Facebook’da kişi nasıl takip edilir?

0
1025

Bazen, birinin Facebook Zaman Çizelgesi‘ndeki Arkadaş Ekle butonunun yanında, Takip Et adlı ek bir düğme görürsünüz. Facebook’da izleyen kişiler, gerçekte onların arkadaşı olmaksızın, haber yayınınızda onlardan güncelleme alabilirler. Bu sayede karşıdaki kişinin sizi arkadaş olarak eklemesini ya da onaylamasını beklemek zorunda kalmazsınız. Genellikle insanlar gazeteciler ya da halk figürleri gibi insanları izlemekte uygun bir yoldur, zira bu kişilerin yayınlarını takip etmek için pek çok arkadaş isteğine yanıt vermesini bekleseydik zor bir durumda olurduk.

Birini takip etmek, aslında arkadaş olarak onay beklemekten daha kolaydır. Kişinin Zaman Çizelgesi’ne gidin ve Takip Et düğmesini tıklayın. Takip ettiğiniz kişiyi izlemeden çıkarmak için, aynı menü düğmesini tıklattığınızda açılan takip etmeyi kaldır seçeneğini (menüdeki son öğe) seçin.

Herkese açık güncellemeleri çok sayıda yayınlamayı planlayan veya bir kamusal figür (yerel veya ulusal olarak) olan biriyseniz, insanların arkadaş olmanız yerine sizi takip etmesine izin verebilirsiniz (sizi de arkadaş olarak ekleyebilirler, ancak yayınlarınızı görmek isteyen arkadaş olarak atanamadığınız kişilerin isteklerini kabul etmeyeceksiniz).

İnsanların sizi takip etmesini sağlamak için şu adımları uygulayın:

Üstteki büyük mavi çubuğun sağ üst köşesindeki ters üçgeni tıklayın.

Bir seçenekler menüsü görüntülenir.

Ayarlar seçeneğini seçin.

Sol tarafta herkese açık Gönderiler’e tıklayın

Burada Beni Kimler Takip Edebilir kısmında Arkadaşlar yerine Herkes dediğinizde sayfanızda Takip Et butonu’da arkadaşlarınız olmayanlar için açılmış olacaktır.

İnsanlar artık genel yayınlarınızı takip edebilmek için sizi takip et butonuyla takip edebilir ve arkadaşlık isteği göndermek zorunda kalmazlar.

Bu özelliğe girdiğinizde sayfada daha fazla ayar görünür. Bu ayarlar, izleyenlerin Zaman Çizelgesi’ni bulup bunlarla nasıl etkileşim kurabileceğini belirlemenize izin verir. Aynı zamanda bir Twitter hesabı bağlayabileceğiniz bir ayar da burada bulabilirsiniz; böylece tweetleriniz de Facebook’a aktarılır.

Burada yapabileceğiniz bir diğer takip edilme olayı ile ilgili güzellik ise alt tarafta açılan kod kısmındaki kodu harici bir web sayfanıza ya da benzer bir yere gömerek insanların sizinle ilgili bir sayfada da Facebook’u ziyaret etmek zorunda kalmadan sizi takip etmesini sağlayabilecek olmanızdır.

 

Tıklayınız