Flas İle Bildirim Nedir?

0
44

Telefon, icadından itibaren büyük ilgi toplamış, iletişimi ciddi anlamda kolaylaştırmış, günbegün üzerine çalışılıp geliştirilmiştir. İcadından onlarca yıl sonra bile temel işlevini korumakla beraber ciddi anlamda küçülmüş ve karmakarışık onlarca özellik ve uygulama ile çok daha küçük boyutta kullanımımıza devam etmiştir. Kamera ve flaş özellikleri bu özelliklerden sadece ikisidir.

Kamera Nedir?

Günümüz telefonlarının en önemli özelliklerinden olan kamera kullanıcıların fotoğraf çekebilmesini ve hafıza yardımıyla telefonlarında saklayabilmesini sağlamaktadır. Önceleri sadece 2 megapixel gibi oldukça düşük çözünürlükte çekimler yapabilen telefon kameraları, telefonun kendisi gibi gelişmiştir ve günümüzde F1.6 gibi oldukça iyi diyafram değerleriyle yüksek kalitede çekimler yapabilmektedirler. Kullanımı yaygınlaşan sosyal medya ortamlarında bu fotoğraflar dur durak bilmeden paylaşılmaktadır. Artık kaliteli fotoğraf çekebilmek kişilerin benlik saygısı, sunumu ve özgüveni açısından önemli etkenler haline gelmektedir. Artık bu denli önemli olan kameraların bir ortak noktası ise flash ışığıdır.

 Flaş Işığı Nedir ve Ne işe Yarar?

Flaş kameranın hemen yanında bulunan bir ışıktır. Kamera için ışık kesinlikle gereklidir ve ışığın yeterli miktarda bulunmadığı ortamlarda bu ışığı flaş sağlamaktadır. Fotoğraf çekiminde sadece yanıp sönen flash ışığı video çekimlerinde sürekli yanmaktadır. Flashı kullanmak için flash modunu aktif hale getirdikten sonra görüntü çekimine başlanması yeterlidir. En büyük yararı ise ışık sınırlılığını ortadan kaldırmasıdır.

 Flash Bildirimi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Günümüz telefonlarında özellik çeşitliliği satış stratejisi için gerekli bir özelliktir. Telefonlar özellik sayısıyla doğru orantıda satış başarısı göstermektedirler. Bu gerçeğin farkında olan telefon firmaları, bu işlerin üzerine uzmanlaşmış kadrolarıyla birlikte bu sınırlı alana daha fazla özellik sığdırabilmek adına neler yapabilecekleri üzerine kafa yormaktadırlar. Daha fazla özellik sığdırabilmenin en iyi yöntemlerinden biri olan “var olan özelliği mümkün olduğunca farklı amaçlar için kullan” yöntemi doğrultusunda flash ışığı, bildirimi göstermek amacıyla da kullanılmaktadır. Buna göre, flash ışığı arama, mesaj veya herhangi bir bildirim geldiğinde yanıp sönme hareketinde bulunmakta ve kullanıcısını uyarmaktadır. Bu özelliğin farklı avantajları bulunmaktadır.

Pek çok modelde bu özelliğin erişilebilirlik kısmında bulunması bu özelliğin engelliler önceliğiyle oluşturulduğunu göstermektedir. İşitme engelli kişiler bu özellik sayesinde telefonlarına gelen bildirimleri rahatlıkla fark edebilmektedirler. Diğer yandan telefonlarına gelen bildirimleri daha sessiz bir şekilde almak isteyen bireyler de bu özelliği sıklıkla aktif etmektedirler. Diğer yandan flash bildirimi, karanlık odada bildirim geldiğinde telefonun yerinin kısa sürede bulunmasını sağlamaya son derece yardımcı olmaktadır.

 

Tıklayınız

Bildirim Geldiğinde Kamera Işığını Nasıl Açabilirim?

Oreo Güncellemesi Gelecek Telefonlar nedir?

5 Ghz Wifi Neden Daha Az Çekiyor? (802.11 Ac)