Facebook hesabımı nasıl koruyabilirim?

0
2108

Sosyal medyaya olan bağımlılık arttıkça internet üzerinde taht kurmaya çalışan hacklerların da yüzü gülüyor. Ne kadar çok internet kullanıcısı o kadar çok kişisel bilgi şeklinde tabirler yaratan siyah şapkalı hackerlar (Kötü amaçlı kişiler) adeta oltaya yem takıp sadece bekliyor. Peki, Facebook hesabımızı nasıl koruma altına alabiliriz? Hesabımızın hacklenmemesi ve kişisel bilgilerimizin çalınmaması için ne tür güvenlik önlemlerine gidebiliriz? Facebook hesabımızın çalınmasını engellemek istiyorsak hangi adımları uygulamalıyız? İşte Facebook profilimizin başkaları tarafından ele geçirilmemesi için uygulamamız gereken basit adımlar ve ipuçları.

facebook-guvenlik-ipuclari

1- Güvenli Şifre

Facebook hesabınıza giriş çıkış yaparken, tedirgin oluyorsanız ve yeterince güvenlik önlemi almadığınızı düşünüyorsanız yola ilk önce sağlam bir şifre oluşturarak çıkmalısınız. Facebook için dünyada tek olabilecek yeni bir şifre yaratmanız gerekir. Şifrenizin içerisinde ise sizin için önem taşıyan, ailenizdekilerin isimleri, adınız ve soyadınız bulunmamalıdır. Şifrenizin içerisinde harf, rakam ve sembollerin tümünü kullanmanız gerekir.

Güçlü şifreye bir örnek: k4l0rif3r%im (Rakamları harfe benzettik, daha kolay akılda tutabilmek için. Araya da bir tane işaret sokuşturuverdik, daha güvenilir kıldık.)

Güvenliğinizi tehlikeye atacak şifreler: Ayse123, 123456, Atalay123, AysekalpAhmet gibi..

2- Uygulamalar

Güvenilir bulmadığınız uygulamaları kabul etmeyin. Aynı şekilde -en yakın arkadaşınız olsa bile- size  gönderilen bilmediğiniz davetiyeleri kabul etmeyin. Daha önceden kabul ettiğiniz, kullanıma açık aslı astarı belli olmayan uygulamaları hesabınızdan kaldırın. Uygulama kaldırmak için Ayarlar > Uygulamalar bölümüne gitmeniz ve oradaki uygulamaların üzerine gelerek çarpı işaretine tıklamanız yeterlidir. (Uygulamayı kaldırmaya çalıştığınızda Tüm Hareketleri Sil şeklinde yazı çıkar. Uygulama içinize sinmiyorsa hareket geçmişinin yanındaki kutucuğu işaretleyerek kaldırın.)

3- Hesabınızı ikinci email ile güçlendirin.

Facebook hesabınız tek bir email adresine bağlıysa bu büyük bir hata olabilir. Eğer sisteme kayıtlı tek bir adresiniz varsa buraya tıklayın. Facebook üzerindeki emailinizi dabıllayın.

4- Kişisel bilgileriniz ve görünürlük

Facebook’ta kayıtlı kişisel bilgilerinizin görünürlüğü Herkes ise bi zahmet Arkadaşlar şeklinde değiştirin. Kişisel bilgilerinizin üçüncü kişilerce öğrenilmesi sizin için ciddi sonuçlar doğurabilir. Ya da Facebook’a direkt doğru bilgiler vermekten kaçının.

5- Şifrenizi ara ara değiştirin

Şifrenizi belirli periyotlarla güçlü bir şifreyle değiştirmek hesabınızın çalınmasını olanaksız hale getirir. Bunun yanında şifrenizi tarayıcıya kaydetmeyin. Bilgisayarınıza virüs bulaşması durumunda Web tarayıcısına kayıtlı olan tüm şifreleriniz çalınabilir.

6- Güvenlik Duvarı ve Antivirüs

Hem cep telefonu ve tabletler hem de bilgisayarınız için antivirüs programı kurun. Güvenlik duvarını ise açık tutun. Aygıtınızı düzenli olarak güncelleyin. Güncellemeler firmalarca bilgisayarı yormak ve size zahmet yüklemek için değil güvenliğinizi sağlamak ve iyileştirmeler yapmak maksadıyla çıkartılır.

7- Kimsecikler duymasın

Babana bile güvenme misali şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Şifre muhabbetlerinden uzak durun. Casuslar sizi duyabilir. Örnek: -Ya acaba nasıl bir şifre koysam? Önerin var mı? + Bir isim yaz, sonuna da numaranı falan yaz. – Hmm. Tamam. + 15 gün sonra Ayy hesabım çalındı. Yhaa, qim çaLdı ki .ss.

Facebook Ayarları