dil ve giriş ayarlarımızı Gboard olarak seçiyoruz ve varsayılan klavyeyi Gboard olarak ayarlıyoruz.  Son olarak ek dilleri ayarlıyoruz. 120’den fazla dil desteği ile evrensel klavye.

Gboard Klavye ayarları

  • Tercihler

Özel giriş stillerini ayarlayarak size kolay kullannım sunmakta, Örneğin; Türkçe (PC) kullanarak notebook klavyesi gibi enter, shift tuşu, nokta, virgül hemen elinizin altında tuşlar bölümünde ise; rakam satırı, emoji değiştirme, dil değiştirme, ses giriş tuşu, simge klavyesinde emojileri gösterme, düzen bölümünde, tek elle kullanım modu ile ister sağ elle isterseniz sol elle kullanabilirsiniz. Klavye yüksekliğini ayarlayarak parmak uzunluğuna göre ayarlamanızı yapabiliyorsunuz. Tuş basma bölümünde ses çıkar, titret, titreşim gücü, pop-up aç, simgeler için uzun bas, tuşa uzun basma gecikmesi yer almakta.

  • Tema desteği

Gboard’ta birbirinden renkli klavye sunmakta. İsterseniz duvar kağıdınız ile uyumlu hale getirirsiniz, isterseniz klavye yüksekliğini ayarlayabilirsiniz, isterseniz tuşların kenarını açabilirsiniz. Kendi resminizi klavyeye ekleyerek egoları tavan olabilir.

  • Metin öneri ve düzeltme

Gboard kullanırken yazdığınız yazıları önerilerini görebilir ardına gelebilecek kelime için yardımcı olur. Rahatsız edici kelimeleri önleyerek çocuğunuz bir şey yazdığında kötü kelimeleri engeller. Rehberinizden isimleri öğrenir. Google’ın tüm hizmetleri birlikte çalışırlar kişisel önerilerden Google uygulamaları ve hizmetlerinden girdiğiniz verilerden öğrenir. Google arama çubuğuna ne yazarsanız klavyeniz de bunu öğrenir.

Otomatik düzelt yazım yanlışı yaptığınız kelimeleri otomatik olarak düzeltir. Noktadan ve özel isimler büyük harf olarak düzeltir. Çok dilli yazma desteği ile hem yurt içi ve yurt dışı görüşmeler yaptığınızı varsayıyorum. hem türkçe klavye hem de ingilizce klavyeyi space tuşu ile değiştirebilirsiniz. çift boşluk tuşuna iki defa tıklarsanız. son kelimeye nokta ekler.