Facebook Sohbet Geçmişi Nasıl Silinir

0
7157

Diyelim ki yıllar önce birisine pek de uygun olmayan bir mesaj gönderdiniz ve şimdi fark ettiniz ki aslında yaptığınız her işlem Facebook’da kayıt altında kalmış. Açıkçası yazıları arşivlemek demek onları silmeniz anlamına gelmiyor ve mesajlar için açıkça ortalarda silme işlemini yapabileceğiniz bir seçenek bulunmadığı için pek çok kişi arşivleme ile mesajları bir şekilde sildiği yanılgısına düşebiliyorlar.

Facebook yaptığınız işlemleri saklamak konusunda gerçekten çok başarılıdır ve örneğin Facebook‘ta mesajların yayınlanmasından bu yana, sohbet / mesaj geçmişinizi en baştan sonuna kadar birazcık çaba ile görüntüleyebilirsiniz. Çoğu zaman bu hayat kurtaracak bir özellik olabilir belki, ancak kendinizi kurtarmak için gerçekten bir konuşmadan kurtulmamızın gerektiği durumların da hayati önem taşıyacağı zamanlar olabilir.

Varsayılan olarak, Facebook‘taki bir iletiyi silmek istediğinizde, aslında yalnızca arşivlediğiniz den bahsettik.

Evet, bu kadar büyük veri tabanına sahip olmasına rağmen Facebook ağırlıklarından kurtulmak yerine herhangi bir şeyi gerçekten silmemizi zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyor adeta.

Diyelim ki bir mesaja baktığınızda sağdaki küçük X işaretini tıkladınız:

Gördüğünüz gibi, üst kısımda büyük bir Arşiv seçeneği var fakat silmekle ilgili henüz bir seçenek göremiyorsunuz. Devam edin ve mesajı arşivleyin. Bu, birkaç hafta, ay veya yılın üstünde olsa bile bu kişiyle yaptığınız tüm sohbeti kaldıracaktır.

Ancak, sol taraftaki kenar çubuğunun üst kısmındaki küçük Daha fazla bağlantıyı tıklamak suretiyle tüm arşivlenmiş iletileri kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Devam edin ve Arşivlenmiş seçeneğini tıklayın; şimdi yalnızca arşivlenen iletileri görürsünüz. Başta da söylediğimiz gibi, bir iletinin arşivlenmesinin silinmesiyle aynı anlama gelmediği aşikar.

Aslında bilirseniz, Facebook‘taki bir konuşmayı veya iletileri silmek çok kolaydır. Sohbeti ve sohbetin üst kısmında yer alan küçük dişli çark simgesini tıklamanız yeterlidir.

Bir grup seçenek göreceksiniz, ancak ilgilendiğimiz iki öğe İleti Dizilerini Sil ve İletileri Sil.

Sohbeti Sil, o kişi ile yaşadığınız tüm sohbet geçmişini silecektir. Bu seçeneği kullanırken dikkatli olun çünkü tüm konuşma silinir ve kurtarılamaz.

  • Facebook konuşmasını sil

Sadece konuşmanın belirli bölümlerini silmek istiyorsanız, Mesajları Sil’i seçin. Ardından, görüşmede her mesajın yanında küçük onay kutularının göründüğünü göreceksiniz. Mesajları seçin ve ardından Sil üzerine tıklayın.

Artık mesajlar ve konuşmalar gerçekten gizlenmemiş tamamen gitmiş olacak! Yine de tahminimiz Facebook’un bu mesajları bir şekilde belirli bir süre yedek tutacağı yönünde, ancak o mesajı hesabınızda artık göremezsiniz.

  • Facebook Messenger Üzerinden Mesaj(lar)ı Silmek

Ayrıca, Facebook Messenger‘ı kullanarak telefonunuzdan mesajları da silebilirsiniz. Sohbette, sağdan sola doğru hızlıca kaydırın, konuşmayı silmek için bir seçenek göreceksiniz.

Sil üzerine dokunduğunuzda, ileti dizisini silmek isteyip istemediğinizi soran başka bir açılır pencere görürsünüz.

Son olarak, Messenger’ı kullanarak bir ileti dizisindeki tek tek iletileri tek tek iletilere uzun basarak da silebilirsiniz. Küçük bir menü görünür ve Sil seçeneği aktif hale gelir.

 

Tıklayınız